Zamknij

Pułtuscy kadeci złożyli ślubowanie na Westerplatte

09:41, 24.10.2022 Mariusz Gierula Aktualizacja: 09:46, 24.10.2022
Skomentuj Zdjęcia: CN-B Feniks Zdjęcia: CN-B Feniks

Blisko 700 kadetów klas mundurowych Feniks z całej Polski złożyło ślubowanie na Westerplatte.

W uroczystości uczestniczył Zastępca Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, dowódcy jednostek wojskowych, komendanci Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej, kuratoriów oświaty, władz samorządowych oraz rodzice uczniów, którzy przyjechali na Ślubowanie z całej Polski. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystość oparta na ceremoniale wojskowym, z oprawą muzyczną Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, zgromadziła na Westerplatte kilka tysięcy osób. 

Kadeci reprezentowali 12 liceów ogólnokształcących Feniks z Białegostoku, Ciechanowa, Gdańska, Iławy, Kętrzyna, Olsztyna, Ostrołęki, Płocka, Pułtuska, Radomia, Starogardu Gdańskiego i Wyszkowa.

Podczas uroczystości odbyła się także ceremonia wręczenia sztandarów dla szkół w Ostrołęce, Starogardzie Gdańskim i Wyszkowie oraz nadania im imienia Polskich Spadochroniarzy.

Wiceprezes CN-B Feniks Pani Katarzyna Wojda powitała przybyłych gości oraz podziękowała dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za pomoc w organizacji uroczystości.

– My, kadeci liceów mundurowych Feniks, spadochroniarze Związku Polskich Spadochroniarzy, w obecności naszych rodziców nauczycieli i zaproszonych gości, tobie ojczyzno uroczyście ślubujemy: uczciwą nauką i pracą służyć w prawdzie, sprawiedliwości i tolerancji; wyrabiać w sobie koleżeńskość uczynność i odwagę, silną wolę i prawdomówność; bronić honoru i dobrego imienia naszej szkoły; jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły miasta i regionu; pracować rzetelnie dla chwały i szczęśliwej przyszłości Polski – mojej ojczyzny – ślubujemy. Tak nam dopomóż Bóg – tymi słowami kadeci, już oficjalnie, wstąpili do grona uczniów szkół Feniksa.

Ślubowanie odebrał Dyrektor Generalny Liceów mundurowych CN-B Feniks ppłk rez. Jarosław Chrobot, który gratulował rodzicom tak wspaniałych dzieci.

– „Dziękuję całej kadrze pedagogicznej, instruktorom, za przygotowanie młodzieży w tak krótkim czasie do tej wspaniałej uroczystości. Wam droga młodzieży gratuluję podjęcia wyzwania. Na naszych naszywkach, które nosicie, oprócz loga mamy też słowo „honor”. Honor to znaczy zobowiązanie. Składanie ślubowania w miejscu, gdzie ginęli bohaterowie, to wyróżnienie i zobowiązanie – dodał.

„Sądzę, a nawet jestem przekonany, że obrońcy Westerplatte w dniu dzisiejszym są z Was dumni, że mają kolejnych następców, którzy chcą iść ich drogą i którzy chcą trwać na posterunku służby dla najbliższych, lokalnych społeczności i dla naszej ojczyzny” – powiedział w swoim wystąpieniu zastępca szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Marcin Stachowski.

Przypominał, że zakładając mundur, rozpoczyna się służbę dla innych. Jak przekonywał, nauka i służba jest do pogodzenia.

„My, dorośli, musimy wam pomagać i wspierać w tym działaniu, żebyście stali się prawymi, świadomymi obowiązków obywatelami. Wierzę, że podołacie stawianym oczekiwaniom. Wierzę, że pasja do munduru połączy się z obowiązkami ucznia liceum. Liczę też, że w przyszłości zrobicie krok naprzód i zostaniecie żołnierzami w zmieniających się zarówno ilościowo jak i jakościowo siłach zbrojnych. Czekamy na was”. – podkreślił płk Stachowski.

Odczytał także list, w którym wicepremier, minister Mariusz Błaszczak pogratulował uczniom składającym ślubowanie.

„Miarą dojrzałości młodych ludzi jest to, że chcą wiązać swoją przyszłość z wojskiem polskim lub innymi służbami. Mam nadzieję, że wybór szkoły i klasy o profilu związanym  z bezpieczeństwem i obronnością będzie dla Was początkiem drogi do żołnierskiego munduru” – napisał. „To połączenie pasji, którą już pokazaliście podejmując naukę w klasie mundurowej z pracą na rzecz ojczyzny oraz bezpieczeństwa jej mieszkańców. mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości spotkamy się przy okazji waszej przysięgi wojskowej – napisał Mariusz Błaszczak.

„To niezwykle ważne, żebyśmy mieli głęboką świadomość tego miejsca, gdzie się znajdujemy i powagi tego wydarzenia, którego dzisiaj jesteśmy świadkami” – powiedział Z-ca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. Naukowych dr Marek Szymaniak.

„Dzisiejsza uroczystość została zorganizowana właśnie tu, gdzie osiemdziesiąt trzy lata temu zginął polski żołnierz za to, żeby Rzeczpospolita Polska mogła być wolna i niepodległa. Zginął nie oglądając się na to, jakie są szansew podjętej przez niego walce na zwycięstwo. Walczył, przekonany o tym, że ta walka odniesie ostateczny sukces. I tak z perspektywy czasu widzimy, że się stało – podkreślił dr Szymaniak.

„Ślubowanie składane na Westerplatte pokazuje, że to wasz świadomy wybór. Za to wam serdecznie dziękuję i gratuluję rodzicom takich dzieci. Sam natomiast pozostaję dumny z możliwości bycia wśród was. Życzę Wam wytrwałości i przekonania, że Wasz wybór ma głęboki sens. Niech żyje Polska !”– dodał. „Kadeci dzień dzisiejszy jest dla was dniem szczególnym” – powiedział Prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy gen. dyw. w st. spocz. Jan Kempara. „Przed chwilą złożyliście ślubowanie, trzy szkoły Feniksa otrzymały Sztandar. Jest to ważne także dlatego, że ta uroczystość jest zorganizowana na Westerplatte, w miejscu, które dla każdego Polaka jest symbolem bohaterstwa, hartu ducha i woli walki żołnierza. Żołnierze z Westerplatte swojej przysięgi dochowali, dlatego od Was oczekujemy, że również dotrzymacie słów, które wypowiedzieliście w trakcie ślubowania” – zaznaczył.

Zwrócił się również do rodziców „Chcę Wam podziękować za to, że wspieracie swoje córki i swoich synów w realizacji ich marzeń i planów. Dziękuję Wam za to, że wyraziliście zgodę na to, by wstąpili w szeregi elitarnych szkół Feniksa. Jestem przekonany, że jeszcze nie raz będziecie dumni z tej decyzji i z tego czego Wasze dzieci nauczą się w tych szkołach” – podkreślił gen. Kempara. Na zakończenie swojego wystąpienie zaapelował do uczniów „Wybraliście elitarne szkoły Feniksa, które noszą imię Polskich Spadochroniarzy, jest to powodem do dumy. Jest to duże wyzwanie. Życzę Wam, aby żołnierskie szczęście nigdy Was nie opuszczało”.

Wydarzenie zakończyło się uroczystą defiladą kadetów Liceów Ogólnokształcących CN-B Feniks oraz złożeniem wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Licea Ogólnokształcące CN-B to 4-letnie szkoły ponadpodstawowe  o uprawnieniach szkoły publicznej, w których cykl nauczania kończy się egzaminem maturalnym. Obecnie na terenie całego kraju z powodzeniem funkcjonuje 12 liceów CN-B Feniks, a naukę w nich pobiera ponad 1600 uczniów. Wszyscy uczniowie są umundurowani, objęci jednolitym szkoleniem, które jest zgodne z programami nauczania dla klas mundurowych przygotowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Głównym atutem szkół są atrakcyjne programy z  wychowania fizycznego, samoobrony i technik interwencyjnych.

Szkoły CN-B Feniks biorą udział w programach Ministerstwa Obrony Narodowej dla Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Zajęcia specjalistyczne prowadzą Oficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i kadra instruktorska należą do IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku. Podczas nauki w szkołach CN-B Feniks uczniowie mają możliwość ukończenia kursu spadochronowego, kursu płetwonurka oraz kursu samoobrony. Wielu absolwentów liceów rozpoczęło naukę w Akademiach Wojskowych, wstąpiło w  szeregi Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej czy Straży Granicznej.

Mariusz Gierula

 

(Mariusz Gierula)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%