To efekt unijnej dyrektywy odpadowej z 2018 roku, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu masowego wyrzucania odzieży na środowisko.
[ZT]26553[/ZT]
Przeciętny mieszkaniec UE wyrzuca rocznie 12 kg ubrań, a większość tych odpadów trafia na wysypiska lub do spalarni. Nowe przepisy mają pomóc w poprawie tej sytuacji, ale wprowadzenie obowiązku segregacji tekstyliów oznacza dla mieszkańców powiatu pułtuskiego konieczność większego zaangażowania. I niewykluczone, że także większe ilości śmieci w przydrożnych rowach, krzakach i lasach. Ten unijny pomysł wydaje się być z góry nietrafiony!
W powiecie pułtuskim gminy powinny zapewnić mieszkańcom dostęp do PSZOK-ów, gdzie można oddawać zużyte tekstylia:
Jest też inne wyjście: podrzucanie reklamówek z odzieżą do i pod pojemniki PCK, których w powiecie nie brakuje. Obecnie ustawiono ich w okolicy 93, z czego aż 35 znajduje się w Pułtusku. Gdy "do wyboru" będziemy mieli jazdę kilka kilometrów do PSZOK-u czy "podrzutkę" do pojemnika PCK pod szkołą czy kościołem - wybór wydaje się prosty. A to wiąże się z ich szybkim przepełnianiem i bałaganem wokół.
Pomimo pozornych ułatwień w dostępie do PSZOK-ów, wciąż istnieje ryzyko, że część odpadów tekstylnych trafi do lasów czy rowów. Wyrzucanie ubrań w takich miejscach zagraża środowisku i zwiększa koszty ich późniejszego sprzątania. Warto też pamiętać, że spalanie tekstyliów w piecach również negatywnie wpływa na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców.
W przypadku niezgodnego z przepisami pozbywania się tekstyliów, mieszkańcom mogą grozić kary administracyjne, które różnią się w zależności od gminy. W Polsce przewidziane są między innymi:
Niektóre bogatsze gminy w Polsce decydują się na ustawianie specjalnych pojemników na tekstylia, które trafiają do sortowni, a później do osób potrzebujących.
Przykłady dobrych praktyk w innych gminach w Polsce:
Blagier08:31, 08.01.2025
Kolejne unijne durnoty. Piękne na papierze a nierealne w realizacji. I to dopiero początek
Śmieci 10:25, 08.01.2025
Te śmieci (szmaty) z zachodu to my w ciucholandach kupujemy za ciężko zarobione pieniądze bo nie godne jest żeby w nowym chodzić.
Dzięki 10:37, 08.01.2025
Dziękujemy za te ubrania - śmieci z zachodu, które do naszych wysypisk trafią,
mujboze11:34, 08.01.2025
Mam nadzieję że gmina już ma proces obsługi ogarnięty, bo średnio z 4kg ubrań bawełnianych można odzyskać np. kilogramową szpulę bawełny o wartości ok. 90 zł
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Szkoły w Pułtusku zapewnią Ci karierę przyszłości?
Nie zapominajcie o najlepszym technikum w powiecie ZSCKR Golądkowie
Kazioo
20:58, 2025-05-18
Lodowa rewolucja w Nadnarwiance! Kto za tym stoi?
OCH I ACH Podziękowania i zachwyty nad wanną kosztującą mniej niż 200 zł. Czekamy na artykuły o zakupie nowych piłek.
Adam
08:31, 2025-05-17
Wybory prezydenckie: znak X przy jednym nazwisku
Własny długopis i świeczka do zamazania okienek przy innych kandydatach aby nikt nie dostawił krzyżyka i unieważnił glos
Złoty Rydwan
02:54, 2025-05-17
Płocochowo otwiera niezwykłe muzeum
manuj
Bode
18:43, 2025-05-16