Na razie, wbrew zapowiedziom, nie rozpoczęto żadnych prac "terenowych" - ani w lipcu, ani w sierpniu.
Temat pułtuskiego osiedla pojawił się kilka tygodni temu... w sejmowej dyskusji! Konkretnie chodzi o realizację zadań przez państwową spółkę Polskie Domy Drewniane.
[ZT]9503[/ZT]
Podczas 59. posiedzenia Sejmu w dniu 21 lipca odbyła się debata dotycząca wykonania budżetu państwa w 2021 roku i sprawozdania z działalności NBP w 2021 roku. Marek Sowa z Platformy Obywatelskiej zaproponował przyjrzenie się inwestycjom realizowanym przez obecny rząd, przede wszystkim polityce mieszkaniowej i programowi „Mieszkanie Plus”.
Polityk podkreślił, że Mateusz Morawiecki w 2018 roku obiecywał ponad 100 tys. mieszkań, a w 2021 roku do tej obietnicy dołączono jeszcze ustalone z Lewicą 75 tys. mieszkań wybudowanych z KPO. Tylko małą część z tych mieszkań ostatecznie wybudowano.
Sowa przywołał także powołaną w 2018 roku spółkę Polskie Domy Drewniane, która – pomimo licznych obietnic – do dzisiaj nie zrealizowała choćby części zapowiedzianych inwestycji.
Zarówno wypowiedź posła jak i fakty przeanalizował portal demagog.pl, który zajmuje się walką z fake newsami.
"W kwietniu 2018 roku, w ramach nowelizacji prawa ochrony środowiska zapowiedziano powołanie spółki Polskie Domy Drewniane.
Niedługo potem ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że w 2019 roku wybudowanych zostanie ok. 5 tys. drewnianych domów lub mieszkań dla 5 tys. rodzin. Inwestycje miały wpisywać się w rządowy program „Mieszkanie Plus”.
Kilka tygodni potem z zapowiedzianych 5 tysięcy zrobiło się 1700.
Nowelizacja prawa ochrony środowiska z 2018 roku wprowadziła w życie zapisy dotyczące firmy Polskie Domy Drewniane SA. Jak czytamy, spółka ma prowadzić działalność „w celu zwiększenia dostępności mieszkań na potrzeby społeczeństwa”.
Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest energooszczędne budownictwo drewniane, obejmujące budowę budynków mieszkalnych, zarządzanie nimi oraz wynajmowanie budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych z możliwością ich sprzedaży.
Spółka Polskie Domy Drewniane powołana została przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (właściciel 99 proc. akcji spółki) oraz Banku Ochrony Środowiska (właściciel 1 proc. akcji spółki). Swoją działalność rozpoczęła 4 września 2019 roku.
Łączny udział Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska SA w kapitale zakładowym powstałej spółki i w sumie głosów przypadających na wszystkie akcje wynosi powyżej 50 proc. Zapis ten sprawia, że podmioty te w przypadku późniejszej sprzedaży akcji zachowają wspólnie decydujący głos.
Na początku 2020 roku spółka sfinalizowała zakup pierwszych dwóch działek pod budowlę osiedli domów jednorodzinnych. Pierwsze domy miały stanąć w Łodzi oraz w Choroszczy pod Białymstokiem.
Wkrótce potem spółce udało się kupić kolejne działki, tym razem w Środzie Śląskiej oraz w Pułtusku. Według planów, w pierwszej lokalizacji ma stanąć ponad 27 czterokondygnacyjnych budynków w zabudowie wielorodzinnej, mieszących 800 lokali mieszkalnych.
W 2020 roku zapowiedziano sprzedaż lokali, która miała rozpocząć się w nadchodzącym roku. Natomiast w lutym 2021 roku, w odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister Ireneusz Zyska zapowiedział, że zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsze budynki na wynajem zostaną oddane do użytku w 2024 roku.
W październiku 2021 roku PDD oddało osiedle w Łodzi w dzielnicy Polesie. Stanęło tam 11 domków jednorodzinnych, spośród których, wedle zapowiedzi spółki, sześć zostało już zarezerwowanych przez zainteresowanych mieszkańców. Osiedle Jabłoniowa Aleja również zostało oddane pod koniec 2021 roku. W Choroszczy stanęło łącznie 20 jednorodzinnych lokali mieszkalnych.Oznacza to, że dotychczas spółka Polskie Domy Drewniane wybudowała 31 domów drewnianych z obiecanych przez Kowalczyka 5 tys. Dodatkowo budynki zostały oddane dopiero w 2021 roku, a nie 2019.
W odpowiedzi na interpelację Ireneusza Zyski czytamy, że względem początkowych zapowiedzi zmieniły się plany. W Środzie Śląskiej powstanie 30 budynków w zabudowie wielorodzinnej z ok. 1 400 lokalami mieszkalnymi. Według jeszcze innych zapowiedzi, budynków (domów i lokali usługowych) ma powstać nawet 1,5 tys.
Oprócz tego spółka Polskie Domy Drewniane podejmuje kolejne inwestycje. Przykładowo, w Środzie Śląskiej oprócz domów ma powstać drewniany biurowiec, który wejdzie w skład średzkiego osiedla. Prezes zarządu zapowiedział chęć współpracy z gminami przy budowie przedszkoli i żłobków w technologii drewnianej. Oprócz tego spółka ogłosiła projekt „Zbuduj z nami dom”, w ramach którego wraz z polskimi wykonawcami podjęłaby się budowy domów dla indywidualnych klientów. Budynki miałyby poniżej 70 m2, więc nie wymagałyby pozwolenia na budowę.
Na temat problemów, które dotknęły Polskie Domy Drewniane wypowiedział się prezes spółki Tomasz Szlązak.
Jak możemy usłyszeć: „Spółka (Polskie Domy Drewniane – przyp. Demagog) od początku swego istnienia była skazana na to, żeby najpierw zbudować bank ziemi”. Głównym problemem było pozyskanie terenów pod inwestycje.
Początkowo, według założeń, grunty miały zostać przekazane spółce przez Lasy Państwowe. Ostatecznie jednak leśnicy nie byli chętni do „prywatyzacji lasów” i nie zgodzili się na wzięcie udziału w projekcie. Minister Michał Kurtyka w 2020 roku, w odpowiedzi na interpelację posłanki Leszczyny, podkreślił, że terminy realizacji pierwszych inwestycji zostały przesunięte z przyczyn niezależnych od spółki, przede wszystkim z powodu pandemii COVID-19.
[POGODA]1660900152711[/POGODA]
Tadek17:28, 19.08.2022
Podobno na miejscu budowy wykryto rtęć?
Buahaha!!!
czas do Tadek17:32, 19.08.2022
Podobno to byly jakieś algi...Hhee..
lolek22:21, 19.08.2022
podobno zabrakło chrustu na budowę domów... he he
Lodowa rewolucja w Nadnarwiance! Kto za tym stoi?
OCH I ACH Podziękowania i zachwyty nad wanną kosztującą mniej niż 200 zł. Czekamy na artykuły o zakupie nowych piłek.
Adam
08:31, 2025-05-17
Wybory prezydenckie: znak X przy jednym nazwisku
Własny długopis i świeczka do zamazania okienek przy innych kandydatach aby nikt nie dostawił krzyżyka i unieważnił glos
Złoty Rydwan
02:54, 2025-05-17
Płocochowo otwiera niezwykłe muzeum
manuj
Bode
18:43, 2025-05-16
🚨 Oszuści podszywają się pod NFOŚiGW
Ja i tak widząc kogoś z teczka najpierw wypuszczam psy,a jeśli będą się upierać to zamknę bramę i poczekam na dzielnicowego,bo kreci się masa różnych dziwnych ludzi i każdy by chciał odrazu dane,a może dostać co najwyżej polecenie opuszczenia mojego podwórka.Juz kiedyś miałem takich wizytatorów o śniadej karnacji,mówiących z dziwnym akcentem.
Piotrek
17:30, 2025-05-16