Zamknij

To dobry moment, aby zadbać o innych żołnierzy poległych w Pułtusku we wrześniu 1939 roku [AKTUALIZACJA]

00:52, 06.09.2022 . Aktualizacja: 10:07, 07.09.2022

W najbliższy piątek w Jeżewie nastąpi uroczyste odsłonięcie odnowionej mogiły nieznanego żołnierza Września 1939 roku.

Zobacz informację o uroczystości

A w niedzielę, w Zambskach Kościelnych ponownie wrócą wspomnienia o "Zuchowatch" z Wilna poległych w obronie Narwi.

Bo niemal dokładnie co do dnia - 6 września, równo 83 lata temu w Pułtusku i okolicy toczyły się boje z niemieckim najeźdźcą.

Bitwa pod Pułtuskiem miała miejsce w dniach 6–7 września 1939 roku podczas kampanii wrześniowej.

Bitwę stoczyła załoga przedmościa Pułtusk pod dowództwem majora Jana Kazimierza Mazura z oddziałami niemieckiej 3 Armii. Pierwszy atak pod Pułtuskiem Niemcy podjęli 6 września – został on jednak odparty. Kolejny atak 7 września pozwolił Niemcom uchwycić niewielki przyczółek na Narwi. Wkrótce jednak żołnierze Polscy wyparli Niemców za rzekę. Wieczorem wojska polskie na rozkaz wyższego dowództwa wycofały się, opuszczając Pułtusk bez walki.[Wikipedia]

W tej bitwie o Pułtusk poległo wielu naszych żołnierzy.

A ich mogiły rozsiane są m.in. w okolicznych lasach.

O jedną z nich "upomina się" Prezes zarządu w Fundacji im. Franciszka Śmiecha "Tradycyjna Polska Wieś" Stanisław Śmiech.

Chodzi o zapomnianą mogiłę ulokowaną zaledwie kilka metrów od ruchliwej drogi powiatowej Pułtusk - Psary, zlokalizowanej około 200 metrów od dawnej stanicy harcerskiej.

Prawdopodobnie spoczywa tam nieznany żołnierz 1 pułku piechoty 18 Dywizji Piechoty Legionów, bowiem tą drogą wycofywali się nasi żołnierze w kierunku Wyszkowa.

Teren należy do Nadleśnictwa Pułtusk i tam właśnie prośbę o zezwolenie na przeprowadzenie prac "oczyszczających teren" skierował pan Stanisław.

AKTUALIZACJA: Błyskawiczna reakcja naszego Nadleśnictwa. podrost, podszyt i leżące drzewo w bezpośrednim sąsiedztwie mogiły zostały już usunięte przez pracowników nadleśnictwa. Nadleśniczy Robert Wielkowski wyraził też zgodę na dalsze prace przy mogile w porozumieniu z miejscowym leśniczym.

Być może więc, uroczystość odnowienia podobnej mogiły w Jeżewie, stanie się początkiem większej - naszej lokalnej - akcji przywracania Pamięci o żołnierzach Września 1939 roku.

Zobacz film o mogile

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%