Od roku już chyba wszyscy wiemy czym jest Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna i jak potrzebna jest w naszej codzienności. Ale zajrzyjmy do historii pułtuskiego Sanepidu, który w tym roku będzie obchodził 64 lata powojennego istnienia.
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna powstała w 1957r. z przekształcenia kolumny Sanitarno przeciw Epidemiologicznej. Pierwszym jej kierownikiem i organizatorem był były student farmacji Jerzy Śniegocki - długoletni pracownik służby zdrowia i statystyk medyczny w PSSE. Siedzibą władz powiatowych, jak również i stacji sanitarnej był Zamek Biskupów Płockich - obecnie Dom Polonii.
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna typu "P" (bez pracowni) była częścią Powiatowego Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej. Kierownik PSSE podlegał bezpośrednio Kierownikowi Wydziału Zdrowia, a ten z kolei Przewodniczącemu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej.
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna została przekształcona w Terenową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną i przeniesiona do pomieszczeń w Przychodni Rejonowej w Pułtusku, zajmując trzy małe pomieszczenia, w których pracowało 16 osób. Następnie decyzją z dnia 22.12.1975r. naczelnik m. Pułtusk przydziela dla potrzeb TSSE lokal przy ul. Kościuszki 3 o powierzchni 125,54m2.
W 1984r. usilnym staraniem Dyrektora lek. med. Leona Wiśniewskiego TSSE pozyskuje lokal o pow. 57m2 po Terenowym Zespole Usług Projektowych usytuowanym w tym samym budynku co i TSSE.
W 1980 r, zorganizowano i uruchomiono dwie pracownie: Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku oraz na bazie lokalowej Stacji Uzdatniania Wody pracownię Higieny Komunalnej. Budynek przy ul. Kościuszki 3 był i jest własnością prywatną. Pomieszczenia przeznaczone dla potrzeb TSSE wymagała kapitalnego remontu i modernizacji. Ze względu na niezadowalające warunki lokalowe oraz wzrastające corocznie opłaty czynszu, czyniono starania o pozyskanie nowych pomieszczeń dla potrzeb Stacji.
Były Dyrektor PSSE lek. med. Leon Wiśniewski pismem z dnia 17.05.2001r. zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu w Pułtusku o przyznanie dla potrzeb Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej dwóch kondygnacji w budynku Bursy Szkolnej przy ul. 3 Maja 20 w Pułtusku. Następnie pismem z dnia 15.06.2001r. Starostwo Powiatowe w Pułtusku informuje, że wniosek został omówiony i zaopiniowany pozytywnie przez Zarząd Powiatu mając na uwadze względy ekonomiczne oraz poprawę warunków pracy pracowników PSSE. Kolejnym etapem było zawarcie umowy – użyczenia pomieszczeń o pow. 394m2 na czas nieokreślony. Po wykonaniu we własnym zakresie prac adaptacyjnych w pomieszczeniach przy ul. 3 Maja 20 stacja zmieniła swoją siedzibę.
Obecnie Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zlokalizowana jest w Pułtusku przy ul. 3 Maja 20. Właścicielem budynku jest Starostwo Powiatowe w Pułtusku.
Źródło: www.gov.pl
Gmina Pułtusk już zaprasza. Zarezerwuj czas
Wieś tańczy i spiewa czyli dzień dziecka w Pultusku. Pana Kowalczyka zapewne nie zabraknie...
Edek
16:40, 2025-05-21
Drogowcy w Pułtusku wyprzedzili harmonogram
Pracują do 16.00 i chyba co drugi dzień,ludzie nie mają wjazdów na posesję od ponad miesiaca, kto i co wyprzedzil??? To jakiś marny żart!!!
Edek
16:30, 2025-05-21
Młody kierowca w Pułtusku srogo zapłacił
Kiedy w końcu na ul. Jana Pawła II pojawi się fotoradar?? To nieustanne miejsce wyścigów dla gówniarzy i przejeżdżających przez miasto warszawiaków 😡... czy radni w końcu otworzą oczy??
Sorenty
09:27, 2025-05-21
532 auta na godzinę! DK61 jak autostrada?
Droga klasyfikuje się do rozbudowy o drugą jezdnię. Czyli dwa pasy w każdą stronę z nowym śladem omijając Dzierżenin. Dlatego, że plany są mgliste warto zadawać politykom, którzy podejmują kluczowe decyzje.
Texas
02:17, 2025-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz