Zamknij

Niezwykły Apel do mieszkańców Gminy Obryte

12:50, 07.04.2021 | J.K
REKLAMA

Pochodzący z Obrytego potomek Arona Pijawki, profesor David Pijawka, poszukuje świadków okupacyjnego życia i pobytu jego rodziny w tej wsi i gminie. Do władz trafił list z prośbą o pomoc

Mam na imię Sawa Elder, pracuje w ASU (Arizona State University) i jestem odpowiedzialna za prowadzenie wyszukiwania i przetłumaczenia na język angielski materiałów niezbędnych dla pana profesora Davida Pijawki. Pan profesor użyje zgromadzone przeze mnie fakty, informacje i wiadomości , do napisania książki o życiu swych rodziców przed, w czasie i po drugiej wojnie światowej.

Wstępnie moim celem jest skontaktowanie się z osobami mającymi dostęp do tego rodzaju materiałów, które będą konieczne do napisania tej książki.

Wiadomości jakie w tej chwili posiadam:

  • Aron Pijawka (ojciec profesora Davida Pijawki) wychował się w gminie Obryte
  • W czasie wojny Aronowi pomagały niektóre rodziny z Obryte. Ukrywał się pod ziemią, ci, którzy mu pomagali, ryzykowali życie.
  • Mamy nadzieję, że dowiemy się, kim byli ci bohaterowie, którzy mu pomogli.

Oto jakiego rodzaju informacje ja potrzebuje:

Czy byłby jakikolwiek sposób, w jaki moglibyśmy skontaktować się z rodzinami mieszkającymi w Obryte (lub w DPS Obryte), aby dowiedzieć s ię, czy ktoś miał kontakt z panem pijawką? Znamy dom, w którym mieszkała rodzina, ale nie mamy adresu ani nazwiska. Mamy nadzieję, że rodzina może nadal tam mieszka. Dom znajduje się przy głównej drodze i blisko gminy.

Aron ożenił  się z kobietą z Wyszkowa, mieli dwoje dzieci, chłopca i dziewczynkę. Rodzina mieszkała w gettcie w Makowie Mazowieckim, później matka i dwoje dzieci trafiły do Auschwitz. Straciliśmy ślad po tych trzech, a dziś nadal nie znamy ich imion. Dzieci miały prawdopodobnie około 5-7 lat.

Staramy się uhonorować rodzinę, która pomogła uratować życie Arona.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

LokalsLokals

1 0

To jednak w Obrytem mieszkali dobrzy ludzie. Może jeszcze kiedyś będą... 09:54, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZamościeZamoście

0 0

Może to kolejna książka z serii jak Polacy mordowali Żydów. Szukają materiałów. I będzie kolejny artykuł, że Polacy są odpowiedzialni za holokaust i zabili 3 000 000 Żydów. 11:06, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrisKris

0 0

Ja wiem dużo na ten temat 14:01, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%