Zamknij

Wiemy, co się stanie z miejską fontanną

10:30, 13.10.2021 J.K Aktualizacja: 10:32, 13.10.2021
Skomentuj Pułtuską fontannę czeka przebudowa Pułtuską fontannę czeka przebudowa

Już na początku tegorocznych wakacji okazało się, że w pułtuskiej fontannie zdiagnozowano znaczną liczbę poważnych problemów technicznych, zarówno jeśli chodzi o aparaturę instalacji hydraulicznej, jak i elektrycznej. Dla bezpieczeństwa użytkowników konieczna okazała się jej przebudowa.

I dlatego pojawił się projekt (przygotowany przez spółkę Grima Architektura i Krajobraz z Warszawy) jej modernizacji z przebudową technologii działania, oświetlenia, wyglądu niecki oraz przyłączy instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

Szczegółowy zakres robót obejmie m.in:

przebudowę istniejącej technologii fontanny,

przebudowę istniejącej płyty i włazu pompowni,

przebudowę instalacji zewnętrznych: elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej,

przebudowę dysz i punktów oświetlenia fontanny,

przebudowę płyt granitowych stanowiących nawierzchnię fontanny,

instalację 7 tablic edukacyjnych

budowę nowych dysz (z oświetleniem i agregatem),

budowę systemu nagłośnienia wraz z konfiguracją wybranych utworów muzycznych,

Istniejąca obecnie technologia fontanny została wykonana jako zespół zbiorników o konstrukcji żelbetowej.Składa się z misy o głębokości 60 cm,  z wyspą w środku o średnicy 2 m. W niecce fontanny, która została przykryta płytami granitowymi w dwóch kolorach, zamontowano 25 dysz.

Prace  obejmą rozbiórkę istniejącej technologii fontanny, a także zostaną  zdemontowane dysze i oświetlenie fontanny oraz instalacje elektryczne i kanalizacji sanitarnej. Bez zmian pozostanie niecka i nawierzchnia z płyt granitowych wokół niecki. Częściowo zostaną wymienione trapezowe płyty granitowe fontanny, a także płyty trójkątne w celu powiększenia otworów pod dysze i ponownego ich zamontowania.

Tzw. obraz wodny będzie składał się z następujących elementów:

•  1 dysza wielostrumieniowa o maksymalnej wysokości do 4,0 metrów

•  8 dysz wielostrumieniowych o maksymalnej wysokości do 2,0 metrów

•  16 dysz strumieniowych o maksymalnej wysokości do 1,5 metra.

Zgodnie z projektem, nowoczesne, elektroniczne sterowanie strumieniami wody umożliwi tworzenie efektów wodnych w postaci figur wodnych, sinusoid itp. ze zmianą  wysokości  obrazów wodnych w ilości co najmniej trzydziestu zmian wysokości na minutę.

Zastosowane reflektory LED mają z kolei umożliwić zmianę światła w zakresie 16 milionów kolorów z dodatkowym efektem strobo.

Do  nagłośnienia  przestrzeni  wokół  fontanny zostaną wykorzystane  zestawy głośnikowe  szerokopasmowe, zamontowane  na  słupach  oświetleniowych.

się

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

EkonomistaEkonomista

3 3

Komu potrzebne takie bajery i fajerwerki? Pułtusk to spokojne miasto z charakterem, mieszka tu wielu emerytów. Kto zapłaci za to? Turyści nie przyjadą tu dla kolorowej fontanny z efektami dźwiękowymi - pojadą do Warszawy. 11:43, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ŁobrycakŁobrycak

3 3

A co z fontanną w Obrytem? Może ktoś by ruszył dupsko i to ogarnął. Nie ważne za czyjej kadencji była zrobiona, psim obowiązkiem obecnej władzy jest to żeby działała. Nie została zrobiona dla wójta, czy przewodniczącego, ale dla mieszkańców. 15:56, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%