Zamknij

Tak ma działać SPSM w Pułtusku

22:28, 14.04.2021 J.K Aktualizacja: 22:42, 14.04.2021
Skomentuj Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com

Już wiadomo, że w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki przy ulicy Tysiąclecia 14, w poniedziałek 19 kwietnia ma ruszyć "miejski" punkt szczepień masowych. Roboczo nadano mu nazwę Samorządowy Punkt Szczepień Masowych.

Dotychczas w naszym powiecie wykonano 10 883 szczepienia. Dziennie wykonuje się ich ok. 200 (ostatniej doby: 170 dawką pierwszą + 35 dawką drugą). Liczba szczepień 2 dawką wynosi ogółem 3 246
 

Jak więc od poniedziałku będzie przebiegał proces szczepień?

Procedury szczegółowo opisują właśnie opublikowane Wytyczne dotyczące organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Docelowo w każdym powiecie mają być co najmniej 2 duże punkty szczepień funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych:

● Jeden prowadzony przez populacyjny punkt szczepień - czyli u nas: Szpital Powiatowy Gajda Med

● Drugi jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany „od podstaw” przez samorządy we współpracy z Gajda Medem oraz w porozumieniu z NFZ.

Rolą samorządu Gminy Pułtusk, tworzącego Punkt Szczepień Powszechnych jest:

● wybór i organizacja miejsca PSP i wysłanie do wojewody listy proponowanego PSP

● skompletowanie personelu obsługującego PSP, w tym zespołów szczepiących (we współpracy ze Centrum Medycznym Gajda Med),

● zapewnienie odpowiedniego wyposażenia

● odpowiednie oznaczenie nowego PSP (wykorzystując materiały dostarczone przez wojewodów),

● zarządzanie procesem szczepień w PSP, m.in. zapisy pacjentów, zamówienia dawek, zarządzanie personelem itd. (we współpracy ze szpitalem).

Na naszym Szpitalu spoczywać będzie obowiązek:

● zamawianie potrzebnych dawek oraz pomoc w odbiorze i przechowywaniu dawek przeznaczonych dla PSP,

● pomoc w zapisywaniu pacjentów (e-Rejestracja) i wypełnieniu e-karty szczepień (opcjonalnie),

● rozliczenie wykonanych szczepień z NFZ (podział płatności między JST i Szpitalem zależy od sposobu prowadzenia PSP i może być dowolnie ustalany przez te podmioty),

● pomoc samorządu w zapewnieniu personelu medycznego i odpowiedniego wyposażenia.

Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzą 1-4 osoby:

● 1-2 osoby kwalifikujące i wykonujące szczepienia (kwalifikacja i szczepienie mogą być wykonywane przez tę samą osobę).

● 0-2 osoby w administracji.

Jeden zespół powinien być w stanie wykonać średnio min. 100 szczepień dziennie. W Pułtusku ta liczba może więc wynieść 200 osób.

W każdym punkcie szczepień musi być dostępna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny – co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące.

Dodatkowo w każdym PSP rekomendowany jest udział osób odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa. Samorząd Pułtuska będzie korzystał ze wsparcia Straży Miejskiej i gminnych jednostek OSP.

Każdy powiat może zwrócić się do wojewody o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł. na utworzenie jednego nowego PSP.

Procedura zapisywania pacjentów

Zarządzanie terminami szczepień i zapisami pacjentów na szczepienie w PSP będzie podlegać samorządom lub Szpitalowi – w zależności od indywidualnie uzgodnionych warunków współpracy.

W nowych PSP minimum 90% wystawianych terminów będzie zewnętrznych (widocznych we wszystkich kanałach rejestracji), co oznacza max. 10% terminów wewnętrznych (widocznych tylko dla punktów szczepień). Na wolne terminy będą zapisywane osoby z aktywnymi e-skierowaniami przez centralną e-Rejestrację.

Dodatkowo wraz ze wzrostem dostępności szczepionek i terminów szczepień, możliwa będzie rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu szczepień.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%