Żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.
Rotmistrz Witold Pilecki jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupujących ją sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została bezpowrotnie utracona. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości, a gdy to się dokonało – praca dla wielkości wolnej ojczyzny. Pokolenia wychowanego na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych i ukształtowanego przez zawołanie „Bóg – honor – Ojczyzna”. [podziemiezbrojne.ipn.gov.pl]
W rocznicę przyjęcia Imienia Patrona społeczność szkolna przygotowała uroczystość, która jej uczestnikom zapadnie w pamięci. W pamięci pozostaną też zapewne słowa wypowiedziane przez gorącą patriotkę, byłą dyrektor ZSP w Przemiarowie Danutę Tyszkiewicz, inicjatorkę nadania Szkole imienia rtm. Pileckiego.
Uczestniczyli w niej oczywiście uczniowie i nauczyciele szkoły, ale też przedstawiciele lokalnych władz, szkół i instytucji pułtuskich oraz m.in. dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
W trakcie uroczystości podsumowano dwa konkursy:
Elegia o rotmistrzu Pileckim - konkurs poetycki dla uczniów klas VI- VIII pułtuskich szkół na "wiersz żałobny".
Witold i Maria na przedwojennej fotografii - konkurs na powtórzenie ślubnej fotografii małżonków Pileckich.
[FOTORELACJA]729[/FOTORELACJA]
Nie zabrakło także aktywnego udziału uczniów, którzy zaprezentowali część artystyczną. Tu furorę wśród widzów zdobyła historia miłości i wizja ślubu Witolda i Marii, w wykonaniu najmłodszych uczniów. Dzięki kolejnym występom klas, przypomniano całą bohaterską, trudną i okrutną drogę życiową Rotmistrza.
Warto wspomnieć, że w Szkole niemal na co dzień pamięta się o Rotmistrzu. W kwietniu br. jej reprezentanci otrzymali Złotą Odznakę Rotmistrza (rok wcześniej - Srebrną) w Ogólnopolskim Turnieju Szkół im. rtm. W. Pileckiego organizowanym przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej oraz wygrali sam turniej zdobywając tzw. Trofeum Przechodnie.
A kilka miesięcy wcześniej, w ramach XXIV Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Witold Pilecki” zorganizowany przez Pułtuską Bibliotekę Publiczną im. J. Lelewela i patronacką Szkołę.
[FOTORELACJA]728[/FOTORELACJA]
Będą zmiany terminu egzaminu ósmoklasisty
Czemu służy ten egzamin? Uczniowie mają jego wyniki "w nosie", a nauczyciele są rozliczani za efekty. Dla kogo stres?
Pani J.
20:18, 2025-07-01
Czwartek może być rekordowy – Pułtusk się ugotuje?
2 dni a później znowu skromnie... ale ekoidioci zaczną krzyczeć że planeta plonie hehe
Adam
12:57, 2025-07-01
Mazowsze daje, gminy sadzą i świecą!
Ciekawe kiedy w Obrytem coś posadzą.... albo kogoś?
Seba
12:22, 2025-07-01
Raport NIK: Pułtusk ma wraki pod kontrolą?
Doskonałym przykładem jest porzucone auto na parkingu przy blokach al. Tysiąclecia 5,7,9 . Wiem, że mieszkańcy szukali już pomocy - kontaktując się z Policją, strażą miejską i zarządcą terenu - spółdzielnią mieszkaniową... Niestety nieskutecznie, sytuacja ta trwa od lat a przecież w tym miejscu każde miejsce parkingowe jest na wagę złota.
Baba Jaga
09:17, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz