Zamknij

Na czym polega idea miasta 15-minutowego?

13:36, 16.06.2021 | materiały patnera

Dużo ostatnimi czasy mówi się o idei 15-minutowego miasta w kontekście ekologii, czystego powietrza, a także wygody mieszkańców. Na czym dokładnie polega ten pomysł i gdzie się go stosuje?

Czym dokładnie jest koncepcja 15-minutowego miasta?

Idea 15-minutowego miasta pojawiła się nie tak dawno w Paryżu. Pomysł ten zakłada, że wystarczy jedynie kwadrans, aby dostać się do wszystkich ważnych miejsc, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkańca takiego miasta. Jeszcze ciekawiej brzmi kwestia związana z tym, że do podróży wystarczy tylko i wyłącznie rower. Nie trzeba więc przesiadać się w pojazd, aby dotrzeć do sklepu czy fryzjera. Wiąże się to z ekologią, a także z dużą wygodą. Pomysł ten jest w pewnym sensie odpowiedzią na problem z pandemią koronawirusa, gdzie podróżowanie komunikacją miejską wywoływało obawy i wiele miast musiało ograniczyć rozkłady jazdy. Koncepcja ta jest bardzo szczytna i świetnie wpasowuje się w ideę nowoczesnego miasta, pozwala uniknąć długiego oczekiwania w korkach, zanieczyszczeń, hałasu i problemów ze znalezieniem konkretnych usług lub produktów w sklepach. Jeszcze większe znaczenie ma to w kontekście tego, że coraz więcej pracodawców proponuje pracę z domu, co tym bardziej ułatwia realizację 15-minutowego miasta. Wiele miast na świecie tworząc projekty nowych miast lub zmieniając układ przestrzenny decyduje się na wprowadzenie tego pomysłu w życie.

Sprawdź ofertę condohoteli w Warszawie

Osiedle z koncepcją 15-minutowego miasta

Warto zauważyć, że deweloperzy, którzy budują osiedla w Polsce zastanawiają się nad tym, aby wprowadzić tego rodzaju pomysł w życie w nieco innej skali. Kupując mieszkanie na osiedlu, które znajduje się z dala od centrum aglomeracji, właściciel zdany jest na męczący, długi dojazd do ważnych miejsc usługowo-handlowych, a także do miejsc kultury i innych. Mimo, że osiedle jest stworzone z nowoczesnym duchem czasu, to jednak po pewnym czasie okazuje się, że podróżowanie do miejsc użyteczności staje się uciążliwe i czasochłonne. Odpowiedzią na tego typu problemy może być osiedle z koncepcją 15-minutowego miasta. Zamiast skupiać się wyłącznie na budowie mieszkań, deweloperzy starają się też stworzyć warunki na rozwój handlu oraz tworzą miejsca na lokale usługowe. Taki pomysł spotyka się z ciepłym przyjęciem osób, które nie muszą martwić się o to, aby dostać się do oddalonego o wiele kilometrów centrum handlowego, ponieważ mogą szybko zrobić zakupy na miejscu, w lokalnym sklepie. Pralnia, fryzjer i innego rodzaju usługi w takim osiedlu są na wyciągnięcie ręki. To samo dotyczy także przedszkoli i placów zabaw.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%