Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w komunikacie z 6 lipca ostrzega przed zbliżającym się niżem genueńskim, który może przynieść bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na południu, wschodzie i w centrum Polski.
Zjawisko ma dotrzeć do naszego kraju w nocy z wtorku na środę (z 8 na 9 lipca 2025 r.), a jego centrum może zatrzymać się nad Polską na kilka dni.
Tego typu niż, zasilany wilgotnym powietrzem znad Morza Śródziemnego, jest znany z generowania długotrwałych i obfitych opadów. Aktualne modele pogodowe są bardziej spójne niż wcześniejsze prognozy, choć nadal istnieje duża niepewność co do dokładnego miejsca i skali opadów.
Chociaż niż ma początkowo objąć południowe i centralne województwa, jego wpływ może być odczuwalny również w północnej części Mazowsza, w tym w Pułtusku. Obecnie stany wód w rzekach są niskie, ale przewidywane intensywne opady mogą doprowadzić do gwałtownych wzrostów poziomu rzek i lokalnych podtopień.
Dla Pułtuska oznacza to realne ryzyko powtórzenia się sytuacji z ubiegłych lat, kiedy to zalaniu uległy ulice Daszyńskiego, Plac Teatralny oraz okolice Starego Miasta. Szczególnie zagrożone są tereny zurbanizowane, gdzie kanalizacja deszczowa może nie nadążyć z odbiorem wody opadowej.
[ZT]22589[/ZT]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz RCB na bieżąco monitorują sytuację. W razie pogorszenia warunków pogodowych mogą zostać wydane ostrzeżenia hydrologiczne i ewakuacyjne. Mieszkańcy Pułtuska proszeni są o obserwowanie komunikatów służb i unikanie podróży w czasie intensywnych opadów.
Warto zabezpieczyć piwnice, wejścia do budynków oraz pojazdy zaparkowane w nisko położonych częściach miasta. W razie wystąpienia lokalnych podtopień należy natychmiast powiadomić odpowiednie służby ratownicze.
RCB zaznacza, że prognozy są nadal obarczone dużym ryzykiem błędu, jednak scenariusze zakładające kilkudniowe opady mogą prowadzić do zagrożenia powodziowego zwłaszcza w górnych zlewniach Wisły i Odry. W przypadku realizacji takiego scenariusza, skutki mogą być odczuwalne również na północ od głównych obszarów opadów – w tym w dolnym biegu Narwi.
[ZT]24057[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Może niech się spółka zajmie częstszym odbieraniem śmieci (plastik, papier) a nie robieniem dróg i chodników. A jak się nie opłaca to znajdzie się ktoś komu się będzie.
srEKO
08:13, 2025-07-16
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Toć to Szok
Złoty Rydwan
20:20, 2025-07-15
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Zaprasza burmistrz a więc płaci miasto, więc to my wszyscy płacimy, łaskawie pan redaktor napisze ile
Lucyna
16:10, 2025-07-15
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Za odbiór śmieci płacimy jak za zboże. Śmieciara uszkodzi kubeł, to kup nowy. Worki też kup. Za błędy kary? Brak odbioru? Może jeszcze umyć Wam te śmieci i Diorem spsikac? Klient też może zmienić nawyki i śmieci zbierzecie ze środka drogi do wysypiska albo z pobocza.
hm
09:10, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz