Pogrzeb zarówno bliskiej osoby, jak i przyjaciela czy nawet kolegi z pracy bądź kogoś z sąsiedztwa, zawsze wiąże się ze smutkiem, żałobą i przygnębieniem. Aby oddać hołd zmarłej osobie na pogrzeb zwykle przychodzimy z kwiatami. Jednak zanim je wybierzemy, zadajemy sobie wiele pytań.
Postawić bowiem na wiązankę czy wieniec? Jakiego koloru powinny być kwiaty? Żywe czy na sztucznym podkładzie i w jakich kolorach? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.
Najbardziej okazałe są wieńce pogrzebowe. Zazwyczaj dużych rozmiarów, przeważnie mające formę okręgów, na których pojawiają się rozmaite kwiaty, utkane w konkretny wzór. Wieńce mogą mieć podstawę nie tylko w formie okręgu, ale i łezki, koła, a nawet serca. Można także postawić na nietypowy wzór, przy czym trzeba się liczyć z wyższymi kosztami wykonania. Wieńce w różnych kształtach i formach dostępne są na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.
Na wieńce zwykle decyduje się najbliższa rodzina, choć nie ma w tym przypadku reguły. O wieniec może się bowiem pokusić grupa osób z pracy czy przyjaciół, którzy zamiast wybierać pojedyncze kwiaty bądź skromne wiązanki wolą postawić na estetyczny i sporych rozmiarów wieniec.
Zazwyczaj dalsza rodzina lub bliscy znajomi decydują się na wybór wiązanki pogrzebowej. Jest to mniej okazała od wieńca forma, jednak wciąż mogąca mieć całkiem spore rozmiary, różne kwiaty, a do tego ciekawą formę.
Wiązanki są tańsze i łatwiejsze w przygotowaniu. Można je zakupić od kilkudziesięciu złotych wzwyż, w porównaniu do wieńców, które zwykle kosztują kilkaset złotych, choć koszty mogą dochodzić nawet do około tysiąca złotych.
Wiązanki, podobnie jak wieńce, wykonuje się na żywych lub sztucznych podkładach. Najczęściej wybierane są żywe, tak samo jak kwiaty, ponieważ ładniej się prezentują i w subtelny sposób ukazują kończący się żywot, bowiem z czasem więdną.
Do kompozycji pogrzebowych można wybrać właściwie dowolne kwiaty, nawet te, które kompletnie nie kojarzą się z wieńcami czy wiązankami tworzonymi na taką okazję, jednak należały do ulubionych kwiatów osoby zmarłej.
Wśród najpopularniejszych gatunków znajdują się róże, mieczyki, chryzantemy, goździki, gerbery, lilie oraz kalie. Ze wszystkich wymienionych można tworzyć piękne bukiety lub decydując się na skromny, symboliczny kwiat pojedynczy.
W przypadku kolorystyki kwiatów również nie istnieją szczególne ograniczenia. To bowiem od relacji łączącej osobę zmarłą z tą, która wybiera wieniec, wiązankę czy bukiet, zależy, jakiego rodzaju kompozycja zostanie wybrana. Można jednak i w tym przypadku wymienić najczęściej wybierane barwy kwiatów. Są wśród nich białe, które symbolizują czystość, czerwone mówiące o miłości, fioletowe charakteryzujące żałobę.
Kwiaty to symbol i ukłon oraz hołd dla zmarłej osoby. Nie zatem estetyka, ale gest jest w tym przypadku najważniejszy, dlatego powyższe porady należy traktować jako wskazówki, nie zaś wyznaczniki czy zasady dotyczące dobierania kwiatów na pogrzeb.
Nowe stawki czynszu w zasobie mieszkaniowym Pułtuska
A może urzędnicy TBS wzięliby się do pracy. W wielu budynkach TBS Pułtusk czynsze są zawyżone. Dlatego odpowiednie pisma skierujemy do RPO.
U2
20:53, 2025-07-11
Znamy najlepszą podstawówkę w powiecie!
Chyba to zestawienie jest źle zrobione szkoła w której mieli średnio po 50% z każdego przemiotu jest ostatnia.
analityk
10:46, 2025-07-11
Odprawa Grupy Operacyjnej Powiatowego ZZK
Jak się ćwiczy od 30+ lat to chyba już żaden kryzys nie zaskoczy? Prawda?
prawda?
09:09, 2025-07-11
28-latka w opałach! Policja przejmuje maszyny
Nie, nie, nie. To nie policjanci wspolnie ze skarbówką. To nie policja przejmuje automaty. To KAS prowadzi działania prawne, operacyjne i przejmuje automaty. Policja nie robi z nimi zupelnie nic. Policjanci tam za stojkowych asystentów robią conajwyżej. Dotyczy to dosłownie KAŻDEJ takiej interwencji KAS w Polsce, niezależnie co dziurawiec prasowy napisze czy co chatgpt wymyśli redaktorzynie. Ostatnie automaty Policja w Polsce w ramach własnej inicjatywy bez KAS zatrzymała w 2003 roku.
same błędy
09:01, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz