A warto wiedzieć, że ma ona status kopalni odkrywkowej! Pracownicy swoje święto obchodzą więc w Barbórkę!
Wydobycie żwirów i piasków w Polce jest działalnością koncesjonowaną i regulowaną ustawą Prawo Geologiczne i Górnicze - aby legalnie wydobywać materiały sypkie ze złoża, trzeba uzyskać koncesję. I takie oczywiście w naszym powiecie są wydawane.
Mimo, że sam widok naszej kopalni może budzić mieszane odczucia, jest istnienie jest nie tylko dla nas koniecznością. Dynamiczny rozwój gospodarczy wymusza bowiem coraz większe ilości piachu, żwiru i kruszywa łamanego: do budowy dróg, produkcji betonu, podbudowy i budowy. A takie właśnie materiały są w Łubienicy pozyskiwane. Planowana wkrótce budowa obwodnicy – jeszcze procesy wydobywcze nasili.
Z danych za 2018 rok wynika, że w Polsce mamy ok. 7 400 kopalni odkrywkowych, z czego 90 % stanowią piaskownie i żwirownie. Całkowita ilość wydobycia piasków i żwirów w Polsce w 2018 r. wyniosła 220 mln ton. Jest to potężna gałąź polskiego przemysłu. Ze względu na coraz większą produkcję betonu towarowego zapotrzebowanie na materiały sypkie będzie wprost proporcjonalnie rosnąć.
Właściciele łubienickich pól wydobywczych, wraz ze składanym wnioskiem o koncesję, musieli też złożyć odpowiednią dokumentację zagospodarowania terenów po wyeksploatowaniu złóż. Nie ma jednak do nich bezpośredniego dostępu, ale można sądzić, że będą to przede wszystkim prace zmierzające do zasypania kilkunastometrowych zagłębień. Tym bardziej, że po zdjęciu gleby i nadkładu ów nadmiar jest od początku prac skrzętnie gromadzony w postaci tymczasowych składowisk w pobliżu wyrobisk. A na powrót do stanu sprzed wydobycia przedsiębiorcy mają ustawowe 5 lat.
Jednym ze sposobów na rekultywację jest "kierunek rolny", gdzie w oparciu o wykorzystanie pyłów i iłów z uszlachetniania kruszywa, możliwe jest szybkie przywrócenie gleby do warunków, w których można prowadzić działalność rolniczą.
Doświadczenia z innych rejonów kraju wskazują, że skoro w wyniku eksploatacji złóż kruszywa naturalnego powstają zbiorniki wodne, „nasze” też mogą być równocześnie wykorzystane jako ujęcie wody pitnej, ujęcie wody przemysłowej, rybny staw hodowlany, zbiornik rekreacyjny, element kompozycji krajobrazowej. Inną formą wykorzystania powstałych zbiorników wodnych może być ich przystosowanie do retencji wody użytkowej lub powodziowej.
Niestety, nie jest tak "różowo".
Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do 15 cm
Czaskoskiiiiiii
88
12:02, 2025-07-05
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
I bardzo dobrze ze zbierze ruch bo zobaczą jak jest wielki ten ruch.. I przy okazji rondo przy dino nie powstanie... bo zobaczą jaki ruch...
Adam
23:31, 2025-07-04
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
Kolejne narzędzie do śledzenia🤦Policja,ITD,leśniczy.Transport ciężki co roku płaci bardzo duże pieniądze w tzw podatku od środków transportu,a nie buduje się nic,albo buduje ścieżki rowerowe a gnębi firmy transportowe,także brawo urzedasy.
Kiero
17:58, 2025-07-04
Zmiany na DK61! Sprawdź, którędy teraz do Warszawy
Nie dość że są duże utrudnienia na drodze nr 61 , to jeszcze robią w tym czasie remont drogi w Komornicy , jak mamy przyprawiać się przez zalew , to totalna planistów .😡
Smutny
16:08, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz