Zamknij

Ten "problem" w Pułtusku przestaje być... problemem

13:08, 22.06.2022 . Aktualizacja: 13:19, 22.06.2022
Skomentuj Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Jest taki moment w życiu każdego z nas, że koniecznie musimy tam się znaleźć. Najlepiej szybko. Mowa o toaletach.

W Pułtusku ten problem powoli staje się coraz prostszy do rozwiązania.

Przez lata jedyną toaletą publiczną był murowany domek przy ulicy Młodzieżowej. Co ciekawe internauci wystawiali obiektowi bardzo pochlebne opinie. Dziś ten obiekt pierwszej potrzeby działa oczywiście nadal (chociaż już z koedukacyjnym wejściem)- przez 7 dni w tygodniu (z wyjątkiem świąt) od godziny 7 do 15.

No właśnie, ten czas otwarcia...

W okolicach Rynku jest więcej miejsc, z których w razie przymusu fizjologicznego możemy skorzystać. A są to wszelkie instytucje publiczne!

Obecnie bowiem w każdym miejscu publicznym musi znajdować się odosobniona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków higienicznych oraz suszarki do rąk. Te restrykcje podyktowane są prawnie.

Mało tego - okazuje się, że w razie pilnej potrzeby możemy i mamy prawo skorzystać z toalet choćby w... bankach.

Bank może bezprawnie naruszyć dobro osobiste swojego klienta nie tylko przez nieudostępnienie mu toalety, ale również przez stworzenie zagrożenia, że w przyszłości nie udostępni mu toalety – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 17 września 2014 r.

Ale problemem może stać się chęć skorzystania z "przybytku" nie tylko gdzie, ale w jakich godzinach - instytucje publiczne z reguły w niedziele i święta nie pracują...

Czy możemy skorzystać w Pułtusku z toalety w centrach handlowych lub marketach?

Sieć Biedronka, w komunikacie sprzed kilku lat informuje wprawdzie, że "umieszcza ogólnodostępne toalety w nowo wybudowanych sklepach, a także w dotychczasowych lokalizacjach przy okazji sukcesywnie prowadzonych gruntownych modernizacji naszych obiektów”, ale chyba ta tendencja do nas jeszcze nie dotarła.

Podobnie sieć sklepów Dino czy Lidl - ani w obryckim Dino, ani w pułtuskim Lidlu nie znajdziemy dostępu do publicznej toalety.

Generalnie wydaje się, że sieci handlowe stoją na stanowisku, że u nich występują jedynie WC dla pracowników: ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na przepisy sanitarne (z toalet mogą korzystać jedynie pracownicy z aktualnymi badaniami lekarskimi) nie można jej udostępniać klientom. Prawnicy nie mają jednak wątpliwości: wszystkie sieci sklepów są zobowiązane do posiadania toalet ogólnodostępnych.

Toalety nie odkrył autor także w Centrum Handlowym "Manhattan" i tamtejszych sklepach.

Nie dostaniemy się do ubikacji też w Vendo Parku. W dwóch sklepach wielkopowierzchniowych, jako miejsce załatwiania potrzeb fizjologicznych wskazano pobliski dworzec autobusowy przy ul. Nowy Rynek 2. A ten faktycznie ma publiczne, otwarte i czyste toalety.

A co z pułtuskim punktami gastronomicznymi?

Wielu przedsiębiorców posiadających małe lokale lub sklepiki uważa, że obowiązek udostępnienia WC ich nie dotyczy. Jednak nie ma przepisów, które uzależniają budowę ogólnodostępnej toalety od wielkości budynku użyteczności publicznej.

Toaleta dla klientów nie jest wymagana, gdy lokal:sprzedaje jedzenie wyłącznie na wynos, a więc nie znajdują się w niej żadne stoliki, przy których mogliby usiąść goście;znajduje się na dworcu, obszarze centrum handlowego czy obiektu użytkowanego publicznie.

Tu dodajmy, że żaden przepis nie nakłada obowiązku pobierania opłat za korzystanie z toalet ogólnodostępnych ani też tego nie zabrania w lokalach gastronomicznych. W praktyce bardzo często się zdarza, że na drzwiach toalety widzimy wywieszoną informację np. „Toaleta płatna 2 zł”. To, czy takowa powinna być pobierana, zależy od tego, jak właściciel lokalu traktuje swoich klientów. Ten sam właściciel może w swoim regulaminie zawrzeć klauzulę, iż  toaleta jest bezpłatna, lecz tylko dla klientów. Taki zapis może być podstawą do odmowy wpuszczenia turysty do ustępu bądź pobrania od niego opłaty.

Na szczęście Pułtusk się zmienia! Obecnie w mieście mamy dwie automatyczne toalety.

A ma być jeszcze jedna - w okolicy centrów handlowych przy ul. Jana Pawła II.

Te nowoczesne obiekty rozwiązują problem fizjologii na razie w okolicy ulicy Staszica i Starego Miasta (a nawet Rynku) oraz dla osób przybywających np. na cmentarzach przy ul. Kościuszki.Są nowoczesne, czyste a koszt to jedynie 1 złotych.

I w tym kierunku powinniśmy chyba iść ku uciesze nas i naszych turystów.

A jakie Wy macie doświadczenia z pułtuskimi toaletami? Piszcie w komentarzach!

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

inPostinPost

0 0

Mamy wiele paczkomatów, do których nikt nie zabronił s r a ć. Prosze mieć to na uwadze 17:46, 22.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Złoty Rydwan Złoty Rydwan

1 0

Toalet, klozetów i ustępów w Pułtusku musi być wiele.
Tak wiele aby potencjalni turyści zobaczywszy zapyziałe miasto bez żadnych atrakcji z rozczarowania mieli się gdzie zeeesrrrać. 19:10, 22.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%