Zamknij

Dwie miejskie śluzy zostaną wyremontowane

10:23, 24.09.2020 | J.K
Skomentuj Fot. Projekt budowlany
REKLAMA

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zdecydowało o przebudowie wałowych śluz przeciwpowodziowych nr 1 i 3 na kanale A w Pułtusku.

Śluzy zostały zaprojektowane i wybudowane w latach sześćdziesiątych  ubiegłego  wieku. 

Śluza wałowa nr 1 - położona jest na wlocie do systemu kanałów miejskich. Szerokość w świetle betonów wynosi 6m. Do zamknięcia śluzy służy klapa konstrukcji stalowej zawieszona pod mostem na dwóch sworzniach zamocowanych w obudowie łożysk. Klapa jest opuszczana i podnoszona za pośrednictwem łańcucha drabinkowego („Galla”). Napęd łańcucha jest ręczny poprzez przekładnie zębate. W górnym położeniu klapy przy otwartej śluzie przewidziano blokadę, za pomocą wysuwanego ze stalowej tulei sworznia.

Śluza wałowa nr 3 - znajduje się w dolnej części kanału miejskiego w miejscu połączenia go z rzeką Narwią. Szerokość śluzy w świetle betonów wynosi 6 m. Do zamknięcia śluzy służy klapa konstrukcji stalowej zawieszona pod mostem na dwóch sworzniach zamocowanych w obudowie łożysk. Klapa jest opuszczana i podnoszona za pośrednictwem łańcucha drabinkowego („Galla”). Napęd łańcucha jest ręczny poprzez przekładnie zębate. Śluza zblokowana jest z budynkiem pompowni usytuowanym na prawym brzegu kanału.

Zakres przewidzianych prac jest bardzo obszerny (i specjalistyczny) ale obejmuje m.in.:  wypełnienie pustek i uszczelnienie wycieków dna konstrukcji śluzy, naprawa  konstrukcji  żelbetowej, betonowanie metodą natrysku, wymiana zbrojenia, wykonanie i montaż barier ochronnych, demontaż a po konserwacji montaż mechanizmów wyciągowych (zamiana napędu z ręcznego na elektryczny) i tzw. łańcuchów Galla, montaż nowych pomp zatapialnych czy automatycznej czyszczarki krat, plantowanie i humusowanie skarp, remont bruku. Teren  przewidziany  pod  inwestycję znajduje  się  w  obszarze  objętym  ochroną  konserwatorską.

Prace przy naszych śluzach mają zostać wykonane do 4 grudnia br.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

KrzysiekKrzysiek

4 0

To dobrze...
Jednak co dalej będzie z pułtuskimi kanałami...?
Są zamulone, wypłycone, zaśmiecone, zarastają chwastami...
odcinek kanału przy szkole im. Klaudyny Potockiej do śluzy przy Domu Polonii niedługo przestanie istnieć...
Myślę, że już najwyższy czas aby kompetentni ludzie się zajęli tą palącą sprawą...! 12:04, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz