Zamknij
WAŻNE

Chemiczka z Uniwersytetu Łódzkiego zbadała wpływ lakierów hybrydowych na płytkę paznokcia

PAP 14:02, 16.07.2025 Aktualizacja: 14:03, 16.07.2025
Skomentuj Yana z Pixabay Yana z Pixabay

Pomysł na badania związane z oceną zawartości najważniejszych związków budujących płytkę paznokcia pojawił się w związku z osobistymi obserwacjami badaczki z Katedry Chemii Środowiska, Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Badania dr hab. Kamili Borowczyk z Uniwersytetu Łódzkiego wykazały, że dłuższe stosowanie lakierów hybrydowych ma negatywny wpływ na płytkę paznokci. Przyczyną tego zjawiska może być istotne obniżenie ilości aminokwasów budujących płytkę.

Jak wyjaśniła w materiale udostępnionym PAP przez uczelnię, początkowo sama doceniała wygodę, jaką zapewnia stosowanie popularnych "hybryd", jednak gdy po dwóch miesiącach regularnej stylizacji usunęła kolejną warstwę lakieru, zauważyła, że jej paznokcie są cienkie jak papier i bardzo wysuszone. Postanowiła sprawdzić, co od strony chemicznej dzieje się z paznokciami, na które regularnie kładziona jest warstwa lakieru utwardzanego promieniami UV.

Paznokcie zbudowane są z keratyny, która odpowiada m.in. za ich twardość, zaś dwoma podstawowymi składnikami niezbędnymi do prawidłowej syntezy tego budulca są cysteina i metionina - dlatego dr Borowczyk oparła swoje badania na oznaczaniu tych właśnie składników w pobranych próbkach płytki paznokciowej.

Naukowczyni posłużyła się wysokosprawną chromatografią cieczową - techniką analityczną, która należy do najczęściej stosowanych w analizie próbek roślinnych, zwierzęcych czy pobranych od człowieka; wykorzystuje się ją m.in. do badania żywności, leków, a nawet lakierów samochodowych.

Wstępne eksperymenty chemiczka przeprowadziła na próbkach własnych, a następnie rozszerzyła swoje badania o 14 ochotniczek, które nigdy wcześniej nie stosowały lakierów hybrydowych, tipsów czy przedłużania żelowego. Regularnie nakładano im lakier hybrydowy i pobierano potrzebne próbki.

Autorka badania zadbała, by etapy mierzenia grubości paznokcia (przy użyciu suwmiarki), nakładania lakieru bazowego, kolorowego i wierzchniego oraz usuwania starej warstwy lakieru były wykonywane sterylnie, w ten sam sposób i przez tę samą osobę, która ukończyła odpowiednie kursy. Procedura powtarzana była u każdej z badanych co dwa tygodnie przez pół roku.

Obserwacje i pomiary prowadzone przez 6 miesięcy udowodniły, że stosowanie lakierów hybrydowych ma negatywny wpływ na płytkę paznokcia, czego objawami są: jej zwiększona łamliwość, rozdwajanie i kruszenie się.

Z kolei badania analityczne wykazały, jaka może być przyczyna osłabienia, które widoczne było gołym okiem - w płytce paznokciowej w znaczącym stopniu obniżyła się ilość aminokwasów budulcowych. Jeśli chodzi o cysteinę, to po półrocznym stosowaniu "hybryd", jej ilość zmniejszyła się o 22 proc, a w przypadku metioniny - o ponad 30 proc.

"Lakiery hybrydowe z pewnością są ozdobą dla naszych paznokci, warto jednak pamiętać, że pod tą piękną warstwą zachodzą procesy chemiczne. Przy ich regularnym stosowaniu warto dać swoim paznokciom czas na odpoczynek i regenerację" - uważa dr Kamila Borowczyk.(PAP)

agm/ agt/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%