Zamknij

Rolety termoizolacyjne. Jak dobrze wybrać? Czym się kierować?

00.01, 19.09.2022 .
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ANWIS S.A.

Rolety termoizolacyjne to doskonałe rozwiązanie, które można zastosować zarówno na etapie budowy domu, jak i w momencie, kiedy nasza przestrzeń domowa jest już zaaranżowana. Czym się charakteryzują rolety termoizolacyjne? Dlaczego warto je wybrać?

Szukasz sposobu na redukcję wydatków związanych z eksploatacją domu, szczególnie w obliczu zbliżającego się okresu grzewczego i rosnących cen? Wszystkie okna przepuszczają światło i powietrze, w mniejszym lub większym stopniu. Przez nie "ucieka" również ciepło - nawet 15–25%. Niezależnie od tego, czy dopiero budujesz dom, czy też masz już zaaranżowane swoje cztery kąty, warto rozważyć montaż osłon zewnętrznych

To doskonałe rozwiązanie pozwala zredukować utratę ciepła i ograniczyć wydatki na ogrzewanie. 

Istotnym elementem rolet zewnętrznych jest zastosowany w nich pancerz, który – wypełniony pianką poliuretanową – stanowi skuteczną izolację termiczną i akustyczną domu. Po opuszczeniu rolety pomiędzy oknem a pancerzem wytwarza się poduszka powietrzna, która zmniejsza poziom hałasu, a także poprawia parametry cieplne budynku. W praktyce przekłada się to na dwie korzyści: możliwość zaoszczędzenia w okresie grzewczym, a w upalne dni obniżenia temperatury wnętrza nawet o kilka stopni – tłumaczy Tomasz Włodarzewski z firmy ANWIS.

Te zaawansowane technologicznie produkty dopasowuje się do indywidualnych preferencji użytkownika, a połączenie z czujnikami pogodowymi, mierzącymi temperaturę wnętrza czy natężenie światła słonecznego pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczeń.

Można również wybrać rozwiązania oparte na podłączeniu osłon do wewnętrznej sieci domowej. Wtedy mamy możliwość sterowania roletami i innymi systemami w domu przy użyciu urządzeń mobilnych. To kolejna oszczędność – ekonomiczne zarządzanie wszystkimi sprzętami.

Jak wybrać dobrze?

W zależności od sposobu montażu do wyboru mamy trzy typy rolet zewnętrznych.

W przypadku podtynkowych rolet nie trzeba ingerować w konstrukcję okna, dzięki czemu zapewniają idealne właściwości termoizolacyjne. Skrzynka rolety schowana jest pod warstwą ocieplenia budynku a ponadto posiada specjalną matę chroniącą nadproże przed przemarzaniem.

Rolety naokienne najczęściej wykorzystuje się w przypadku nowych inwestycji oraz remontów połączonych z wymianą stolarki okiennej. Przed zainstalowaniem skrzynki rolety, osadza się ją w ramie okna. Wybierając to rozwiązanie, trzeba uwzględnić pomniejszenie otworu okiennego o wielkość montowanej skrzynki. Dzięki możliwości jej obustronnej zabudowy, zyskujemy również dodatkową izolację.

Trzeci typ to osłony elewacyjne. Instalacja jest mało inwazyjna, nie wymaga wymiany okien ani ustaleń w projekcie budowy. Roleta może być zamontowana na fasadzie budynku lub bezpośrednio we wnęce okna albo drzwi. Skrzynka jest wówczas widocznym elementem konstrukcyjnym, więc – ze względów estetycznych – mamy wybór wielu opcji kolorystycznych, a sama skrzynka posiada różne wersje obudowy. Z uwagi na brak ingerencji w strukturę budynku montaż osłony elewacyjnej nie wpływa na właściwości izolacyjne budynku.

Funkcjonalne i estetyczne – żaluzje fasadowe

W nowoczesnych domach o dużych przeszkleniach równie dobrze sprawdzają się żaluzje fasadowe. W tym przypadku możliwa jest płynna regulacja wpadającego do pomieszczenia światła, poprzez otwieranie i zamykanie lamel w zakresie 90–180 stopni. Podobnie jak w przypadku rolet zewnętrznych, tu również istnieje możliwość automatyzacji osłon, łącznie z podłączeniem do systemu sterującego całym budynkiem – podkreśla ekspert z firmy ANWIS. Warto dodać, że w tym przypadku ciekawe rozwiązanie termoizolacyjne zapewniają lamele w kształcie litery Z, które zapewniają pełne domknięcie pancerza.

Osłony zewnętrzne mogą pozytywnie i znacząco wpłynąć na komfort mieszkania, ale też na domowy budżet. Warto zastanowić się nad produktem dopasowanym do naszych preferencji i potrzeb.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%