W 2024 roku na terenie Polski stwierdzono 44 ogniska afrykańskiego pomoru świń. Jednym z najbardziej dotkniętych regionów było województwo mazowieckie, gdzie sytuacja epidemiologiczna wymagała natychmiastowych działań. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa i prowadzi do olbrzymich strat ekonomicznych, szczególnie dla mniejszych hodowli.
Wysoce zjadliwa grypa ptaków w 2024 roku pojawiła się w Polsce w 50 ogniskach u drobiu, 12 u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz w 55 przypadkach u dzikich ptaków. Sytuacja ta wymaga ścisłego monitorowania i stosowania rygorystycznych zasad bioasekuracji w gospodarstwach.
ND: Rzekomy pomór drobiu
Rzekomy pomór drobiu (ND) stanowi ogromny problem dla branży drobiarskiej na świecie. W Polsce w 2024 roku odnotowano 21 ognisk tej choroby u drobiu oraz 8 przypadków u ptaków utrzymywanych w niewoli. ND powoduje znaczne straty w produkcji mięsa drobiowego, co dodatkowo obciąża sektor rolniczy.
Choroba niebieskiego języka (BT) to kolejne zagrożenie, które pojawiło się na terenie Polski. Dotyka ona bydło, owce, kozy oraz dzikie zwierzęta, takie jak sarny czy jelenie. W 2024 roku pierwsze ognisko BT stwierdzono 22 listopada, a ostatnie 20 grudnia. Choroba przenoszona jest przez owady kłująco-ssące, co utrudnia jej kontrolę. Służby weterynaryjne ostrzegają, że konieczne są wzmożone działania profilaktyczne.
W powiecie pułtuskim rozpoczęły się intensywne działania edukacyjne. Gminy organizują spotkania i szkolenia dla rolników, których celem jest przekazanie wiedzy na temat zagrożeń epizootycznych oraz skutecznej profilaktyki. Powiatowy Lekarz Weterynarii, Maksymilian Kowalski, podkreśla, że zagrożenie jest znaczne, dlatego tak ważne jest zaangażowanie wszystkich osób związanych z rolnictwem.
Weterynarze zachęcają wszystkich rolników do uczestnictwa w szkoleniach organizowanych w gminach. Wiedza na temat chorób zakaźnych oraz zasad bioasekuracji to klucz do ochrony hodowli – podkreślają.
Walka z chorobami zakaźnymi zwierząt wymaga ścisłej współpracy rolników, służb weterynaryjnych oraz całego sektora rolniczego. W obliczu rosnących wyzwań konieczne jest dalsze monitorowanie sytuacji epidemiologicznej, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz edukacja społeczeństwa.
Złoty Rydwan 21:10, 28.01.2025
Pryszczyca występuje teraz 60 km od granicy z Polską i Niemcami
i czy to przypadek,
nie sądzę...
Ostatnio w 1971 roku odnotowano w Polsce...
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
No i ciekawe jaka bedzie wartość projektu po przetargach. Obstawiam w ciemno, ze kupa kasy będzie musiała być dołożona ze środków własnych
Blagier
02:08, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Programy, strategie, plany. Każdego roku powstaja masy takich dokumentów i nic z tego nie wynika. Prawie wszystko co sie dzieje w mieście to jest decyzja ad hoc, bo "unia jeszcze daje to trzeba brać". Zero ładu i składu.
Blagier
02:06, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Totalna degrengolada. Kolejka powstaje 7 lat, a nawet jednego metra torów nie ma. Wydatkują 31 mln zł i nadal nic nie przybędzie, a teraz jakieś zmurszałe śmierdzące piwnice,pytam kto to będzie zwiedzać, z muzeum zniknęło 95 procent zabytków które były tam w latach siedemdziesiątych. Reprodukcje i szmira historyczna jest do oglądania. Wstyd!!!
Edek
01:39, 2025-05-23
Za Pułtuskiem powstało energetyczne serce regionu!
Spokojnie,zaraz się znajdzie sąsiadeczki,która wysmaruje donos,że uczonej paniusi z rodzinka zapachy nie odpowiadają i żąda kontroli, oczywiście prosi o utajnienie danych z obawy o zemstę,także niema się co cieszyć.
Piotrek
21:40, 2025-05-22