Inwestycja, realizowana przez firmę Jaw Trans, jest na etapie uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od lokalnych i regionalnych organów, takich jak burmistrz Pułtuska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny czy Regionalny Dyrektor Wód Polskich.
Planowany zakład ma być ulokowany na uboczu, z dala od gospodarstw i głównych dróg, co minimalizuje uciążliwości związane m.in z hałasem czy kurzem "produkcyjnym".
Głównym elementem działalności zakładu będzie przetwarzanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Celem jest maksymalne odzyskiwanie surowców wtórnych, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Produktem końcowym tego procesu będzie kruszywo betonowo-ceglane, które znajdzie zastosowanie w budownictwie jako podsypka lub komponent. Dodatkowo, zakład będzie mógł pozyskiwać od razu materiały do produkcji paliw alternatywnych, ograniczając ilość odpadów trafiających na wysypiska.
Powiat pułtuski może wiele zyskać dzięki tej inwestycji – od poprawy infrastruktury recyklingowej po rozwój gospodarczy regionu. Planowany zakład w Chmielewie to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Część zakładu poświęcona będzie produkcji polepszacza glebowego – mieszanki bioodpadów, osadów ściekowych i popiołów. Proces ten trwa od 6 do 8 tygodni i odbywa się na specjalnych płytach z systemem odwodnienia. Powstały produkt będzie mógł być wykorzystywany w rolnictwie, poprawiając jakość gleby.
Zakład w Chmielewie planuje również wykorzystanie bioremediacji do oczyszczania gleby i wód gruntowych. Metoda ta opiera się na naturalnych zdolnościach mikroorganizmów do rozkładu zanieczyszczeń, takich jak węglowodory ropy naftowej. Dzięki temu środowisko lokalne będzie bardziej przyjazne dla mieszkańców i przyrody.
West 20:02, 11.01.2025
I bardzo dobrze,lepiej to przerabiać,niż po lasach ludzie mają wywozić.Skoro ktoś ma pomysł,chce wyłożyć gotówkę to w czym problem?😉
Niech sobie 07:28, 12.01.2025
Ech. Mam nadzieję że to nie przejdzie. Szkoda środowiska.
dan 11:42, 21.01.2025
Wszelkie zaklady przetwarzajace śmieci jak najdalej od Pułtuska, korzyść niewielka a syf na wiele lat
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
No i ciekawe jaka bedzie wartość projektu po przetargach. Obstawiam w ciemno, ze kupa kasy będzie musiała być dołożona ze środków własnych
Blagier
02:08, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Programy, strategie, plany. Każdego roku powstaja masy takich dokumentów i nic z tego nie wynika. Prawie wszystko co sie dzieje w mieście to jest decyzja ad hoc, bo "unia jeszcze daje to trzeba brać". Zero ładu i składu.
Blagier
02:06, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Totalna degrengolada. Kolejka powstaje 7 lat, a nawet jednego metra torów nie ma. Wydatkują 31 mln zł i nadal nic nie przybędzie, a teraz jakieś zmurszałe śmierdzące piwnice,pytam kto to będzie zwiedzać, z muzeum zniknęło 95 procent zabytków które były tam w latach siedemdziesiątych. Reprodukcje i szmira historyczna jest do oglądania. Wstyd!!!
Edek
01:39, 2025-05-23
Za Pułtuskiem powstało energetyczne serce regionu!
Spokojnie,zaraz się znajdzie sąsiadeczki,która wysmaruje donos,że uczonej paniusi z rodzinka zapachy nie odpowiadają i żąda kontroli, oczywiście prosi o utajnienie danych z obawy o zemstę,także niema się co cieszyć.
Piotrek
21:40, 2025-05-22