Wniosek dotyczący budowy siedmiu bloków mieszkalnych na działkach przy ul. Wyszkowskiej trafił do Rady Miejskiej za pośrednictwem burmistrza. Jak wykazały analizy, teren przeznaczony pod inwestycję jest niezgodny z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. Obszar ten figuruje jako teren eksploatacji powierzchniowej kopalin, otulina Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz strefa zagrożenia powodziowego w przypadku awarii wałów. To główny argument Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która dwukrotnie wydała opinię negatywną. Komisja podkreśla również brak dokumentów potwierdzających zakończenie działalności wydobywczej.
[ZT]28644[/ZT]
Z dokumentów przedstawionych z kolei przez PWiK wynika jednoznacznie, że planowana inwestycja znajduje się w strefie ochronnej oczyszczalni ścieków – wyznaczonej decyzją z 1986 roku w promieniu 500 metrów. To oznacza, że zgodnie z ustawą nie można lokalizować zabudowy mieszkaniowej bez uzyskania specjalnej zgody.
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dwukrotnie wydał opinię negatywną, wskazując na zagrożenia chemiczne i biologiczne związane z oczyszczalnią oraz dawną wytwórnią kruszywa. Brak informacji o obszarach ograniczonego użytkowania w dokumentacji inwestora został uznany za poważny błąd. Inspektor podkreślił, że takie lokalizacje mogą bezpośrednio wpływać na zdrowie przyszłych mieszkańców.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska potwierdziła, że teren inwestycji znajduje się w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Oznacza to konieczność respektowania licznych ograniczeń, w tym w zakresie ochrony gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów. RDOŚ wskazała, że prace budowlane mogą wymagać dodatkowych zezwoleń dotyczących gatunków chronionych. Organy środowiskowe przypomniały również o sankcjach za naruszenia przepisów. Ich stanowisko zarówno do pierwszej, jak i drugiej wersji wniosku pozostało identycznie negatywne.
Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich zdecydowanie odmówił uzgodnienia wniosku, wskazując na poważne problemy komunikacyjne. Zjazd na działkę został wcześniej dopuszczony wyłącznie dla potrzeb kopalni – czyli działalności generującej nieporównywalnie mniejszy ruch niż planowane 200–220 mieszkań. MZDW podkreśla, że bez budowy dodatkowego pasa skrętu w lewo, chodnika i przejścia dla pieszych nie ma możliwości bezpiecznej obsługi komunikacyjnej inwestycji. Ponadto zarządca drogi ostrzegł przed pogorszeniem bezpieczeństwa na odcinku, na którym średni dobowy ruch wynosi ponad 6 tysięcy pojazdów. Pomimo późniejszej deklaracji inwestora o budowie dodatkowej infrastruktury, opinia MZDW pozostała odmowna.
Okręgowy Urząd Górniczy potwierdził, że koncesja na wydobycie kruszywa wygasła w 2022 roku, jednak Starosta Pułtuski zobowiązał inwestora do rekultywacji terenu do 2027 roku. Nie ma informacji o zakończeniu rekultywacji, co również obciąża projekt. W październiku zarządzono kontrole doraźne na działkach wchodzących w skład dawnego złoża. Do czasu zakończenia procesu rekultywacji teren pozostaje objęty ograniczeniami. Jest to kolejna okoliczność utrudniająca realizację inwestycji mieszkaniowej.
Po analizie wszystkich opinii – w tym kilku negatywnych i kluczowych w świetle przepisów – pod obrady Rady Miejskiej trafi projekt uchwały o odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Radni zdecydują, czy planowane osiedle przy ul. Wyszkowskiej będzie mogło powstać, czy też – zgodnie z sugestią organów – zostanie definitywnie zablokowane. Sprawa budzi duże emocje, ponieważ dotyczy zagospodarowania istotnego obszaru miasta oraz bezpieczeństwa przyszłych mieszkańców.
2025-11-06
Kolejny remont na trasie z Warszawy do Pułtuska
2025-10-29
Powiat Pułtuski kupuje magazyn specjalnego przeznaczenia! Sprawdź, co tam powstanie
2025-10-28
Ruch wahadłowy na DK57 w Kleszewie
2025-09-27
Powiat nie zwalnia tempa – kolejne inwestycje drogowe już zaplanowane!
2025-09-26
Podpisanie umowy na wykonanie chodnika w Nowych Borsukach
Wielkie osiedle przy Wyszkowskiej zablokowane?
Okazuje się, że czasami urzędnicy myślą i działają racjonalnie. Z oczyszczalni ścieków często śmierdzi w dużej odległości, gdy wiatr jest odpowiedni. Kto chciałby dobrowolnie mieszkać obok oczyszczalni ścieków, albo spalarni śmieci lub głośnej fabryki? Teren jest podmokły. Droga i most wąskie. Projekt był zrobiony na wariata przez kogoś, kto nie zna się na tym.
Tak nawiasem...
10:44, 2025-11-21
Oświatowa „S” oflaguje szkoły i przedszkola
Solidarni. Chyba ze swoim spjerdoleniem albo Białorusią
zdejm sztandar *%#)!
22:58, 2025-11-20
Zwyczaj całowania się pojawił się 21 mln lat temu
Gwarantuję ci żaden ludzki ***zwyczaj*** nie powstał wcześniej niż 3-4 tys. lat pne
xDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
16:31, 2025-11-20
W sieci krążą fałszywe informacje
Jesteśmy ciągle kontrolowani,każdy nasz ruch.Cyfryzacja to niby takie ułatwienie,ale za ogromna cenę.Urzad skarbowy widzi więcej,niż nam się wydaje,ale też zawsze może zaprosic obywatela i zadać dosłownie rozpisania kosztów życia w tabelkach,zaczynając od kredytów a kończąc na chemii,energii,kosztach paliwa do auta.Oczywiscie jeśli dane nie pasują to wjeżdża królewski argument,że GUS tak wyliczył i brakuje Ci,więc skąd bierzesz?Państwo okupacyjno-opresyjne,już w momencie wchodzenia do urzędu jesteś złodziejem.
Pit
08:34, 2025-11-20