Zamknij

Skarby z nieba na wyciągnięcie ręki? Poszukiwania w lasach Pułtuska!

Jarosław KopećJarosław Kopeć 11:29, 09.11.2024 Aktualizacja: 17:52, 09.11.2024
Skomentuj Poszukiwacze eksplorują pułtuskie lasy w poszukiwaniu meteorytów Poszukiwacze eksplorują pułtuskie lasy w poszukiwaniu meteorytów

W sobotę, 9 listopada, na terenie Nadleśnictwa Pułtusk ruszyły grupowe poszukiwania meteorytów.

Ekspedycję poprowadził prof. Szymon Kozłowski – znany astronom i miłośnik meteorytów. Przeszukiwania odbywają się na obszarze tzw. elipsy spadku meteorytu Pułtusk, która obejmuje 300 hektarów między miejscowościami Ciółkowo a Zambski Kościelne. Kolejne dni poszukiwań zaplanowano na tereny między Psarami a Bartodziejami.

Pasja i historia – zlot poszukiwaczy z całej Polski

W poszukiwaniach bierze udział ponad 30 entuzjastów wykrywaczy metali, zarówno z całej Polski, jak i lokalnych mieszkańców. To nie tylko okazja do znalezienia cennych pamiątek z kosmosu, ale także szansa na odkrycie fragmentów historii regionu.

Fenomen 1868 roku – kamienie z nieba

W nocy 30 stycznia 1868 roku nad centralną Polską przeleciał jasny bolid, a chwilę później na okolice Pułtuska spadły tysiące kamieni. Szacuje się, że z nieba posypało się około 70 000 fragmentów meteorytu. Choć część z nich została już odnaleziona, wiele wciąż tkwi ukrytych na terenie elipsy spadku, rozciągającej się od Obrytego po Rzewnie. Oczekuje się, że najczęściej odnajdywanymi fragmentami będą chondryty – kamienne meteoryty, które stanowią aż 85% wszystkich znalezionych meteorytów na świecie.

Nie tylko kosmos – wyzwania poszukiwań

Eksploracja terenów elipsy spadku to prawdziwe wyzwanie. Ziemia skrywa nie tylko meteoryty, ale również wiele pamiątek związanych z dwoma wojnami światowymi. Poszukiwacze muszą więc być przygotowani na niespodziewane odkrycia, nie zawsze związane z kosmicznym pochodzeniem.

[FOTORELACJANOWA]1567[/FOTORELACJANOWA]

Cenne znaleziska – ile warte są meteoryty?

Znaleziska na terenie Pułtuska mogą okazać się niezwykle cenne. Fragmenty meteorytów są wyceniane nawet na kilka tysięcy złotych. Dla lokalnych mieszkańców oraz pasjonatów wykrywaczy metali, odnalezienie meteorytu to nie tylko satysfakcja, ale również potencjalne zyski.

Kiedy i gdzie następne poszukiwania?

Poszukiwania w kompleksie między Ciółkowem a Zambskami to dopiero początek. W kolejnych dniach ekspedycja przeniesie się na tereny w pobliżu Psar i Bartodziej. Organizatorzy zachęcają wszystkich chętnych do udziału – to niepowtarzalna okazja, by stać się częścią historii i być może znaleźć kawałek kosmosu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

WaldekWaldek

1 0

To woj mazowieckie jakieś takie małe🤣To zdaje się Bartodzieje na mapce powinny być😁😜 14:41, 09.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KurpKurp

0 0

A kto może potwierdzić, czy też zbadać czy znaleziony "kamień" jest meteorytem? 19:42, 09.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%