Zamknij

W powiecie pułtuskim parki solarne pojawią się niczym grzyby po deszczu

10:35, 20.01.2023 . Aktualizacja: 10:36, 20.01.2023
Skomentuj luhaifeng z Pixabay luhaifeng z Pixabay

Coraz więcej ogólnopolskich firma ma mocny plan pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca.

Takie starania na naszym terenie już podjęły m.in. Elektrownia PV 59 Sp. z o.o. czy R. Power Development.

Tylko w jednej gminie powiatu pułtuskiego, w gminie Świercze, ma wkrótce powstać co najmniej 15 Elektrowni Słonecznych.

A to oznacza, że kilkuhektarowe „ziemne” panele słoneczne staną się nowym elementem wiejskiego krajobrazu.  W zależności od wielkości planowanych Elektrowni, ich powierzchnia może liczyć od 1,5 do nawet - w sumie - kilkudziesięciu hektarów.  Inwestorzy wybierają takie tereny, które mimo wszystko znajdują się co najmniej kilkadziesiąt metrów od najbliższych zabudowań. Z reguły, od 15 do ponad 100 m.

Tu warto nadmienić, że „opanelowanie” 1 ha gruntu pozwala uzyskać roczną moc ok. 1 MW pozyskanej energii rocznie.

Tylko jeden inwestor, R.Power Development, planuje np. pozyskiwać aż 90 MW rocznie z Elektrowni zaplanowanych do budowy w: Wyrzykach, Klukówku, Klukowie, Brulinach, Ostrzeniewie i Świerczach Siółkach. W tych farmach słonecznych zaplanowano montaż – uwaga – aż 360 000 paneli!

Kolejne farmy zaplanowano wybudować także w Kowalewicach Nowych i Sulkowie oraz elektrownie I, II, III, IV, V w Wyrzykach.

Podobne przedsięwzięcia zaplanowano w gminie Pokrzywnica (Obrębek) czy Winnica (Mieszki Kuligi).

Elektrownie słoneczne są przedsięwzięciem proekologicznym. Pobieranie energii słonecznej zapobiega emisji gazów cieplarnianych i nie powoduje powstawania jakichkolwiek odpadów. Technologia wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego uważana jest za jedną z najbardziej obiecujących i przyjaznych środowisku technologii produkcji energii.

Oczywiście inwestorzy nie działają tylko dla środowiska, działają dla zysków. A te pochodzić będzie ze sprzedaży wytworzonej energii poprzez podłączanie Elektrowni do Systemu Elektroenergetycznego Polski.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

FarmerFarmer

5 1

Na terenie gminy Świercze są ziemie o wysokiej przydatności rolniczej. Kto pozwala na to, by tę ziemię wyłączać z produkcji? Mają tam jakiś plan zagospodarowania przestrzennego?
Przez lenistwo i 500+ za kilka lat Polska straci bezpieczeństwo żywnościowe, gleby rolnicze są urbanizowane (hale, magazyny, fotowoltaika, odłogi, itp.), w ogromnym tempie. Najlepiej leżeć i brać kasę. PIS da. 13:44, 20.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kekkek

0 0

Wszystko da się załatwić. Jednemu nie odrolnią zanieczyszczonej klasy V pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Inny na terenie parku krajobrazowego wybuduje willę i zmodyfikuje koryto rzeki bez konsekwencji "legalnie".
Nie znam rolnika, który byłby bogaty bez dotacji i tego "pis da". Jeśli rolnik jest biedny, to musi być nieobrotnym, niepiśmiennym, neizdolnym do adaptacji de bilem. Takie jest moje zdanie 13:30, 21.01.2023


reo

ZibiZibi

0 0

w Gminie Pokrzywnica, w tej chwili jeszcze złożone są dokumenty na powstanie takiej instalacji w piskorni. 20:55, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%