Zamknij

Przełomowa decyzja we wsi Obryte. Ma wpływ na całą gminę

10:27, 01.08.2023 . Aktualizacja: 10:28, 01.08.2023
Skomentuj [Canva] Zdjęcie poglądowe [Canva] Zdjęcie poglądowe

Portal

wpu24.pl

Napisał o tym

pierwszy

W skład Gminy wchodzi 19 sołectw z łączna liczbą mieszkańców na poziomie 4963 osób (dane za rok 2021). Na jej terenie  znajdują się trzy oczyszczalnie ścieków: w miejscowości Psary, Obryte oraz Gródek.

Oczyszczalnia w miejscowości Obryte jest największa i obsługuje mieszkańców tylko miejscowości Obryte. Oczyszczalnia przyjmuje wyłącznie ścieki dostarczane systemem sieci kanalizacyjnej ponieważ brak w niej punktu zlewnego na przyjęcie ścieków dowożonych. A tych jest sporo, bowiem gmina jest bardzo słabo skanalizowana.

Oczyszczalnia wybudowana została w roku 2005 jako mechaniczno-biologiczna o łącznej przepustowości Qdśr. = 160 m3/d, pracująca w oparciu o technologię osadu czynnego.

Istniejąca oczyszczalnia ścieków nie spełnia już wymagań: pod względem przepustowości hydraulicznej oraz wykazuje znaczne zużycie eksploatacyjne. Brak stopnia mechanicznego oraz nieefektywne odwadnianie osadów, przekłada się na efektywność oczyszczania ścieków.

Teraz ta sytuacja ma się zmienić.

Gmina zdecydowała o rozbudowie i modernizacji, co umożliwi osiąganie parametrów ścieków oczyszczonych i parametrów osadów ściekowych spełniających aktualnie obowiązujące przepisy prawne.

Ma to być nowa, wysokosprawna oczyszczalnia ścieków pracująca w oparciu o hybrydowy, przepływowy reaktor biologiczny ze złożem stacjonarnym przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu istniejących zbiorników i budynków technicznych. Z istniejącej zabudowy, ze względu na jej wysokie wyeksploatowanie, do dalszego wykorzystania przewidziano jedynie budynek socjalno-techniczny oraz po remoncie budynek pompowni.

Projekt zakłada, że wydajność nowej oczyszczalni wzrośnie do 400 – 500 m3/d. Aby tak się stało konieczna będzie m.in.:

  1. budowa nowego zbiornika reaktora biologicznego
  2. budowa nowego zbiornika osadnika wtórnego
  3. budowa nowego zbiornika osadów nadmiernych
  4. budowa budynku sitopiaskownika (urządzenie do mechanicznego oczyszczania ścieków)
  5. wykonanie nowej suchej „pompowni” osadu recyrkulowanego i nadmiernego
  6. budowa zbiornika na ścieki dowożone o kubaturze czynnej ok. 50 m3
  7. doposażenie oczyszczalni w stację zlewczą ścieków dowożonych

Po budowie oczyszczalni, obiekt będzie nadal oczyszczał ścieki z obszaru miejscowości Obryte, jak również ścieki z pozostałych nieskanalizowanych terenów gminy.

Gmina, na realizację zadania przeznaczyła 7,5 mln złotych, a spośród 5 złożonych ofert na realizację, jedna tylko niewiele więcej odbiega od oczekiwań.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BresBres

1 0

Kazde gospodarstwo, osiedle, wies, miasteczko powinno byc w pelni samowystarczalne, nie produkujace odpadow. Wtedy kazdy dba naprawde o swe srodowisko i tym samym sasiadow. Zbieranie deszczowki, energia ze slonca, wiatru, ciekow wodnych, nawoz z odpadow organicznych, wlasna biologiczna oczyszczalnia sciekow. Nie korzystanie na dzien dzisiejszy z tramwajow, pociagow, aut na prad (drogie, zwiekszajace zapotrzebowanie na prad surowce i tym samym rosnacy smog, efekt cieplarniany, niszczenie wody, itp) 86 % pradu=spalanie kopalin. 16:07, 05.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%