Zamknij

Wojewoda mazowiecki odwiedził Pułtusk w konkretnym celu

17.03, 23.09.2022 gov.pl Aktualizacja: 17.06, 23.09.2022
Skomentuj "Czyste Mazowieckie" w Pułtusku. Zdjęcie: UMWM
REKLAMA

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w uroczystym otwarciu Ścieżki Ekologicznej pod nazwą „Czyste Powietrze” oraz w pikniku edukacyjno – ekologicznym, realizowanym w ramach tegorocznej kampanii „Czyste Mazowieckie 2022”.

Wydarzenie odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku.

W uroczystościach udział wzięli także: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka, Burmistrz Pułtuska Wojciech Gregorczyk.

W tym roku celem było utworzenie takiego elementu kampanii, który będzie wykorzystywany w praktyce oraz zauważalny w życiu codziennym uczniów, rodziców i mieszkańców Pułtuska. Ścieżka Edukacyjna, która powstała w ramach projektu „Czyste Mazowieckie 2022” ma zachęcać także do zdobywania wiedzy z zakresu ochrony środowiska i dbania o jego czystość.

Po konferencji prasowej, która rozpoczęła uroczystości, zaproszeni goście przecięli wstęgę, tym samym otwierając oficjalnie Ścieżkę Edukacyjno - Ekologiczną. Następnie zaprezentowano wszystkim przybyłym gościom możliwości ścieżki oraz zachęcano do skorzystania z urządzeń siłowni plenerowej.

Wojewoda i minister na Pikniku w Pułtusku

Pułtuska ścieżka Edukacyjna składa się między innymi z:

  1. tablic dydaktycznych zawierających elementy interaktywne, które posiadają kompendium wiedzy na temat ochrony środowiska z uwzględnieniem czystego powietrza,
  2. czujnika jakości powietrza wraz z monitorem LED zamontowanym na elewacji budynku do prezentacji wyników pomiarów oraz innych warunków atmosferycznych w Pułtusku,
  3. ekologicznej, zewnętrznej siłowni plenerowej, podczas której przy jej używaniu można wytworzyć prąd elektryczny, który daje możliwość korzystania z funkcji ładowania USB. Urządzenia wchodzące w skład pomocy dydaktycznej to: rower USB, rower ręczny USB, Orbiterek USB i ławka USB.

Po prezentacji Ścieżki Edukacyjnej przystąpiono do otwarcia Pikniku Edukacyjno – Ekologicznego, na którym wręczono nagrody dla laureatów konkursów plastycznych związanych z projektem „Czyste Mazowieckie – 2022”.

Nagrody wręczyli:

  • Henryk Kowalczyk, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi za udział w konkursie “Czyste Powietrze - nasza wspólna sprawa”,
  • Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki za udział w konkursie „Ekologia jest super” dla klas I-II,
  • Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty za udział w konkursie Ekologia jest super” dla klas III – IV,
  • Kamila Mokrzycka, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podarowała wyróżnienie za udział w konkursie „Ekologia jest super”

Wręczenie nagród dla pułtuskich uczniów/ zdjęcie: UW

 „Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa mazowieckiego, którego celem jest propagowanie wiedzy o emisji gazów i pyłów, a także dbałość o czyste powietrze. 

Kampania Wojewody Mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce „Czyste Powietrze” i ma na celu  nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

„Czyste mazowieckie – 2022” dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl.

(gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Tadek Tadek

1 0

Szkoda że burmistrz nie powiadomił mieszkańców Pułtuska o tej ważnej uroczystości 23:51, 23.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wali wali

0 0

żeby przypadkiem pisiory nie usłyszeli -spie....aj dziadu- 16:36, 26.09.2022


0%