Zamknij

Sopot atrakcje i wypoczynek przez cały rok

17:47, 29.03.2021 | RC
Skomentuj

Miasto Sopot jest bardzo popularnym polskim kurortem zlokalizowanym między dużymi ośrodkami miejskimi na północy kraju. Jego niezwykłe walory turystyczne sprawiają, że przyciąga ono miliony turystów. Pomimo tłoku w okresie letnim jego mieszkańcy nie narzekają, a wręcz przeciwnie twierdzą, że jest to wymarzone miejsce do życia. Ogromny kapitał opierający się na tradycyjnej zabudowie, bliskości przyrody i przepięknych widokach to duma lokalnej społeczności. Jest to miejsce skłaniające do refleksji oraz dające impuls do działania, gdzie żyją kreatywni i przedsiębiorczy ludzie.

Mieszkańcy Pułtuska spragnieni odpoczynku w polskim kurorcie mają okazję skorzystać z nadmorskich atrakcji przez cały rok. Szczególnie w okresie wychodzenia z pandemii koronawirusa wypoczynek nad morzem jest wskazany. Z Pułtuska do Sopotu jest około 300 km, bez problemu taką trasę można przebyć samochodem w mniej niż 4 godziny. Może Sopot nie pochwali się tak wyjątkowym i historycznym rynkiem jak Pułtusk, czy klimatycznymi kanałami, mamy jednak szansę na wysoką dawkę jodu i kontakt z takimi atrakcjami jak Molo czy sławny deptak. 

Sopot atrakcje i wypoczynek przez cały rok 

Odpowiednik Zakopiańskich „Krupówek” nad polskim Bałtykiem, czyli ulica Bohaterów Monte Casino. Deptak ten to prestiżowa lokalizacja przyciągająca tysiące turystów jak i wiele sław chcących delektować się nadmorskim kurortem. Sopot to też bogato wyposażone hotele usytuowane nad samym morzem, niezliczone restauracje oferujące niemalże każdą kuchnie świata oraz imprezy mające swój koniec tuż przed świtem. To wszystko sprawia, że nasz pobyt zapamiętamy na długo. 

Wyjątkowa architektura - Krzywy Domek w Sopocie

Na pewno jedną z nietypowych atrakcji jest położony w centrum „Krzywy Domek”. Ten oryginalny budynek przyciąga swoją uwagę nieregularnymi kształtami. Wszystko co uchodzi za standardowe jest tu niepożądane. Dzięki tym bezkompromisowym zabiegom stał się on znakiem rozpoznawczym Sopotu. Inspiracją do powstania tej budowli były rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Warto dodać, że został on już wielokrotnie zauważony na forum międzynarodowym, co skutkowało otrzymaniem wielu pozytywnych recenzji.

Sopocki Grand Hotel - historia i wysoko standard 

Zbudowany w latach 20 XX w. wzbudzający respekt obiekt Grand Hotel, miał pełnić funkcje kwatery dla gości pobliskiego kasyna. Obecnie ze względu na swoje standardy stanowi on miejsce wypoczynku zamożnych przyjezdnych. Gościł on już w swoich progach wielu naszych znanych rodaków jak i wybitne zagraniczne postacie. Wyborna lokalizacja budynku umożliwia sprawne dotarcie do masy najlepszych atrakcji oraz spokojny wypoczynek na będącej w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. 

Opera Leśna w Sopocie - wydarzenia, koncerty i wyjątkowa lokalizacja 

Zainteresowanych historią polskiej sceny muzycznej do Sopotu przyciąga jeden z największych amfiteatrów w Polsce, Opera leśna w Sopocie. Poza swoją tradycją, obiekt ten szczyci się ponadprzeciętną akustyką, która została już niejednokrotnie doceniona. Duże wrażenie robią dane techniczne konstrukcji takie jak: scena o powierzchni 430 m², orkiestron mogący pomieścić ponad stu członków formacji muzycznej oraz widownia z 5000 miejsc dla sympatyków sztuki. Takie liczby amfiteatr zyskał po gruntownej modernizacji w 2012r. Rzeczą, która zdecydowanie wyróżnia to miejsce od swoich konkurentów jest fakt, iż znajduje się ona na granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w lasach Oliwskich. Lokalizacja ta nadaje temu miejscu niepowtarzalny charakter i klimat. Co roku wydarzenia i imprezy w Sopocie przyciągają turystów i fanów z całego kraju. Festiwale, koncerty, projekty artystyczne nadają niepowtarzalny koloryt nadmorskiemu kurortowi. 

Hipodrom w Sopocie - tradycja i sport

Tradycje sportowe miasta mają niezwykle bogatą przeszłość. Już w latach 70 XIX w. odbywały się jakże niezwykle prestiżowe wyścigi konne na Sopockim Hipodromie. Arena ta zajmuje niespełna 40 ha, na których mieszczą się: stajnie sportowe, stajnie rekreacyjne, drewniana trybuna sędziowska, budynek totalizatora z 12 kasami, budynek dżokejki, padok do prezentacji koni i zabudowania mieszkalne dla uczestników wyścigu. Długość toru wyścigowego wynosi 1850 m a jego szerokość od 12 do 18 m. Stajnie hipodromu mogą natomiast pomieścić aż około 300 koni. Dużą zaletą tego miejsca jest bliskość morza oddalonego o zaledwie kilkaset metrów. Warto dodać, że współcześnie obiekt wykorzystywany jest również do innych gromadzących dużą publiczność wydarzeń ze względu na swoje rozmiary. Omawiając tematykę sportową nie można zapomnieć o kilku równie imponujących miejscach: będącej na granicy Gdańska i Sopotu Ergo Arenie, Hali Stulecia im. Haffnera oraz Stadionu Miejskiego im. Edwarda Hodury. Poza wysokimi rangą wydarzeniami sportowymi Sopot oferuje swoim mieszkańcom dużo terenów rekreacyjnych i niezbędną infrastrukturę, której skład wchodzą trasy dla rolkarzy, drogi rowerowe oraz modne od niedawna siłownie na świeżym powietrzu. 

Plaża w Sopocie, miejsce, która relaksuje przez cały rok

Nieocenionym atutem wszystkich polskich nadmorskich miejscowości jest piaszczysta plaża. Plaża w Sopocie uchodzi za najlepiej utrzymane wybrzeże w kraju. Jej wielkość pozwala cieszyć się zarówno licznym spacerowiczom, oddanym morskiej zabawie najmłodszym oraz korzystającym ze świeżego powietrza kuracjuszom. Bezpieczeństwo w okresie letnim znaczącą podnosi świetna kadra ratownicza. 

Sopockie Molo, najdłuższy drewniany pomost w Europie 

Wizytówka sopockiego wybrzeża, czyli najdłuższe w Polsce molo. Ten drewniany obiekt to niezwykle popularne miejsce. W sezonie powoduje ono istotne zainteresowanie przez co wszystkim udziela się typowa wakacyjna atmosfera. O atrakcyjności tej konstrukcji stanowi także znajdująca się na jej końcu niemała przystań. Przebywające tam luksusowe jachty powodują u wielu odwiedzających zachwyt. Spacerując po sopockim molo do skorzystania zachęca również znajdująca się na nim restauracja, proponująca najlepsze morskie przysmaki.

Efektowne widoki Sopotu przyciągają także przepływające w pobliżu jachty, które nie będąc w stanie oprzeć się nadarzającej okazji cumują w zlokalizowanej tuż przy molo marinie. Niespotykane często łodzie zobaczymy od 1 kwietnia do 31 października, kiedy to wspomniana przystań prowadzi swoją działalność. Wydzielone miejsca pozwalają na przebywanie jachtów o maksymalnej długości 14 m. To ciekawe miejsce na pewno sprzyja długim rozmowom jakże towarzyskim członkom załóg. 

Park wodny Sopot Aquapark -  zabawa dla całej rodziny 

W przypadku niesprzyjającej pogody bądź dostatku promieni słonecznych warto wybrać się do oferującego wodne szaleństwo Aquaparku w Sopocie. Jest to świetny wariant w sytuacji długiego pobytu nad morzem. Obiekt ten za sprawą zjeżdżalni, różnorodnych basenów, strefy SPA i oferty gastronomicznej skłania do całodziennej zabawy bez chwili wytchnienia. 

Miasto Sopot wśród bogatego wachlarza atrakcji posiada również świetną zimową infrastrukturę, do której należy wyciąg na Łysej Górze (110 m n.p.m.). Obok stoku znajdziemy także tor saneczkowy, który jest doskonałą alternatywą dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Blisko obiektu możemy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt co jest dużym atutem tego miejsca. Atrakcja ta służy nie tylko mieszkańcom trójmiasta ale także przyjezdnym z jego okolic. Podczas korzystnych warunków atmosferycznych w pobliżu wspomnianej góry możemy spotkać tłumy szczęśliwych dzieci wraz z nie mniej zachwyconymi rodzicami.

Wyjątkowa architektura Sopotu 

Spacerując kameralnymi uliczkami Sopotu nie trudno natknąć się na jeden z ciekawszych historycznych obiektów tego miasta. Średniowieczne grodzisko zapewne przykuje uwagę niejednej osoby. Jest to miejsce o niebywałych walorach, mocno związane z tradycją tych terenów. Prowadzone prace archeologiczne pozwoliły na odbudowanie wielokrotnie zniszczonego obiektu. Aktualnie możemy zobaczyć kilka chat, bramę, i częściowo uratowaną palisadę. We wspomnianych chatach prezentowane są bezcenne znaleziska związane z grodziskiem. Za dalsze funkcjonowanie tej cennej lekcji historii odpowiedzialne jest Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Na uwagę zasługuje fakt, że w 2011r. został oddany do użytku nowoczesny pawilon, w którego wnętrzu znajdziemy stała wystawę poświęconą dzieją Sopotu i wykonanym w tym miejscu pracom wykopaliskowym. Grodzisko przy ulicy Haffnera to ważne miejsce nie tylko dla sympatyków historii. Przyciąga ono także znaczne ilości młodzieży szkolnej dzięki przystępnemu przekazowi. 

Miasto Sopot to idealne miejsce do: odpoczynku, zabawy, doznań kulinarnych, emocji sportowych, niezapomnianych chwil z najbliższymi. Zalety tego miejsca można by wymieniać bez końca. Nie bez powodu stało się ono dla Polaków kultowym miejscem na stałe zakorzenionym w naszej mentalności jako ikona wybrzeża. Nie pozostaje nic innego jak tylko korzystanie z uroków tej malowniczej miejscowości.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%