Zamknij

Odporność noworodka na COVID-19 rzadko przekracza 6 miesięcy

19:13, 14.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Autorzy badania, którego wnioski zostały przekazane hiszpańskiej agencji Europa Press, wyjaśnili, że ich studium objęło 141 kobiet ciężarnych oraz taką samą liczbę ich dzieci. W ramach badania sprawdzano, jak długo przeciwciała przekazane przez zakażoną matkę za pośrednictwem łożyska i pępowiny utrzymują się w organizmie noworodków.

Długość utrzymywania się w organizmie noworodka przeciwciał koronawirusa sporadycznie przekracza 6 miesięcy - wynika ze studium hiszpańskich naukowców.

Naukowcy podzielili uczestniczki studium na trzy grupy. Znalazły się w nich kobiety z przebytą już chorobą, a także ciężarne, u których test PCR dał wynik pozytywny, choć test antygenowy był negatywny.

Trzecią grupę, licząca około 33 proc. badanych, stanowiły kobiety przechodzące COVID-19 w ostatniej fazie ciąży. Zarówno PCR, jak i test antygenowy dał u nich wynik pozytywny.

Badanie zakończone w listopadzie 2020 r. wykazało, że tylko dzieci matek, które miały oba testy pozytywne, po 6 miesiącach od urodzenia miały jeszcze przeciwciała koronawirusa. Grono takich przypadków było jednak bardzo niskie - zaledwie 14 proc.

Autorzy badania wskazali, że po dwóch miesiącach od urodzenia tylko około 40 proc. dzieci matek zainfekowanych koronawirusem ma przeciwciała koronawirusa. W kolejnych tygodniach grono uodpornionych na COVID-19 dzieci drastycznie maleje.

W badaniu wzięły udział trzy zespoły lekarzy pracujących w szpitalu Reina Sofia w mieście Tudela, na północy Hiszpanii, a także dwóch madryckich kompleksów szpitalnych: Gregorio Maranon i Infanta Sofia. Uczestniczące w studium dzieci przyszły na świat w tychże placówkach medycznych w drugiej połowie 2020 r. (PAP)

autor: Marcin Zatyka

zat/ agt/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%