Zamknij

Wprowadzają nam obowiązkowy System do walki ze smogiem

20:41, 01.03.2021 J.K Aktualizacja: 21:42, 01.03.2021
Skomentuj

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwa budowa Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Utworzenie ewidencji dotyczy funkcjonującego programu "Stop Smog".

To narzędzie informatyczne ma służyć do gromadzenia i udostępniania informacji na temat ogrzewania wszystkich budynków w całym kraju.

W I kwartale bieżącego roku rozpocznie się gromadzenie danych do bazy na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu, właściciele nieruchomości będą składać deklaracje wypełniając prosty, elektroniczny formularz. Na wysłanie informacji o tym, czym ogrzewają swój dom, będą mieli 12 miesięcy. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe.

Co ciekawe podobne dane... już zbierają nasze samorządy. Od początku roku na Mazowszu trwa największa w historii inwentaryzacja pieców. Dzięki 23 mln zł przekazanym przez samorząd województw, 242 gminy liczą i sprawdzają źródła ogrzewania u swoich mieszkańców. Pozwoli to ustalić, ile pieców na Mazowszu wymaga pilnej wymiany i jakie środki trzeba będzie na to przeznaczyć. Podstawowym celem inwentaryzacji jest zlokalizowanie wszystkich źródeł niskiej emisji, tj. urządzeń eksploatowanych w każdym lokalu lub budynku położonym, w tym w szczególności: mieszkalnym, handlowym, usługowym i użyteczności publicznej.

W systemie będą zebrane informacje na temat źródeł emisji w tzw. sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji. W CEEB mają znaleźć się również dane na temat stanu energetycznego budynków, formach udzielonej pomocy publicznej (np. dotacje) przyznanej na termomodernizację lub wymianę kotłów w budynkach.

CEEB ma być istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych "kopciuchów" a samorządom ułatwi wprowadzenie programów antysmogowych, dostosowanych do realnych potrzeb naszej Gminy.

Cały projekt ma być rozwijany etapami do 2023 r.

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AntybiurokrataAntybiurokrata

4 0

Istnieje pewnie tysiąc różnych instytucji w Polsce zbierających dane o mieszkańcach i nic z tego nie wynika. Rezultat to potrzeba nowych urzędów i urzędników sowicie opłacanych z budżetu, po to aby stwarzać nowe bazy danych i rejestrów, wydawać rozporządzenia, których niewielu respektuje. 09:11, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%