Zamknij

W Pułtusku stanie nowy pomnik. Grający!

10:29, 30.07.2021 | Powiat Pułtuski
Skomentuj
REKLAMA

Na początku 2020 roku zrodziła się idea wspólnego uczczenia przez władze Gminy Pułtusk i Powiatu Pułtuskiego 580. rocznicy utworzenia w naszym mieście Filii Akademii Krakowskiej (1440 r.).

Fila była przekształcana w różne rodzaje szkół prowadzonych przez zakony, Komisję Edukacji Narodowej, administrację państwową i samorządową, w postaci gimnazjów, progimnazjów i liceów – nieprzerwanie aż po dziś dzień, czyli do czasów obecnego spadkobiercy owej wspaniałej historii – Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku.

Podjęto więc wspólną realizację, na zasadach partnerstwa, inwestycji polegającej na wykonaniu rzeźby grupowej w ramach zadania pn.: „Miejsca pamięci piewcy Pułtuska - Wiktora Gomulickiego - wpływ na walory estetyczne miasta i rozwój turystyki"

Pomnik stanie na tle bramy przy Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi, w 580 lecie istnienia Szkoły, czyli jeszcze w 2021 roku.

27 lipca  dokonano odbioru gipsowych figur – rzeźby grupowej nawiązującej do scenki z powieści Wiktora Gomulickiego „Wspomnienia niebieskiego mundurka”.

Projekt został przygotowany jako scenka przedstawiająca woźnego, trzymającego w ręku dzwonek, który daje sygnał na zakończenie lekcji i uczniów radośnie wybiegających ze szkoły.

Rzeźba zawierałaby również elementy dźwiękowe, m.in. dźwięk dzwonka szkolnego.Rzeźby zostały przewiezione do wykonawcy odlewów celem dalszej obróbki.

 

Projektantem i wykonawcą dzieła jest artysta-rzeźbiarz Michał Selerowski mieszkający i tworzący  w Zambrowie.

 

(Powiat Pułtuski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

DaroDaro

0 0

Mam książke z tą ilustracją.wydanie 46 rok Wiktor Gomulicki 15:20, 02.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%