Natomiast w dni wolne, świąteczne dyżury pełniła jedna placówka, wyznaczana kolejno - ze wspomnianej „13” - specjalnym harmonogramem przez Radę Powiatu. Taki dyżur trwał od godziny 23 do 7 rano.
Teraz sytuacja może się zmienić, i to bardzo znacząco. Od 1 stycznia br. w życie weszły zmiany w prawie farmaceutycznym, które spowodowały zmiany rzutujące na możliwość nocnej pomocy farmaceutycznej.
Co się zmieniło?
Dotychczas to Rada Powiatu podejmowała uchwałę w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych oraz harmonogramu pracy w porze nocnej w dni powszednie, niedziele i święta. Od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Powiatu będzie wyznaczał w drodze uchwały jedynie pełnienie dyżurów.
Obligatoryjnie – a więc obowiązkowe - dyżury nocne i świąteczne będą wyznaczane w miejscowościach będących siedzibami powiatów nieprzekraczającymi 40 tys. mieszkańców.
Jak ma obecnie wyglądać praca aptek?
Dlaczego takie a nie inne godziny?
Analizy resortu zdrowia pokazały dość duże zainteresowanie usługami farmaceutycznymi do godz. 21.00 i istotny ich spadek pomiędzy godz. 21.00 a 23.00, a między 23.00 a 7.00 „w zasadzie całkowity zanik zakupu leków refundowanych”
Tu dodajmy - za pracę aptek w wyżej wymienionych godzinach zapłaci NFZ. I to całkiem dobrze, bo 3,5% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 250 zł/h. Ale tylko za 4 godziny świątecznego dyżuru w dzień i 2 godziny w tzw. porze nocnej.
Nie ma przeszkód prawnych, aby utrzymać dyżury nocne, ale... za nadmiarowe - względem minimum określonego w przepisach — godziny dyżurów trzeba będzie aptekom zapłacić z budżetu powiatu. Prawo przewiduje bowiem możliwość dyżurowania nieodpłatnie, ale to mało prawdopodobne rozwiązanie.
A skoro odpłatnie – to powiat będzie musiał pokryć związane z tym koszty ze środków własnych. Mówimy tu o ok. 2 tys złotych za każdą niedzielę i święto. Rok 2024 ma 60 takich dni – czyli powiat, a konkretnie radni w naszym imieniu, będą musieli zdecydować czy wyłożyć dodatkowe 120 – 130 tys. złotych.
[ANKIETA]85[/ANKIETA]
Czasu już niewiele, bowiem do końca stycznia br. nasze apteki są zobowiązane są do przesłania informacji o grafiku dyżurów, potem Zarząd Powiatu będzie musiał podjąć ostateczną decyzję.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wybory prezydenckie: znak X przy jednym nazwisku
Własny długopis i świeczka do zamazania okienek przy innych kandydatach aby nikt nie dostawił krzyżyka i unieważnił glos
Złoty Rydwan
02:54, 2025-05-17
Płocochowo otwiera niezwykłe muzeum
manuj
Bode
18:43, 2025-05-16
🚨 Oszuści podszywają się pod NFOŚiGW
Ja i tak widząc kogoś z teczka najpierw wypuszczam psy,a jeśli będą się upierać to zamknę bramę i poczekam na dzielnicowego,bo kreci się masa różnych dziwnych ludzi i każdy by chciał odrazu dane,a może dostać co najwyżej polecenie opuszczenia mojego podwórka.Juz kiedyś miałem takich wizytatorów o śniadej karnacji,mówiących z dziwnym akcentem.
Piotrek
17:30, 2025-05-16
Akcja SENT w powiecie pułtuskim
Zasada jest prosta nic nie masz za uszami to ci nic nie zrobią
Zbychu
16:28, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz