Zamknij
POLECAMY

Ile Wenecji jest w Pułtusku?

11:26, 20.09.2021 Aktualizacja: 12:10, 20.09.2021
Skomentuj

Ten temat próbował "rozgryźć" Klaudiusz Michalec z Wirtualnej Polski.

Jak Wenecja, a na wyciągniecie ręki. Odkrywamy Pułtusk

"Mazowiecka Wenecja” - ze względu na odnogi Narwi, które oplatają miasto, tak nazywany jest Pułtusk - położony niecałe 70 kilometrów na północ od Warszawy.

Pięknem Pułtuska zachwycał się Napoleon, a legenda głosi, że tylko strudzone konie sprawiły, iż w trakcie przenosin stolicy z Krakowa król Zygmunt III Waza zatrzymał się w Warszawie, a nie dojechał do miasta na północ Mazowsza.

To w Pułtusku znajdziemy najdłuższy brukowany rynek w Europie, niezwykłe malowidła sakralne, a także warte miliony meteoryty, których większość czeka nadal na odkrycie.

Malownicze położenie, urzekające uliczki starówki, zamek w kształcie podkowy i liczne mostki sprawiają, że Pułtusk wybierany jest również przez filmowców.

Z kolei świadkiem tragicznego epizodu w dziejach miasta, czyli olbrzymiego pożaru, był Henryk Sienkiewicz, który wykorzystał swoje obserwacje do opisu płonącego Rzymu w "Quo vadis".

O tym, a także o burgerach z dziczyzny, pułtuskim porcie i o historii jednego z najstarszych mazowieckich miast w kolejnym odcinku "Polski na weekend". Zaprasza Klaudiusz Michalec.

 

Obejrzyj film

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KrajanKrajan

0 0

Jeszcze w latach osiemdziesiątych woda w kanałkach była przezroczysta. Kiedyś piękne miasto z piękną historią, a dziś... no cóż, miasto przejęte przez sitwę, gdzie ważniejszy jest stołek dla znajomka. A mogło by być turystyczną perełką. Nikogo to nie obchodzi, lepiej było sprzedać za grosze koszary i dworzec, a w zamian postawić budkę.

19:47, 20.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TurystaTurysta

0 0

Pułtusk jest najlepszym przykładem tego, jak można zmarnować ogromny potencjał miasta. Po co tu przyjechać? Żeby przejść przez zastawiony samochodami rynek?

09:01, 21.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%