Niestety Narew jest kapryśna i zawsze trzeba liczyć się z najgorszym, w naszym przypadku np. przerwaniem wałów przeciwpowodziowych.
Mimo, że przez ostatnie lata ta sztuczna osłona rzeki została znacznie wzmocniona i wyremontowana, z przyrodą nigdy nic nie wiadomo.
Generalnie hydrolodzy przewidują (a my to wiemy z doświadczenia), że Narew od Łubienicy niemal do samego Grabówca może rozlać się po prawej stronie rzeki. Naukowcy podają jednak przewidywaną głębokość: powyżej 0,5 m do 2 m.
Jeśli tak się stanie, rzeka po prawej stronie rozleje się - nawet do poziomu 4 m - aż po ulicę Grabową! Woda może dojść nie tylko do Grabówca, ale aż za osiedle Wyszkowskie (ale już z poziomem 1 metra). Zalane też zostaną lasy w kierunku Bartodziej.
Zagrożone są Popławy Zachodnie (szkoła, szpital i kościół - nie). Woda może dojść do ulicy Granicznej i dalej aż za Nadleśnictwo.
Ale hydrolodzy oznaczyli też teren w obszarze od ul. Daszyńskiego przy rondzie Prezydenta Kaczyńskiego, przez Nowy Rynek aż po ul. Młodzieżową, jako możliwy do zalania powodziowego.
Gdy - i jeśli - doszłoby do powodzi w okolicach Lipy i Kleszewa, rzeka oczywiście może rozlać się ponownie na prawy brzegu swojego biegu zalewając obszary wokół Pawłówka i Ponikwi (patrząc w kierunku północnym), ale woda ma znaleźć się także na drugim brzegu z poziomem do 2 m.
Na północnej granicy powiatu, mapy hydrologiczne przewidują ponowne rozlewiska w gminie Obryte: od Zambsk Kościelnych po Sokołowo Włościańskie.
Hydroportal to publiczny portal mapowy, w którym zgromadzone zostały informacje dla obszaru Polski powiązane z szeroko pojętą tematyką gospodarki wodnej, odnoszące się m.in. do kwestii ryzyka powodziowego, sieci hydrograficznej, urządzeń i budowli wodnych czy planów gospodarowania wodami, gdzie znajdziemy informacje o jednolitych częściach wód powierzchniowych i podziemnych. Zgromadzenie wszystkich danych związanych z gospodarką wodną w jednym, ogólnodostępnym miejscu pozwala na szybkie pozyskanie kompleksowej informacji o hydrografii, warunkach korzystania z zasobów wodnych, a także zagrożeniach i ryzykach związanych z powodzią.
0 0
Na prawym swoim brzegu patrząc w kierunku północnym - to mamy lewy brzeg
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz