Zamknij

Porcelanowa rocznica w Kuźni Kurpiowskiej

16:00, 02.09.2023 Aktualizacja: 17:32, 02.09.2023
Skomentuj

Portal

wpu24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Od 20 lat w Pniewie funkcjonuje izba regionalna „Kuźnia Kurpiowska”, mieszcząca się w oryginalnym ponad 100-letnim budynku dawnej szkoły - murowanym z czerwonej cegły.

Dziś pułtuska Kuźnia uroczyście obchodzi swoje 20 - lecie działania.

(Para, która przeżywa wspólnie 20 rocznicę ślubu, ma co wspominać. Małżeństwa z takim stażem mają już zazwyczaj kilkunasto– lub kilkuletnie dzieci, stabilizację majątkową. Mają też wiele zrealizowanych marzeń, ale na pewno również dużo planów na przyszłość.??)

W budynku, z pięknie rzeźbionym drewnianym gankiem nad wejściem, urządzona jest dawna chałupa kurpiowska wyposażona w oryginalne meble, narzędzia i sprzęty oraz dekoracje. Opiekuje się nią miejscowe Stowarzyszenie Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna, a Gospodynią jest Halina Witkowska, wspaniała twórczyni i Prezeska Stowarzyszenia.

Posłuchaj powitania Gospodyni Kuźni:

Stowarzyszenie kultywuje tradycje kurpiowskie Puszczy Białej, dba o rozwój tradycyjnej sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, popularyzuje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu.

Kuźnia Kurpiowska pełni też funkcję punktu informacji turystycznej regionu, w którym dostępne są dla osób odwiedzających bezpłatne materiały promocyjne o regionie.

Prowadzi działalność wystawienniczą, warsztatową, szkoleniową i wydawniczą. Izba jest miejscem ekspozycji wyrobów rękodzieła artystycznego wykonanych przez miejscowych twórców kurpiowskich, spotkań ludzi zainteresowanych kurpiowską sztuką ludową z jej twórcami, demonstracji warsztatu i dorobku poszczególnych artystów, ukazywania tradycyjnych obyczajów, obrządków i strojów ludowych codziennych i odświętnych.

Z izbą współpracują twórcy ludowi z regionu, laureaci konkursów promujących sztukę ludową, uhonorowani dyplomami i certyfikatami za udział w wystawach, festiwalach i imprezach kulturalnych.

Posłuchaj życzeń burmistrza Pułtuska, odczytanych przez Andrzeja Popowicza, dyrektora  Muzeum Regionalnego:

Kuźnia prowadzi również działalność wydawniczą. Opublikowała m.in. tomik wierszy „Sercem Pisane” oraz książkę popularyzatorską pt. „Wędrówki po Puszczy Białej”.

W 2022 roku, na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostało wpisane hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej. Powstał też wzornik z motywami haftów, wykorzystywany do nauki wyszywania kurpiowskich motywów podczas warsztatów twórczych.

Izba organizuje warsztaty i lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej prowadzone przez twórców ludowych z terenu Puszczy Białej z wykorzystaniem sprzętów i narzędzi dostępnych w Kuźni Kurpiowskiej. Wśród nich warto wymienić warsztat tkacki z kompletem sprzętów służących do obróbki lnu, dawne zabawki, obrazy religijne i rzeźby.

Obok Kuźni Kurpiowskiej znajdziemy rekonstrukcję prawdziwej kuźni, z paleniskiem i miechem kowalskim, malowniczą studnię w otoczeniu uli i miejsce na ognisko.

Jubileuszowi towarzyszy gminny Festyn Ekologiczny zorganizowany na przyszkolnym placu.

Uwaga! O 20.00 Kurpiowska Potańcówka z ludowym zespołem z Dąbrowy.

[ZT]4799[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%