A tak po prostu – chodzi o segregację i odbiór oraz zagospodarowanie naszych odpadów.
Przypomnijmy, że obowiązujący sposób postępowania z nimi ma miejsce już od 2017 roku. Mieszkańcy mają obowiązek segregować odpady, a gmina – je odebrać; z częstotliwością uzależnioną od rodzaju „śmiecia”.
[ZT]13749[/ZT]
Wszelkie inne pozostałości naszego codziennego życia można i należy samodzielnie dostarczać do dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: na ul. Rybitew lub do Płocochowa.
Łącznie jest to 8105 ton!
W sumie poziom recyclingu i przygotowania do ponownego użycia wyniósł 21,94%. To oznacza, że Pułtusk nie wypełnił unijnego, nakazanego poziomu, który na rok 2023 wynosił 35%! - a już w roku bieżącym powinien wynieść 45% wagi odbieranych odpadów. I może nam grozić kara nakładana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Spełniamy natomiast inny nakaz – nie przekraczania poziomu składowania: z obowiązujących minimalnie 30% my mamy zaledwie 7,06%.
Ile to kosztowało?
Urząd Miejski informuje, że wydatki poniesione na gospodarowanie wyniosły 8,9 mln złotych , z czego 7, 08 mln stanowiły wpływy z opłat mieszkańców.
Warto jednak podkreślić, że z tej samej analizy wynika, iż poza systemem deklaracji pozostaje ponad 2300 mieszkańców! W samym mieście deklaracji nie złożyło 1787 zobowiązanych, a w obszarze wiejskim – 572. To o 50 więcej niż rok temu... Ta sytuacja trwa zresztą od lat...
5 0
Ile kar nałożono za wyrzucanie śmieci do lasu?
3 0
Warto spojrzeć na grafiki odbioru odpadów np Popławy , Grabówiec... opłaty te same a odbiór szkła i plastiku raz na dwa miesiące nie mówiąc już o odbiorze odpadów bio ...jeden pojemnik gdzie niemal wszyscy mają drzewa i o odbiorze lisci nikt nie myśli.
0 0
Jak urząd ochrony środowiska nałoży karę na gminę to zaraz wzrośnie stawka od osoby. Zapłacimy głównie ci co segregują bo reszta ma wyje.ane.
Karę powinny solidarnie zapłacić osoby odpowiedzialne z kontrolę przyjmowanych odpadów i kierownictwo zakładu komunalnego kropka.