Afera KPO w kraju, ale w Pułtusku nieliczne inwestycje idą pełną parą – od dróg po żłobki i internet
Od kilku dni Polska żyje aferą dotyczącą przydziału środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na kontrowersyjne inwestycje, szczególnie w branży gastronomicznej i hotelarskiej. W mediach głośno o przypadkach dofinansowania prywatnych pensjonatów w górach, luksusowych jachtów i hoteli nad morzem czy ekskluzywnych restauracji w centrach dużych miast – co zdaniem krytyków niewiele ma wspólnego z odbudową gospodarki po pandemii.
::addons{"type":"we-were-first"}
Od modernizacji dróg i rozbudowy żłobków, przez wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt, po wsparcie lokalnych przedsiębiorców – zmiany są widoczne gołym okiem. Jednak ich skala w powiecie pułtuskim nie jest dla nas znacząca i wbrew obietnicom polityków - region nie rozkwita!
💡 Krajowy Plan Odbudowy został zatwierdzony przez Komisję Europejską 1 czerwca 2022 r., a przyjęty przez Radę Unii Europejskiej 17 czerwca 2022 r. Pierwsze nabory i konkursy uruchomiono pod koniec 2022 roku, a środki zaczęły realnie trafiać do beneficjentów od 2023 r. Niektóre działania czy inwestycje zrealizowano więc w systemie zwrotu już poniesionych wydatków.
Jednym z priorytetów KPO jest likwidacja tzw. „czarnych punktów” – miejsc szczególnie niebezpiecznych dla kierowców. W całym kraju usunięto już 247 takich lokalizacji, a docelowo będzie ich 305.
W Pułtusku najważniejszą inwestycją drogową z tego programu była rozbudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 61 z drogą wojewódzką nr 618 – Rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – oraz modernizacja ul. Daszyńskiego aż do ul. Nowy Rynek. Dzięki temu codzienne przejazdy przez miasto stały się bezpieczniejsze i płynniejsze.
Rodziny z małymi dziećmi zyskały nowe możliwości opieki dzięki programowi „Aktywny Maluch”. Powstały i zostały doposażone:
Te inwestycje to nie tylko wsparcie dla rodziców, ale także nowe miejsca pracy dla opiekunów i nauczycieli.
KPO wspiera lokalną edukację, finansując nowoczesne pracownie w szkołach podstawowych w całym powiecie. Zestawy do nauki zdalnej trafiły m.in. do szkół w Obrytem, Przemiarowie, Płocochowie, Nowym Niestępowie, Dzierżeninie, Zatorach, Pniewie, Pobyłkowie Dużym, Błędostowie, Skaszewie Włościańskim, Przewodowie Poduchownym i Świerczach. Dzięki temu uczniowie mają dostęp do sprzętu i narzędzi, które przygotowują ich do nauki i pracy w cyfrowym świecie.
Środki z KPO wspierają także lokalne gospodarstwa i firmy przetwórstwa rolno-spożywczego.
Dzięki tym inwestycjom lokalne przedsiębiorstwa mogą zwiększać produkcję, poprawiać jakość wyrobów i obniżać koszty energii.
Kolejnym ważnym elementem KPO jest cyfryzacja. W Pułtusku kolejne gospodarstwa domowe otrzymały z KPO dostęp do szerokopasmowego internetu. To szansa na lepszą naukę zdalną, pracę online i rozwój biznesów.
Sektor HoReCa (hotele, restauracje, catering) po pandemii potrzebował nowego impulsu. To w tym "dziale" KPO pojawiły się w Polsce największe kontrowersje!
W naszym regionie wsparcie otrzymali m.in.:
Dzięki KPO przedsiębiorcy mogą dostosować swoją ofertę do zmieniających się potrzeb rynku i przyciągać nowych klientów...
Tak nawiasem...12:14, 09.08.2025
Zadłużanie całego kraju. Człowiek zadłużony nie jest wolny i nie decyduje o swoim losie. A zadłużony cały kraj to katastrofa. Coraz więcej mieszkańców zdaje sobie z tego sprawę i nie chcą mieć dzieci - przyszłych niewolników, i tak jest w całej Europie. Sprowadzanie imigrantów to jest tylko przyspieszenie procesu upadku, bo oni nie mają zamiaru pracować dla naszego kraju.
Wrozka15:34, 09.08.2025
Skoro w Natalii odbywają sie wszystkie bale kościelne to nie mogło być inaczej. Wiadomo. Swego czasu biskup tam gościł
Pozostałe komentarze
Tak nawiasem...12:28, 09.08.2025
W Golądkowie nawet syn wpływowego działacza PiS dostał trochę - ochłap w porównaniu z potentatami.
Dag 12:40, 10.08.2025
I tak bogatsi stają się jeszcze bogatsi a na KPO złożą się wszyscy, którzy mogą pomażyć o takich pieniądzach. Nie powinno być żadnych dotacji, dopłat a niskie podatki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
DK61 od Pułtuska do Serocka z drugą jezdnią?
To było wiadome od początku że dla miasta najważniejsze są te 2x2 pasy do serocka a nie obwodnica. No ale warto przypomnieć że niemalże wszyscy radni chcieli obwodnicę daleko od miasta chyba tylko po to żeby utrudnić życie mieszkańców.
Nie ta kolejność
16:34, 2026-06-25
Linia Zegrze – Pułtusk – Przasnysz w planie ZSK
Za trzydzieści parę lat jak dobrze pójdzie
Kris Ma
15:27, 2026-06-25
Kierowcy z Pułtuska mają wygodniejszą drogę
W artykule tylko brak informacji że na trasie 571 jadąc od Nasielska trwają prace drogowe ruch wahadłowy a w Starej Wronie jest całkowicie zamknięty przejazd trasy 571 w związku z pracą remontową która ma trwać jeszcze kilka miesięcy i trzeba jechać objazdami albo dokładając z 10km szosą do Jońca i s z powrotem do wrony bądź krótszą ale też kilku kilometrową drogami polnymi. Więc lepsza droga z Nasielska na Płońsk aby wjechać na 7
Mieszkaniec niedalek
08:23, 2026-06-25
Kupujesz te napoje? Wkrótce możesz zapłacić więcej
Ten rząd Tuska znowu sięga do kieszeni Polaków Najpierw zniszczyli służbę zdrowia przez takich doktorków Dawidków z legitymacją partyjną, którzy nielegalnie zarabiają po 2 miliony złotych rocznie, stworzyli w szpitalach VIP roomy dla własnej kliki aby bez kolejki na koszt podatnika realizować kosztowne usługi medyczne, ograniczyli Polakom limity na leczenie i diagnostykę Największa w historii dziura budżetowa nie wzięła się znikąd i to nie jest wynik niegospodarności to jest celowe wyrachowane działanie. Czy rządzą nami złodzieje?
Złoty Rydwan
05:55, 2026-06-25