Zamknij

Nostalgia w Kulturze Retro Gier

12:42, 22.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:42, 22.10.2024
Prezentacja pudełek starych symulatorów lotu, z epoki DOSa. Mimo że te gry nie miały fotorealistycznej grafiki tak jak dzisiejsze symulatory, pobudzały wyobraźnię swoją wektorową prezentacją i wcale nie mniej wciągały. Może to być dowód na to, że najważniejsza wcale nie jest oprawa, ale grywalność. A tej retro grom wcale nie brakuje.  Source: Pixabay Prezentacja pudełek starych symulatorów lotu, z epoki DOSa. Mimo że te gry nie miały fotorealistycznej grafiki tak jak dzisiejsze symulatory, pobudzały wyobraźnię swoją wektorową prezentacją i wcale nie mniej wciągały. Może to być dowód na to, że najważniejsza wcale nie jest oprawa, ale grywalność. A tej retro grom wcale nie brakuje. Source: Pixabay

Nie da się ukryć, że odkurzenie starej konsoli, albo ośmiobitowego komputera i odpalenie gier z minionej epoki to prawdziwa podróż w przeszłość. Emocje, jakie towarzyszyły nam w dzieciństwie, kiedy graliśmy w starsze gry na Game Boyu, Amidze, czy PSX były bowiem wcale nie mniejsze, niż w przypadku nowych, wydanych właśnie gier. Choć starsze gry być może nie zachwycały swoim wyglądem, muzyką czy złożoną mechaniką, to nie brakowało im grywalności, albo jakiegoś innego magicznego czynnika, który przyciąga dziś do nich kolejne pokolenia graczy, wychowane już na emulatorach. Nie brakuje dziś pasjonatów skupionych w społeczności gier retro, dla których powstały takie portale jak Retrogry, na których znajdziemy recenzje, felietony oraz nowinki. Stare gry bowiem wciąż się rozwijają, dzięki emulatorom, czy odnowionym wersjom, albo remake’om wypuszczanym przez fanów. Znajdziemy tam informacje zarówno o najstarszych konsolach i ośmiobitowych, komputerach, jeszcze z lat osiemdziesiątych, jak również o grach na nowszy sprzęt, taki jak PSX czy Sega Genesis, ale które uchodzą już za konsole retro.

Nie da się jednocześnie ukryć, że za tym zaangażowaniem fanów produkcji sprzed lat kryje się jeden czynnik. To nostalgia, która sprawia że z chęcią spoglądamy na gry sprzed nawet kilkudziesięciu lat. I nie ma tu znaczenia, czy dotyczy to starszych graczy, czy najnowszego pokolenia, bo obie grupy z zaangażowaniem potrafią wciągnąć się w klasyki. W tym artykule przedstawimy kilka opinii na temat gier retro, szczególnie w kontekście nostalgii jaka się z nimi wiąże.

Za co pokochaliśmy gry retro

Stare gry zdecydowanie zasłużyły sobie na naszą nostalgię. Pierwsi twórcy gier przecierali bowiem szlaki i stworzyli wiele gatunków, które do dziś stanowią podstawę dla współczesnego game devu. Stare platformówki, takie jak seria Super Mario Bros, czy Sonic the Hedhegog wcale nie różni się mechaniką od dzisiejszych gier platformowych. Ich mechanika jest taka sama jak w dzisiejszych grach z tego gatunku. Podobnie wyglądają również gry RPG czy bijatyki.

Duży wpływ na nostalgiczne podejście do dawnych gier komputerowych i na konsole ma również grafika w stylu pixel art. Ten nietypowy styl wynikał z ograniczeń jakie wiązały się z przetwarzaniem grafiki przez starsze konsole, które miały ograniczone możliwości pod względem rozdzielczości czy ilości kolorów. Problemem było także tak zwane wyświetlanie z przeplotem, na starych monitorach z kineskopem CRT. Styl pixel art, który się przez to wyłonił, pozwalający twórcom dawnych gier walczyć z tymi ograniczeniami, jest naprawdę wyjątkowy, a nawet uroczy. A nostalgia do pixel artu jest dziś tak duża, że nawet nowe gry wykorzystują tą stylistykę, szczególnie w kategoriach takich jak RPG czy platformówki w stylu Metroid (a to kolejna kultowa stara gra!), chcąc przyciągnąć graczy na bazie tego czynnika nostalgii.

Nostalgia na żywo: Zloty fanów starych gier

Fani gier retro są tak zorganizowani, że nawet organizują zloty i festiwale oraz gromadzą się w klubach fanów starszych gier. Największy w Polsce taki zlot organizowany jest na Festiwalu Fantastyki Pyrkon, gdzie grupy takie jak Ekipa Dawnych Komputerów i Gier co roku przygotowuje wielkie stoisko, na którym zebrane jest kilkadziesiąt starych komputerów. W ciągu trzech dni festiwalu to stoisko odwiedzane jest przez nawet kilka tysięcy fanów gier retro, którzy mogą zagrać zarówno na ośmiobitowych komputerach, jak i na nowszym, ale wciąż archiwalnym sprzęcie. Na ostatnim festiwalu można było zagrać między innymi w Super Mario Bros, Duke Nukem 3D, pierwsze Simsy. Organizowany był nawet turniej słynnej bijatyki International Karate, która została wydana w 1986 roku. Festiwal z kącikiem retro gier organizowany jest co roku, już od wielu lat i cieszy się niesłabnącą popularnością, dlatego możemy być pewni, że w kolejnych latach także będzie się odbywał. 

Zloty fanów gier organizowane są nawet w mniejszych miejscowościach, takich jak Pułtusk. Mazowieckie Wyprawy Odkrywców które odbyły się w 2022 roku to smartfonowa gra terenowa, w której można poznać historię Mazowsza. Jest to niezależna gra, której duch nawiązuje do gier retro, w których najważniejsza nie jest grafika, czy wartości związane z produkcją, ale przede wszystkim dobra zabawa. Takie zloty fanów pozwalają spotkać się w szerszej społeczności i wspólnie spędzić czas w towarzystwie pasjonatów o podobnych zainteresowaniach. 

Stare gry dziś i w przyszłości

Nostalgia do starych gier nie wygasa nawet odrobinę. Najmłodsze pokolenie graczy nie może pamiętać gier z końcówki XX wieku. Ale wcale nie oznacza to, że ci gracze nie mają możliwości zapoznania się z tymi perełkami na ośmiobitowe i szesnastobitowe maszyny. Przyszłość retro gier jest bowiem zapewniona nie tylko dzięki wspomnianym pasjonatom, tworzącym materiały na Youtubie, czy strony internetowe, ale przede wszystkim dzięki emulatorom. To oprogramowanie które umożliwia uruchomienie gier ze starych komputerów oraz konsol na PC w formie plików rozpowszechnianych w Internecie. Pliki starych gier nazywa się potocznie ROMami, choć technicznie nie jest to poprawna nazwa.

Dzięki emulacji zarówno starsi gracze, jak i najnowsze pokolenie może zapoznać się z grami z minionych epok. Emulatory nie pozostają jednak statyczne i wciąż się rozwijają. Pozwala to na coraz lepszą kompatybilność i dokładniejsze odwzorowanie nie produkowanych już konsol i systemów komputerowych. Obecnie możemy zagrać praktycznie we wszystkie gry z ośmio i szesnastobitowego sprzętu, dzięki pasjonatom którzy w wolnych chwilach i hobbystycznie rozwijają te emulatory i wypuszczają ich kolejne wersje. 

Rozwija się również społeczność, skupiona wokół portali i forów dla pasjonatów starych gier. Najciekawszym zjawiskiem może być jednak powstawanie nowych gier retro, na stary sprzęt. Na portalach takich jak Kickstarter znajdziemy deweloperów wypuszczających nowe gry na konsole takie jak Super Nintendo czy Sega Mega Drive, zarówno w formie cyfrowej, a także jako kartridże z tymi grami zainspirowanymi nostalgią. Dzięki temu dawne konsole zyskują dopływ tytułów, pozwalając graczom cieszyć się grami w starym stylu i dawnej oprawie, ale tworzonymi już współcześnie. Przyszłość gier retro zapowiada się więc bardzo pozytywnie i zainteresowanie wzmacniane nostalgią nie będzie przemijać.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%