Zamknij
REKLAMA

Siłowniki pneumatyczne - bezpieczeństwo i funkcjonalność w najlepszym wydaniu

13:27, 28.07.2022 | .
Skomentuj

Bezpieczeństwo w pracy niewątpliwie ma duże znaczenie. Jednocześnie ważna jest efektywność. Dlatego też trzeba szukać takich rozwiązań, które łączą w sobie te dwie cechy. I tutaj doskonale sprawdzą się siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety ich stosowania.

 

Siłowniki pneumatyczne jako część układu pneumatycznego - nowoczesność w najlepszym wydaniu

Układy pneumatyczne mają niewątpliwie szerokie spektrum zastosowania. Można się z nimi spotkać niemal na każdym kroku. Na szeroką skalę wykorzystuje się je w przemyśle. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że zapewniają one efektywność pracy. Doskonałym tego przykładem są siłowniki pneumatyczne, które wykorzystują energię czystego medium. Wyobraźcie sobie, że z roku na rok coraz więcej energii elektrycznej wykorzystuje się do przygotowania tego czystego medium. Ale czym są owe siłowniki? Siłownik pneumatyczny to nic innego jak najważniejszy element całego układu pneumatycznego. Jego zadaniem jest przetworzenie energii sprężonego powietrza na siłę, która może wprawiać w ruch maszyny.

Wszystko odbywa się w niezwykle prosty sposób, a mianowicie siłownik pneumatyczny przesuwa tłoczyska znajdujące się wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na każdym tłoczysku zamocowany jest tłok pneumatyczny, który dzieli przestrzeń na dwie części. Oczywiście dotyczy to komór cylindra. Do jednej z nich zostaje wpuszczone sprężone powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka, zaś na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu samego tłoczyska. Tak uzyskana siła może być naprawdę duża i rzeczywiście można ją wykorzystać w różnych branżach przemysłu, w tym choćby w przemyśle metalurgicznym bądź branży betoniarskiej.

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje wykorzystywane w przemyśle

Siłowniki pneumatyczne dostępne są w wielu wariantach. Mogą one różnić się nie tylko wielkością, ale też sposobem mocowania, czy przeznaczeniem. W niektórych urządzeniach można dodatkowo zamontować akcesoria. Choć siłowniki uznawane są ogólnie za bezawaryjne i trzeba przyznać, że rzeczywiście przy właściwej eksploatacji rzadko ulegają uszkodzeniom, to jednak w razie ewentualnej usterki bez problemu można znaleźć zamiennik, a to wszystko dzięki standaryzacji. Dodatkowo dostępne są następujące rodzaje siłowników: jednostronnego i dwustronnego działania, a także siłowniki okrągłe, profilowe, liniowe, czy dociskowe okrągłe. Tutaj polecamy Wam dobrego producenta siłowników pneumatycznych Pneumatig, który w swojej ofercie ma nie tylko szeroki wybór różnych siłowników, bo należy podkreślić, że wszystkie rodzaje siłowników pneumatycznych zostały wykonane z wysokiej jakości podzespołów.

Takie siłowniki zostały wyprodukowane tylko na bazie części pochodzących z Unii Europejskiej. Dzięki temu spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. Zatem warto postawić na produkty tego producenta siłowników. Największą popularnością cieszą się siłowniki dwustronnego działania, które można uznać za niezwykle funkcjonalne. Sprawdzą się one w wielu branżach, nawet spożywczej czy też chemicznej. Zasada działania takiego siłownika pneumatycznego jest bardzo prosta. Otóż powietrze doprowadzane jest na zmianę do jednej i drugiej komory. W tym samym momencie dochodzi do odpowietrzenia przeciwległych komór cylindra. Oczywiście doprowadzone powietrze działa ciśnieniem na tłok, co z kolei powoduje wysunięcie tłoczyska. Następnie powietrze doprowadzane jest z drugiej strony siłownika pneumatycznego, gdyż dzięki temu dochodzi do schowania elementu wykonawczego.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne mają rzeczywiście szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystują je branże spożywcze, chemiczne, metalurgiczne, przemysł ciężki, ale też służby ratunkowe czy branża budowlana. Producent siłownika pneumatycznego dwustronnego działania ma w swojej ofercie także urządzenia wykonywane na specjalne zamówienie, a to wszystko dzięki temu, że dysponuje niezwykle nowoczesnym parkiem maszynowym. Jeżeli sądzicie, że te urządzenia są wykorzystywane tylko w przemyśle, to zaskoczymy Was, gdyż stosują je także służby ratunkowe. Siłownik pneumatyczny znajduje się choćby w rozwierakach czy przecinakach. Wybierając tego typu urządzenia pamiętajcie o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że duże znaczenie ma jakość sprężonego powietrza. Należy wybierać sprężone powietrze klasy V, gdyż ewentualne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu mogą przyspieszyć zużycie siłownika pneumatycznego.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%