Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogromne znaczenie w konstrukcji Twojego domu odgrywają okna? To właśnie dzięki nim do wnętrz wpadają promienie słoneczne mające wpływ na klimat panujący w domu, a tym samym samopoczucie domowników. Okna dekorują fasadę budynków i stanowią wysmakowaną ozdobę wnętrz, są barierą pozwalającą napawać się pięknem otaczającego świata, zachowując od niego bezpieczny dystans. Solidne okna izolują domowników od chłodu, opadów, wiatru i innych czynników zewnętrznych. Ponadto, zapewniają optymalną wentylację – proces wpływający na zdrowie mieszkańców i stan techniczny budynku. Nowoczesne modele okien mają konstrukcję pozwalającą regulować ich szczelność. Jak działa regulacja okna zima-lato? Dlaczego poprawne ustawianie okien zima-lato jest tak ważne?
Regulacja okna zima-lato jest już standardem w stolarce okiennej. Prosty system pozwala regulować dopływ świeżego powietrza przy uwzględnieniu warunków atmosferycznych panujących o danej porze roku. Ustawienie okien zima-lato umożliwia efektywną wymianę powietrza, sprzyja utrzymaniu optymalnego bilansu cieplnego i poziomu wilgotności.
Umiejętne rozszczelnienie okien wpływa również na stan samej konstrukcji. Standardowe ramy z tworzywa sztucznego reagują na zmiany temperatury. Polichlorek winylu, czyli popularne w branży okiennej PCV, pod wpływem mrozu kurczy się, a ciepła – rozszerza. „Pracujący” materiał sprawia, że w konstrukcji pojawiają się drobne nieszczelności. Warto mieć świadomość, że nawet niewidoczne gołym okien szczeliny powodują pogorszenie się parametrów okna. Ogrzane powietrze „ucieka” przez szczeliny, a zimne podmuchy dostają się do środka. W efekcie domownicy mogą odczuwać nieprzyjemny chłód, a wysokość rachunków za energię niezbędną do ogrzania domu może wzrosnąć. Biorąc pod uwagę aktualne podwyżki cen energii, warto zadbać nawet o takie detale, by utrzymać budżet domowy w ryzach. Z kolei latem brak rozszczelnienia może powodować ścieranie lub pękanie ram. Regulacja okien zima-lato to prosty sposób na zapobieganie temu niepożądanemu zjawisku.
Okna dostępne na rynku produkowane są w taki sposób, aby każdy mógł je wyregulować samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług fachowca. Sposób regulacji uzależniony jest od konstrukcji okna. Ustawienie rozwórki czy rolki mechanizmu można zmieniać ręcznie lub przy użyciu specjalnych kluczy regulacyjnych. Nowe okno zamontowane w domu ustawione jest w pozycji neutralnej. Skrzydło ściśle przylega do ramy, co zapewnia utrzymanie optymalnych parametrów, ułatwia obsługę okna i zapewnia optymalną wentylację.
Czy warto samodzielnie regulować okno zima-lato? Mimo tego, że procedura nie jest skomplikowana, warto zachować ostrożność. Eksperci zaznaczają, że niewłaściwa regulacja okien może negatywnie wpłynąć na ich stan. Przede wszystkim, użytkowanie okien w trybie zimowym może prowadzić do szybszego zużywania się okuć. Ponadto, częsta regulacja prowadzi do luzowania się rolek ryglujących, przez co parametry okna znacząco się pogarszają. Samodzielna regulacja nie pozostaje obojętna dla uszczelek. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatura spada, uszczelki tracą swoją elastyczność i twardnieją. Ich mocne dociskanie przyspiesza zużycie materiału. Innymi słowy, własnoręczna regulacja okien zima-lato jest możliwa, pod warunkiem, że jesteś pewny za to, co robisz.
Ustawianie okien zima-lato nie musi przysparzać żadnych trudności. Producenci innowacyj nej stolarki okiennej, pragnąc zapewnić użytkownikom maksymalną wygodę, oferują okna wyposażone w mechanizmy „samoczynnie regulujące”. Uwadze osób szukających solidnych, szczelnych okien zapewniających optymalny komfort cieplny i poziom wilgotności przez cały rok polecamy okna z okuciami Siegenia stosowanymi w oknach marki Eurocolor. Innowacyjne okna wyposażone są w opatentowaną rolkę KoPiBo reagującą na zmiany kształtu profili wywołane temperaturą i słońcem. Kiedy ramy nieznacznie zmieniają swój kształt, szczelina między skrzydłem a ramą zwiększa się lub zmniejsza. Nie musisz pamiętać o regulacji okien – inteligentny system zrobi to za Ciebie!
Walory okien Eurocolor nie ograniczają się do adaptacji do warunków atmosferycznych. Okna z ramami z PCV łączą w sobie niezawodną funkcjonalność z modną estetyką. Modele z profilami z wysokogatunkowego tworzywa dostępne są w całej palecie barw, również w dekorach drewnopodobnych. Modele o niskim współczynniku Uw (nawet do 0,72 W/m2K) spełniają rygorystyczne normy budynków pasywnych. Gustowne ramy są imponującą oprawą dla trzyszybowego pakietu o grubości do 52 mm. Szyby są zespalane i uszczelniane innowacyjną techniką gwarantującą oknom szczelność przez długie lata. Mówiąc o walorach okien PCV marki Eurocolor, nie sposób nie wspomnieć o specjalnym podnośniku skrzydła zapewniającym lekkość i płynność podczas zamykania, zaawansowanych systemach mikrowentylacji oraz czterech solidnych punktach bezpieczeństwa minimalizujących ryzyko włamania. Dodajmy, że okna te produkowane są w Polsce, co przekłada się na gwarancję jakości i terminowość realizacji zamówień.