Zamknij

Błogosławieństwo pokarmów w świątyniach Pułtuska i okolic

22:35, 01.04.2021 | J.K
Skomentuj Grób Pański 2021 w Obrytem
REKLAMA

Już w najbliższą niedzielę odchodzimy Wielkanoc, a w Wielką Sobotę będziemy święcić pokarmy. Jak uroczystość będzie wyglądała w pułtuskich kościołach?

Ze względu na pandemię prymas Polski abp Wojciech Polak zachęca do tego, aby zamiast święcić koszyki wielkanocne w kościołach, zrobić to w domu. Wspomniał również, że diecezje mogą święcić koszyczki z pokarmami na otwartych przestrzeniach, przed kościołem lub kapliczką.

Pobierz modlitwę do rodzinnego błogosławieństwa

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę na placu przed głównymi drzwiami! To podstawowa informacja z Zator. Proboszcz parafii św. Małgorzaty ks. Mirosław Danielski zaprosił swoich parafian w określonych godzinach. Co dwie godziny święconki będą przynosić mieszkańcy poszczególnych sołectw - od 9 rano aż do 17.45!

Pułtuska Bazylika informuje, że poświęcenie pokarmów będzie się odbywało od godz. 9.00 do 17.0 w bazylice lub na zewnątrz w zależności od pogody. Będziemy starali się poświęcenia dokonywać często, aby nie było zbyt dużo osób równocześnie. O godz. 13.00 odbędzie się poświęcenie pokarmów w Lipnikach i Moszynie.

W parafii w Obrytem poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę rozpocznie się od 9.00 i co godzinę do 16.00 a dodatkowo po wieczornym nabożeństwie. W Sadykrzu do Sanktuarium św. Rocha można przynieść swój koszyczek o godz. 11.00.

Proboszcz parafii MB Pocieszycielki Strapionych w Winnicy, ks. Zbigniew Maciejewski podaje parafianom konkretne podpowiedzi co do święceń pokarmów: Proponujemy, by jak w zeszłym roku, samemu poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Ci którzy chcą przynieść święconkę do kościoła zapraszamy w sobotę o 13.00, 14.oo, 15.00 i 16.00. Ustawiamy się na zewnątrz kościoła, począwszy od bocznego wejścia, w kierunku zakrystii. Zachowujemy odstępy. Po poświęceniu, zachowując bezpieczeństwo, zachęcamy do nawiedzenia kościoła.

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego pokarmy święcone będą w kościele co godzinę od godz. 9.00 do godz. 15.00. Tradycyjnie też w Borsukach Kolonii o godz. 10.00, w Nowych Borsukach o godz. 10.15., na Grabówcu o godz. 10.30 i na Ponikwi o godz. 11.00.

Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki, ksiądz Janusz Zdunkiewicz, prosi wiernych, aby podczas święcenia trzymali koszyczki z pokarmami w rękach, a te zostaną poświęcone w kościele i na zewnątrz, co godzinę od 9.00 do 16.00.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w pułtuskiej parafii św. Józefa  odbywać się będzie na dziedzińcu klasztornym w godzinach 9:00-17:00 co godzina, lub częściej, jeśli będzie taka potrzeba. Dodatkowo błogosławieństwo pokarmów o godz. 9:00 odbędzie się przed kościołem w Kacicach i o godz. 9:30 przed remizą w Olbrachcicach.

W parafii św. Jana Pawła II święcenie pokarmów odbywać się ma o pełnych godzinach od 9.00 do 17.00. Ze względu na sytuację pandemiczną poświęcenie odbędzie się na dworze.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%