Gminy Zatory i Gzy inwestują w doposażenie magazynów Obrony Ludności i Obrony Cywilnej, zwiększając gotowość na powodzie, awarie oraz sytuacje kryzysowe. W Zatorach chodzi o magazyn przeciwpowodziowy OLiOC i zakupy zarówno wyposażenia, jak i sprzętu technicznego. W Gzach – o duże zamówienie obejmujące zbiorniki paliwowe, kontener oraz rozbudowany pakiet sprzętu ratowniczo-technicznego.
[ZT]33800[/ZT]
Gmina Zatory prowadzi zapytania na doposażenie magazynu OLiOC, czyli gminnego zaplecza przeciwpowodziowego (ochrony ludności i obrony cywilnej). Na liście zakupów są elementy typowo interwencyjne i logistyczne: łóżka polowe z materacami (22 szt.), koce wełniane (22 szt.), peleryny przeciwdeszczowe (15 szt.) czy folie dachowe 10×10 m (40 szt.). Samorząd planuje również wzmocnić zasoby „terenowe”: worki do piasku (3000 szt.), łopaty do piasku (30 szt.), geowłókninę (500 m) oraz wodery ocieplane (10 kpl.). Uzupełnieniem jest sprzęt ratowniczy i oświetleniowy, w tym maszt oświetleniowy, latarki szperacze i zestaw ratownictwa medycznego R1.
[ZT]33284[/ZT]
Druga część zakupów w Zatorach to już stricte sprzęt techniczny, przydatny przy usuwaniu skutków podtopień i przerw w dostawach prądu. W planie są m.in. osuszacze powietrza o cyrkulacji min. 300 m³/h (4 szt.), nagrzewnice elektryczne (3 szt.) oraz przedłużacze na zwijadle IP56, 20 m (2 szt.). Gmina chce też kupić agregaty prądotwórcze – dwa ze stabilizacją napięcia min. 2,0 kVA oraz jeden mobilny o mocy 55–65 kVA. Kluczowym elementem będzie pompa do wody zanieczyszczonej o wydajności 2000 l/min oraz pilarki do drewna (2 szt.), czyli zestaw realnie „roboczy” na kryzys.
W Gminie Gzy zamówienie dotyczące doposażenia magazynu OC i OL podzielono na trzy części. Pierwsza to zakup trzech dwupłaszczowych zbiorników na paliwo o pojemności 2500 litrów każdy (z pompą 79 l/min i licznikiem typu mobi flow). Druga część obejmuje kontener magazynowy (morski, stal corten, wymiary ok. 6,06×2,44×2,59 m), który ma zwiększyć bezpieczną przestrzeń składowania. Trzecia część jest najobszerniejsza i obejmuje sprzęt ratowniczo-techniczny, łączność, zabezpieczenia oraz wyposażenie do działań w terenie.
W pakiecie sprzętowym znalazły się m.in. agregat prądotwórczy, radiotelefony przenośne i radiostacja cyfrowa, zbiornik elastyczny na wodę pitną min. 5000 l oraz rozbudowany zestaw R1 w plecaku ratowniczym. Są także osuszacze, nagrzewnice olejowe, urządzenie do napełniania worków przeciwpowodziowych, worki na piasek, maszt oświetleniowy, megafony, syrena przenośna, telefon satelitarny i magazyny energii (powerbanki). Co zwraca uwagę, Gzy uwzględniły też wyposażenie pod „trudne scenariusze”: mierniki promieniowania, odzież ochronną przeciwchemiczną, rękawice chemoodporne, a nawet kamizelkę kuloodporną. Z informacji wynika również, że zamówienie ma realizować firma z sąsiedniej gminy Świercze.
Zestawiając działania obu samorządów widać, że Zatory stawiają mocno na gotowość przeciwpowodziową i szybkie wsparcie logistyczne, a Gzy budują szeroki magazyn OC i OL – z naciskiem na energię, łączność, medycynę i zabezpieczenia specjalistyczne. To trend widoczny w wielu gminach powiatu pułtuskiego: doposażanie magazynów, unowocześnianie sprzętu i skracanie czasu reakcji w terenie. W praktyce oznacza to lepsze przygotowanie na podtopienia, wichury, awarie infrastruktury i inne zdarzenia, które coraz częściej dotykają lokalne społeczności.
2025-12-13
Ponad 2 km dróg do przebudowy. Co się zmieni w Dzbanicach?
2025-12-04
Czy Pułtusk czeka kolejny paraliż? Most może zostać zamknięty!
2025-11-20
Wielkie osiedle przy Wyszkowskiej zablokowane? Szokujące ustalenia!
2025-11-06
Kolejny remont na trasie z Warszawy do Pułtuska
2025-10-29
Powiat Pułtuski kupuje magazyn specjalnego przeznaczenia! Sprawdź, co tam powstanie
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Nowoczesne państwo, nowoczesny mandat
Jak nie wydaje się że niektóre komentarze się okazały kłujące dla niektórych. A pies was zganiał ❗😡
Czas
23:13, 2026-01-06
Zniknęły schrony w Pułtusku? Nowe dane niepokoją
Skoro Tusk naznaczył linię obrony kraju przed atakiem Rosji i Białorusi wzdłuż Wisły na zachód w stronę Niemiec, to po co po wschodniej stronie schrony❓
Złoty Rydwan
11:01, 2026-01-06
Nowoczesne państwo, nowoczesny mandat
Co za radość 😭 Złodzieje rozkradli w 2 lata skarbiec Polski, a teraz każą policji wlepiać mandaty za wszystko i na siłę aby się choć trochę budżet państwa spiął.
Złoty Rydwan
08:41, 2026-01-06
Nowoczesne państwo, nowoczesny mandat
Żadna to radość z tych płatności bezgotówkowych. Bo kiedyś zniknę gotówkę to już będzie tylko obowiązkowe niewolnictwo i powszechna kontrola wydatków.
Czas
12:23, 2026-01-05