Inwestycja, realizowana przez firmę Jaw Trans, jest na etapie uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od lokalnych i regionalnych organów, takich jak burmistrz Pułtuska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny czy Regionalny Dyrektor Wód Polskich.
Planowany zakład ma być ulokowany na uboczu, z dala od gospodarstw i głównych dróg, co minimalizuje uciążliwości związane m.in z hałasem czy kurzem "produkcyjnym".
Głównym elementem działalności zakładu będzie przetwarzanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Celem jest maksymalne odzyskiwanie surowców wtórnych, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Produktem końcowym tego procesu będzie kruszywo betonowo-ceglane, które znajdzie zastosowanie w budownictwie jako podsypka lub komponent. Dodatkowo, zakład będzie mógł pozyskiwać od razu materiały do produkcji paliw alternatywnych, ograniczając ilość odpadów trafiających na wysypiska.
Powiat pułtuski może wiele zyskać dzięki tej inwestycji – od poprawy infrastruktury recyklingowej po rozwój gospodarczy regionu. Planowany zakład w Chmielewie to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Część zakładu poświęcona będzie produkcji polepszacza glebowego – mieszanki bioodpadów, osadów ściekowych i popiołów. Proces ten trwa od 6 do 8 tygodni i odbywa się na specjalnych płytach z systemem odwodnienia. Powstały produkt będzie mógł być wykorzystywany w rolnictwie, poprawiając jakość gleby.
Zakład w Chmielewie planuje również wykorzystanie bioremediacji do oczyszczania gleby i wód gruntowych. Metoda ta opiera się na naturalnych zdolnościach mikroorganizmów do rozkładu zanieczyszczeń, takich jak węglowodory ropy naftowej. Dzięki temu środowisko lokalne będzie bardziej przyjazne dla mieszkańców i przyrody.
West 20:02, 11.01.2025
I bardzo dobrze,lepiej to przerabiać,niż po lasach ludzie mają wywozić.Skoro ktoś ma pomysł,chce wyłożyć gotówkę to w czym problem?😉
Niech sobie 07:28, 12.01.2025
Ech. Mam nadzieję że to nie przejdzie. Szkoda środowiska.
dan 11:42, 21.01.2025
Wszelkie zaklady przetwarzajace śmieci jak najdalej od Pułtuska, korzyść niewielka a syf na wiele lat
Jesienią mogą rozpocząć się konsultacje kolejowe
Czy może mnie ktoś oświecić ... jak kolej może przeciąć obwodnicę w dwóch punktach stawiając stację bliżej miasta? Tunelem? Wiaduktem? Teleportacją?
Kolejarz
12:07, 2025-07-16
Jesienią mogą rozpocząć się konsultacje kolejowe
Póki co projektowanie do 2029 roku ! Nikt nie mówił o finansowaniu tej linii ! Najistotniejsze przy projektowaniu są dwa kluczowe aspekty: 1. Linia kolejowa a więc i stacja Pułtusk jak najbliżej zwartej zabudowy ponieważ ma być dostępna. Tego, mam nadzieję,nie trzeba wyjaśniać i co oznacza wyrzucenie kolei za obwodnicę. 2. O tym już mniej się mówi a mianowicie przyszłość i rozwój tej linii. Połączenie z linią kolejową nr 35 w okolicach Chorzel. Umożliwi to połączenia do Ostrołęki, Olsztyna i dalej na północ.
Texas
11:36, 2025-07-16
Jesienią mogą rozpocząć się konsultacje kolejowe
Rydwan - nie pomagasz to nie przeszkadzaj!
Kolejarz
11:09, 2025-07-16
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Może niech się spółka zajmie częstszym odbieraniem śmieci (plastik, papier) a nie robieniem dróg i chodników. A jak się nie opłaca to znajdzie się ktoś komu się będzie.
srEKO
08:13, 2025-07-16