Zamknij

"Czwórka" z Erasmusem na Sycylii

13:02, 29.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 19-25 czerwca nauczyciele - członkowie zespołu współpracy międzynarodowej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Pułtusku oraz 25 partnerów z Włoch, Rumunii, Północnej Macedonii i Bułgarii wzięli udział w pierwszym spotkaniu szkoleniowym na Sycylii w ramach projektu Erasmus+ KA220 “Future Classrooms’ Leadership”.

 

Projekt potrwa 2 lata. Do głównych celów projektu należy promowanie rozwoju kompetencji cyfrowych, zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów oraz świadome wykorzystywanie technologii w procesie edukacji. Inspiracją do podjęcia takiego tematu stała się pandemia związana z Covid-19 i zaobserwowane podczas zdalnego nauczania braki uczniów w umiejętnościach technologicznych, krytycznego myślenia oraz pracy zespołowej. To na ich rozwoju koncentrują się założenia projektu.

Wspomniane w tytule projektu “Klasy przyszłości” to klasy mające wyznaczyć długofalowe innowacyjne standardy nauczania z wykorzystaniem najnowszych metod i strategii cyfrowych.

Po pierwszym ‘roboczym’ spotkaniu w Polsce (Pułtusk, 3-5 kwietnia 2022), przyszedł czas na merytoryczne szkolenie w słonecznej Sycylii.

Gospodarzem zgrupowania szkoleniowego była szkoła średnia Istituto Comprensivo Statale “Ignazio Buttitta” w Bagherii, natomiast tematem przewodnim wykorzystanie narzędzi i technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT) w procesie uczenia się i szkolenia.

Organizatorzy zapewnili swoim gościom ciekawy program, w którym elementy szkoleniowe przeplatały się z możliwością obcowania z historią i kulturą regionu Sycylii.

Pierwszego dnia, po oficjalnym powitaniu, uczestnicy wzięli udział w szkoleniu o roli ICT w procesie nauczania, a także wymienili się osobistymi doświadczeniami nt. cyfryzacji w edukacji.

Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie Bagherii, nazywanym też ‘Miastem Willi’, z powodu XVIII-wiecznych letnich rezydencji zbudowanych przez starożytnych arystokratów.

Drugi dzień zgrupowania upłynął na intensywnych szkoleniach, warsztatach i dyskusjach z zakresu metod i strategii cyfrowych w nauczaniu i szkoleniu. Aktywny i pełen inspiracji dzień zakończyła wizyta w malowniczo położonej stolicy Sycylii, Palermo.

Trzeci dzień poświęcony był planowaniu szkoleń, w tym szkoleń wewnętrznych instytucji współpracujących oraz narzędziom ewaluacyjnym. Po wyczerpującym dniu przyjemną ochłodą był rejs łodzią wzdłuż wybrzeża Sycylii.

Czwartego dnia uczestnicy wzięli czynny udział w warsztatach nt. efektów werbalnej i niewerbalnej komunikacji w wirtualnych spotkaniach.

Dopełnieniem dnia stała się wycieczka do urokliwego Cefalu, położonego w przepięknym otoczeniu lazurowego Morza Tyrreńskiego oraz gór.

Piąty i ostatni dzień szkolenia upłynął na zgłębianiu strategii oraz korzyści zastosowania wizualizacji w nauczaniu oraz ewaluacji szkoleń. Zgrupowanie zwieńczyło uroczyste wręczenie certyfikatów.

“Wracamy zmęczeni, ale pełni inspiracji. To było naprawdę owocne spotkanie” - twierdzą zgodnie wszyscy uczestnicy.

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%