Aby świadczyć usługi opróżniania szamb lub osadników i wywozu nieczystości, czyli usługi asenizacyjne, konieczne jest zezwolenie zezwolenie z urzędu miasta lub gminy, na terenie której realizowane są usługi.
Zezwolenie otrzymują przedsiębiorcy, jeśli:
Zezwolenie wydawane są na okres nie dłuższy niż 10 lat.
Korzystanie z „koncesjonowanych” firm na terenie swojej gminy jest tym bardzie istotne, że od początku bieżącego roku, przydomowe szamba poddane są szczególnej ochronie i kontroli.
W ustawie Prawo wodne i ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, znalazły się bowiem przepisy upoważniające gminy do przeprowadzania kontroli nieruchomości i sprawdzania czy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy z firmami trudniącymi się wywozem szamba.
Za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym sprawdzenia, czy właściciel nieruchomości wyposażony jest w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków i czy ma podpisaną umowę na wywóz szamba grozi kara grzywny.
Na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak umowy z firmą asenizacyjną na wywóz szamba lub za brak rachunków grozi mandat karny w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa zostaje skierowana do Sądu Rejonowego, można otrzymać karę grzywny do 5000 zł.
W gminie Pokrzywnica takich firm jest 11, w Winnicy 9 a w Gzach - 7.
W gminach Świercze, Obryte, Zatory nie opracowano rejestrów odbiorców usług asenizacyjnych. Mieszkańcy nie wiedzą więc, z usług jakich firm mogą korzystać, aby nie mieć kłopotów w razie kontroli.
Mieszkaniec gminy gz11:43, 02.03.2023
Na bip urzędu gminy gzy i gminagzy.pl jest ewidencja udzielonych i cofniętych zezwoleń, w zakładce gospodarka odpadami
Tadzik15:56, 02.03.2023
Gmina Obryte udzieliła przecież zezwoleń i niema problemu z uzyskaniem informacji kto może wywieźć szambo i z kim można podpisać umowę na taką usługę.Wustarczy zadzwonić i zapytać.
Zatory17:42, 02.03.2023
http://www.zatory.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=14&strona=1&sub=195&subsub=157
MEN: uczeń pełnoletni może sam usprawiedliwiać
Całe liceum praktycznie wypisywałem sobie zwolnienia , a w maturalnej podpisywałem się swoim podpisem i tylko raz wychowawca mi zwrócił uwagę xD. Każdy nastolatek chce się czuć dorosły, to w ostatniej klasie i szkoła może tak traktować ucznia - rozliczać go bez pieszczot.
konto
07:31, 2025-06-23
Obwodnica to nie wszystko! Pułtusk zyska
A wystarczył by węże ka ulicy Mickiewicza. Wezel z dwoma rondami można wybudować taniej niż doprowadzać kilka kilometrów dróg do klasy wyższej. Nasze władze się do niczego nie nadają, jak można chwalić się czymś co jest gorszym rozwiązaniem. Niech nasze władze się pochwalą gdzie jest rezerwa na linie kolejową! Bo właśnie wydały pozwolenie na kolejne bloki i linie jeśli powstanie to będziemy mieli w Lipnikach.
Obserwuj
23:16, 2025-06-22
Prezydent Nawrocki do pułtuszczan
Detoks? Weź się człowieku nie odzywaj. Gamoń prezydent przyjechał i wiesniaki krzyczeli raz Nawrocki raz Kaczyński. To jest żenada. Jaki kraj taki prezydent
Lukasz
21:55, 2025-06-22
Prezydent Nawrocki do pułtuszczan
Po co tu się pchał ,nie ma innych pisowskich dziur? Tam mógł jechać. Nie chcemy tu gangstera alfonsa
Po co
20:35, 2025-06-22
0 1
To psi obowiązek gminy opublikować te dane! Po to, żeby właśnie nie dzwonić!
0 1
Łobryte 100 lat za murzynami.
0 1
Wójt obecny?więc działać,nie zasypiać.