Zamknij

Czujniki termopary, czyli nowoczesne urządzenia pomiarowe – jak to działa i gdzie znajdują zastosowanie?

07:55, 18.10.2024 . Aktualizacja: 07:56, 18.10.2024
Skomentuj

Zaawansowane czujniki termoelektryczne to sprzęt pomiarowy, który stosuje się przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Ten rodzaj urządzeń pomiarowych jest prosty w budowie i pozwala na sprawne mierzenie napięcia związanego ze zjawiskiem termoelektrycznym. A zatem czym są czujniki tego typu? Przejdź dalej, a dowiesz się znacznie więcej!

W przemyśle kluczowym wskaźnikiem umożliwiającym zarządzanie procesami produkcji jest wartość temperatury. Aby ją ocenić, trzeba wyposażyć zakład przemysłowy w nowoczesne czujniki termopary, które pozwolą na szybkie analizowanie temperatury np. maszyn pracujących na linii produkcyjnej. Obecnie to podstawa w ramach automatyzacji przemysłu.

Jak działają nowoczesne czujniki termopary dla przemysłu?

Termoelektryczne, czyli inaczej termoparowe czujniki temperatury są urządzeniami pomiarowymi, które wykorzystują zjawisko termoelektryczne do precyzyjnego ustalenia temperatury np. maszyny.

Urządzenia pomiarowe działają na zasadzie zjawiska Seebecka, które polega na generowaniu napięcia elektrycznego w obwodzie złożonym z dwóch różnych przewodników, gdy występuje różnica temperatur między ich złączami.

Złącze „gorące” umieszczane jest w punkcie pomiarowym, natomiast złącze "zimne" pozostaje w stabilnej temperaturze odniesienia. Różnica temperatur między tymi punktami powoduje powstanie napięcia, które jest proporcjonalne do temperatury.

Czujniki termopary to urządzenia wszechstronne, trwałe i zdolne do ciągłej pracy nawet w ekstremalnych warunkach przemysłowych. Dzięki temu można je swobodnie stosować w nowoczesnych systemach automatyki i telemetrii.

W jakich branżach można wykorzystywać czujniki termopary?

Ze względu na szeroki zakres pomiarowy i wielofunkcyjność urządzenia, czujniki termopary można wykorzystywać w takich branżach, jak:

hutnictwo,

energetyka,

przemysł farmaceutyczny,

produkcja,

branża metalurgiczna,

motoryzacja,

lotnictwo.

Praktycznie wszędzie tam, gdzie liczy się precyzyjne określanie temperatury, można wykorzystywać nowoczesne czujniki. Takie urządzenia pomiarowe są odporne na trudne warunki – to znaczy, że mogą pracować w skrajnie niskich i wysokich temperaturach.To powoduje, że ich praktyczne zastosowanie jest jeszcze szersze.

Na co zwrócić uwagę, wybierając czujniki termopary?

Przed złożeniem zamówienia na precyzyjne czujniki do pomiaru temperatury w przemyśle warto dokładnie przeanalizować parametry techniczne wskazane przez producenta urządzenia pomiarowego.

Najważniejsze to:

  • zakres pomiarowy,
  • rodzaj termoelementu wykorzystanego w czujniku,
  • materiał wykonania osłony czujnika,
  • rodzaj złącza.

Sprawdź też, jakie jest przeznaczenie czujnika. Urządzenia dostępne w sprzedaży występują w wersjach do pomiaru temperatury cieczy, gazów, a także ciał stałych.

Na podstawie tych informacji będziesz w stanie wybrać najlepszy z możliwych czujników termopary np. do systemu automatyki zakładu przemysłowego. Dzięki temu realnie usprawnisz sposób funkcjonowania protokołów Modus w telemetrii i zoptymalizujesz pracę firmy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%