Zamknij
REKLAMA

Patriotyczna "wojna" w gminie Obryte

15:01, 12.09.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Po raz kolejny, w Zambskach Kościelnych - w gminie Obryte - upamiętniono poległych we wrześniu 1939 żołnierzy 5 Pułku Piechoty Legionów "Zuchowaci".

To już stała impreza patriotyczna w gminie, nosząca popularną nazwę "wojny".

Jej początkiem jest zawsze uroczysty przemarsz uczestników spod parafialnego kościoła na cmentarz, gdzie znajdują się mogiły poległych żołnierzy.

Z historii:

6 września 1939 roku przy silnym wsparciu artylerii Niemcy rozpoczęli forsowanie rzeki w rejonie Gnojna i Zambsk Kościelnych. Forsowanie Narwi przez Niemców na odcinku Zambski Kościelne – Ponikiew zostało zatrzymane.

Ale 7 września przed świtem, w rejonie Gnojna pododdziały niemieckie  przeszły płytką Narew i przełamując ubezpieczenia polskich żołnierzy i wdarły się do lasu na północ od Szygówka. W godzinach popołudniowych, po zaciętej walce Niemcy zostali wyparci z Gnojna w wyniku kontruderzenia. Dzięki kontratakowi Niemcy zostali wyparci.

Obie strony poniosły dotkliwe straty podczas walki w zalesionym terenie. Zginęło około 200 żołnierzy 5 pp Legionów.

Te wydarzenia przypominane są corocznie na zambskich cmentarzu. Tam odprawiana jest Msza św., składane kwiaty na grobach, wygłaszane okolicznościowe przypomnienia...

[FOTORELACJA]620[/FOTORELACJA]

I dopiero wówczas zaczyna się tytułowa "wojna", czyli piknik militarny z elementami pozoracji walk, pokazem sprzętu wojskowego oraz służb policyjno - ratunkowych.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty zaprezentowali pozorowany atak i obronę na stanowiska umocnione, co - szczególnie dzieciom - bardzo się spodobało.Chętni mogli też poznać sprzęt i wyposażenie tej pułtuskiej Grupy, lub poznać oferty służby wojskowej zaprezentowane przez Wojskową Komendę Uzupełnień z Wyszkowa.

Druhowie OSP zaprezentowali akcję ratowniczą z osobą uwięzioną w powypadkowym samochodzie.

 

Zwieńczeniem Dnia Pamięci jest możliwość udziału we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotyczne przy ognisku oraz wieczorna zabawa integracyjna.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%