Za sprawą cyklonu ciśnienie w naszym kraju ma być rekordowo niskie. Czy osoby z problemami sercowo-naczyniowymi powinny się obawiać? Zapytaliśmy kardiologów i mają dla nas rady na najbliższe dni.
Specjaliści uspokajają – nie ma badań w kardiologii, które mówiłyby o tym, że wysokość ciśnienia przekłada się na problemy kardiologiczne.
„Znaczenie ma smog, zanieczyszczenie powietrza, zbyt wysoki cholesterol, nadwaga, palenie tytoniu – pogoda niekoniecznie” – mówi prof. Artur Mamcarz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ale niekorzystna aura może wpływać na nasze samopoczucie, a zły nastrój – na wzrost lub obniżenie ciśnienia, zwiększoną wrażliwość czy kołatania serca, a nawet zwiększenie odczuwania różnych objawów chorobowych.
„Dlatego w taki dzień powinniśmy o siebie wyjątkowo zadbać, zrobić coś co poprawi nam nastrój. Każdy z nas ma na to inne sposoby – na pewno warto napić się kawy, która – co udowodniono naukowo – jest zdrowa dla serca. Co prawda nie podniesie naszego ciśnienia, ale może poprawić nam nastrój, a o to przecież nam chodzi” – mówi prof. Aleksander Prejbisz, pełniący obowiązki kierownika Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii.
[BANER]0[/BANER]
To ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przełom listopada i grudnia to czas, kiedy wszystkie problemy związane z nastrojem nasilają się. I wtedy pogoda trafia na podatny grunt, zaburzenia depresyjno-lękowe mogą nasilać się.
„Każdy z nas musi dbać o swoje ciśnienie codziennie, niezależnie od tego, jaka jest pogoda. Jeśli przyjmujemy leki na serce, nadciśnienie, cholesterol czy cukrzycę, to one właśnie zabezpieczają nas przed takimi zmianami. Warto chronić naczynia i serce na co dzień, bo nie mamy wpływu na to, jaka będzie pogoda, czy nam ktoś zajedzie drogę, czy będziemy mieli zły dzień w pracy – a to przecież wpływa na wysokość ciśnienia i zaburzenia rytmu serca, bo zwiększa stymulację układu współczulnego. Dlatego dbajmy o siebie, zażywajmy regularnie leki i zadbajmy o swój nastrój. Jeśli lubimy siedzieć pod kocem z herbatą – pozwólmy sobie tego dnia na to” – zachęca kardiolog.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gajda-Med Pułtusk: z długów do profesora
Rozumiem, że zwiększająca się ilość porodów w tym szpitalu, to osobista zasługa Profesora. Popatrzę na dzieci w nowym przedszkolu na Popławach, czy są do siebie podobne. Kiedyś czytałem o rekordziście, który był ojcem ponad 550 dzieci, ale okazało się, że większość to były sztuczne zapłodnienia - czyli fake.
Tak nawiasem...
11:10, 2025-08-02
Pieniędzy na pensje dla nauczycieli nie wystarczy
Hej, brygada! Uśmiechajcie się 🤮
Złoty Rydwan
08:52, 2025-08-02
Gajda-Med Pułtusk: z długów do profesora
A coś o aresztowaniach i sprawach sądowych, a z tym lokalnym autorytetem bym nie przesadzał bo jeszcze kogoś przywiozą do szpitala z atakiem śmiechu
Mieszkaniec Pułtuska
07:56, 2025-08-02
Gajda-Med Pułtusk: z długów do profesora
Złodzieje na skupach zboża
Rolnik
06:56, 2025-08-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz