Zamknij

Na co zwrócić uwagę kupując urządzenia optyczne do obserwacji zwierzyny?

11:02, 11.03.2024 Artytkuł sponsorowany Aktualizacja: 11:05, 11.03.2024
Skomentuj

Przykładowe urządzenia optyczne do obserwacji zwierzyny to fotopułapki, kamery termowizyjne lub lornetki. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą być pomocne przy wybieraniu urządzeń tego typu.

 

Fotopułapki 

Fotopułapki to urządzenia, które są wyposażone w czujnik ruchu. Po wykryciu ruchu na obserwowanym obszarze rejestrują obraz w postaci zdjęć lub nagrania wideo. Poszukując urządzenia tego typu warto zwrócić uwagę w jakiej jakości rejestrowane są materiały. Dobrze, gdy filmy są nagrywane w jakości HD wraz z dźwiękiem. Warto również sprawdzić jaki obszar analizuje urządzenie. Niektóre urządzenia tego typu dokonują detekcji np. z 30 metrów a inne mogą analizować obszar jedynie kilka metrów przed sobą.

Źródło zdjęcia: darekb22 - stock.adobe.com

Co ciekawe, nowoczesne fotopułapki są wyposażone w moduł GSM, który pozwala na wysyłanie nagranych materiałów bezpośrednio na smartfon.

Urządzenia termowizyjne

Termowizja to urządzenie, które odczytuje promieniowanie podczerwone. W efekcie ułatwia leśnikom oraz myśliwym obserwacje zwierzyny w ograniczonych warunkach oświetleniowych. Poszukując takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na to z jakiej odległości może być dokonywana detekcja. Podstawowe modele pozwalają na obserwacje z odległości 200-300 metrów, natomiast najlepsze modele pozwalają na detekcje nawet z odległości przekraczającej 1000 metrów. Kolejny istotny aspekt to wbudowany wyświetlacz. W zależności od modelu wyświetlacz różni się częstotliwością odświeżania obrazu oraz kolorami, które ilustrują obszary o różnej ilości promieniowania (może to być np. barwa jasna i ciemna lub niebieska i czerwona).

Źródło zdjęcia: solidmaks - stock.adobe.com

Lornetki

Z pozoru lornetki to nieco mniej zaawansowane urządzenie w porównaniu do termowizji lub fotopułapki. Wybierając lornetkę warto zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych, między innymi na: wielkość powiększenia, kąt widzenia, średnicę obiektywu oraz źrenicę wyjściową. 

W przypadku standardowych lornetek z reguły wystarcza powiększenie od 6x od 9x. Co prawda są dostępne lornetki również z większym powiększeniem np. 13x natomiast w takim przypadku przy minimalnym drżeniu ręki obraz może być niestabilny.

Źródło zdjęcia: Василь Івасюк - stock.adobe.com

Standardowa wielkość soczewki to z reguły 50mm. Z kolei źrenica wyjściowa z reguły wynosi około 7mm. Trzymając się tych średnich parametrów można wybrać standardową lornetkę, która powinna sprawdzić się do obserwacji zwierzyny z ręki w warunkach leśnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%