Jesteś na urlopie, a szef dzwoni z prośbą o pomoc w pracy? Odbierasz służbowe maile z plaży lub działki? Zanim odpowiesz – lepiej poznaj swoje prawa. Główny inspektor pracy jasno tłumaczy, co wolno pracodawcy, a czego nie.
Urlop to czas wypoczynku – pełnopłatny i nieprzerwany. Tak stanowi Kodeks pracy. I choć szef może w szczególnych sytuacjach odwołać pracownika z urlopu, to nie ma prawa żądać od niego, by na bieżąco czytał firmowe maile czy odbierał służbowy telefon.
Jak wyjaśnił PAP główny inspektor pracy Marcin Stanecki, szef ma prawo przerwać urlop, jeśli w firmie wydarzy się coś, co bez obecności danego pracownika nie może zostać rozwiązane. Przykład? Zepsuła się maszyna, którą tylko on potrafi naprawić. Ale są warunki.
– W takiej sytuacji pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty związane bezpośrednio z wypoczynkiem – powiedział Stanecki.
Oznacza to, że jeśli pracownik opłacił wakacje, np. hotel czy transport, ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy.
Wciąż toczy się dyskusja, czy firma powinna też pokrywać koszty wyjazdu całej rodziny. Sam szef PIP mówi jasno:
– Jestem osobiście zwolennikiem szerszej rekompensaty, bo uważam, że ten urlop został zmarnowany. Wszyscy muszą mieć tę rekompensatę.
Podczas urlopu nie musisz odbierać służbowych wiadomości ani dzwonić do firmy – nawet jeśli jesteś menadżerem czy kierownikiem.
– Pracownik w czasie urlopu nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej – podkreślił Stanecki w rozmowie z PAP.
Mało tego: jeśli odpiszesz na maila, to formalnie przestajesz być na urlopie i zaczynasz pracować. W takiej sytuacji – jak zaznacza szef PIP – należy ci się dzień wolny w zamian.
Czasem pracownik sam zgadza się „na szybko” wrócić do pracy, a potem liczy na ekwiwalent za niewykorzystany urlop. To błąd. Taki ekwiwalent przysługuje tylko wtedy, gdy kończy się umowa o pracę.
Stanecki nie ma wątpliwości:
– Naszym obowiązkiem w trakcie urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił fizycznych i psychicznych. Mamy wypoczywać, a nie pracować.
Tylko w latach 2023–2024 do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 928 skarg dotyczących problemów z udzielaniem urlopów. Aż 292 z nich uznano za uzasadnione.
Pracodawcy często nie udzielają urlopu na czas – choć prawo mówi jasno: wypoczynkowy urlop należy się w tym samym roku, w którym pracownik zdobył do niego prawo. Jeśli tego nie zrobi, firma musi udzielić wolnego do 30 września roku następnego.
Wyjątkiem są tzw. urlopy na żądanie – cztery dni w roku, które trzeba wykorzystać do końca grudnia. W przeciwnym razie przepadają.
Za leczenie zębów możesz nie zapłacić ani złotówki
Pytanie u którego dentysty można to zrobić?Zapisy prywatnie na pół roku,a dowiaduje się,że można na kasę chorych,tylko gdzie🤣🤣🤣Do którego by nie zadzwonić to absolutnie nie leczy na kasę,więc?
Jacek
17:36, 2025-07-22
Dłuższe przerwy obiadowe i bezpłatne posiłki?
Ja rozumiem że pisdoszewie pułtuskim stabilne 4 tysie na łapę to złapanie pana Boga za nogi, ale niewiele mniej zarabia się w biedrze czy dino. Ale w dino nie dotaniesz decyzji o zabudowie. Więcej zarabiają tylko naczelnicy, sekretarze, główni księgowi i wyżej. Jak chcesz żeby magister pracował na 100% (czyli za 3-4 osoby) to mu nie płać jakby siedział na kasie. Albo daj jeść xD. Za podstawowe wynagrodzenie referenta, samodzielnie to się utrzymasz w jakimś szałasie na podkarpaciu
xD
10:35, 2025-07-22
Dłuższe przerwy obiadowe i bezpłatne posiłki?
Większość urzędników jest niepotrzebna. Wykonują "fikcyjną pracę". Przekładanie papierków, picie kawy, bycie na urlopie. A jak trzeba się dowiedzieć czegoś konkretnego, to brak kompetencji lub wiedzy. Milion urzędników to głównie darmozjady, a teraz jeszcze chcą zdrowych i bezpłatnych posiłków, czyli chcą potwierdzenia, że są darmozjadami. Ryba psuje się od głowy (a głowa według guru Petru - od góry) i wystarczy sprawdzić kompetencje członków rządu. Milion urzędników też chce żyć tak jak rząd, i wcale się im nie dziwię.
Tak nawiasem...
08:13, 2025-07-22
Średnia cena koszyka zakupowego w czerwcu wzrosła
Normalni ludzie nie nabierają się na tak tępą propagandę.
Złoty Rydwan
03:33, 2025-07-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz