Natomiast w dni wolne, świąteczne dyżury pełniła jedna placówka, wyznaczana kolejno - ze wspomnianej „13” - specjalnym harmonogramem przez Radę Powiatu. Taki dyżur trwał od godziny 23 do 7 rano.
Teraz sytuacja może się zmienić, i to bardzo znacząco. Od 1 stycznia br. w życie weszły zmiany w prawie farmaceutycznym, które spowodowały zmiany rzutujące na możliwość nocnej pomocy farmaceutycznej.
Co się zmieniło?
Dotychczas to Rada Powiatu podejmowała uchwałę w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych oraz harmonogramu pracy w porze nocnej w dni powszednie, niedziele i święta. Od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Powiatu będzie wyznaczał w drodze uchwały jedynie pełnienie dyżurów.
Obligatoryjnie – a więc obowiązkowe - dyżury nocne i świąteczne będą wyznaczane w miejscowościach będących siedzibami powiatów nieprzekraczającymi 40 tys. mieszkańców.
Jak ma obecnie wyglądać praca aptek?
Dlaczego takie a nie inne godziny?
Analizy resortu zdrowia pokazały dość duże zainteresowanie usługami farmaceutycznymi do godz. 21.00 i istotny ich spadek pomiędzy godz. 21.00 a 23.00, a między 23.00 a 7.00 „w zasadzie całkowity zanik zakupu leków refundowanych”
Tu dodajmy - za pracę aptek w wyżej wymienionych godzinach zapłaci NFZ. I to całkiem dobrze, bo 3,5% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 250 zł/h. Ale tylko za 4 godziny świątecznego dyżuru w dzień i 2 godziny w tzw. porze nocnej.
Nie ma przeszkód prawnych, aby utrzymać dyżury nocne, ale... za nadmiarowe - względem minimum określonego w przepisach — godziny dyżurów trzeba będzie aptekom zapłacić z budżetu powiatu. Prawo przewiduje bowiem możliwość dyżurowania nieodpłatnie, ale to mało prawdopodobne rozwiązanie.
A skoro odpłatnie – to powiat będzie musiał pokryć związane z tym koszty ze środków własnych. Mówimy tu o ok. 2 tys złotych za każdą niedzielę i święto. Rok 2024 ma 60 takich dni – czyli powiat, a konkretnie radni w naszym imieniu, będą musieli zdecydować czy wyłożyć dodatkowe 120 – 130 tys. złotych.
[ANKIETA]85[/ANKIETA]
Czasu już niewiele, bowiem do końca stycznia br. nasze apteki są zobowiązane są do przesłania informacji o grafiku dyżurów, potem Zarząd Powiatu będzie musiał podjąć ostateczną decyzję.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska
Planeta płonie
Adam
20:49, 2025-05-10
Parafia w Pniewie ma nowego proboszcza
Bardzo pracowity i dobry proboszcz
Parafianin
14:19, 2025-05-10
Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be
Dla bezpieczeństwa Polski nic nie znaczący papierek. Bezpieczeństwo Polski to własna armia, spójność wschodniej flanki NATO i ścisła współpraca z USA. Militarnie Francja to kraj odgrywający jeszcze rolę w Afryce, w Europie marginalną, w świecie żadną, a cywilizacyjnie upadły. Poza tragicznymi historycznymi doświadczeniami francuskiej wiarołomności pozostaje pytanie o cenę podpisania tego papierka, których nikt nie ujawnia - zasadność i koszty zakupów na potrzeby wojska we Francji (przypomina się niesławny Caracal), koszty w utrzymywaniu ilościowo śmiesznych francuskich głowic jądrowych i wysyłania polskiego wojska do Afryki w celu ochrony francuskich interesów. Chyba, że jakiś tajny protokół ma nas dodatkowo zabezpieczać przed Niemcami (bo przecież ta słabizna 300 głowic przy Rosji nic nie znaczy), ale ile znaczy francuskie sojusznicze słowo przekonała się w 1938 r. Czechosłowacja, a rok później my. Pic na wodę fotomontaż, Panie Premierze niepolskich spraw.
Puł Tusk
12:02, 2025-05-10
Pułtusk żegna Stulatkę. Zmarła Pani Jadwiga
Wyrazy współczucia dla sąsiada Łukasza z powodu śmierci babci
Tomek szczesny
14:28, 2025-05-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz