W 2024 roku na terenie Polski stwierdzono 44 ogniska afrykańskiego pomoru świń. Jednym z najbardziej dotkniętych regionów było województwo mazowieckie, gdzie sytuacja epidemiologiczna wymagała natychmiastowych działań. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa i prowadzi do olbrzymich strat ekonomicznych, szczególnie dla mniejszych hodowli.
Wysoce zjadliwa grypa ptaków w 2024 roku pojawiła się w Polsce w 50 ogniskach u drobiu, 12 u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz w 55 przypadkach u dzikich ptaków. Sytuacja ta wymaga ścisłego monitorowania i stosowania rygorystycznych zasad bioasekuracji w gospodarstwach.
ND: Rzekomy pomór drobiu
Rzekomy pomór drobiu (ND) stanowi ogromny problem dla branży drobiarskiej na świecie. W Polsce w 2024 roku odnotowano 21 ognisk tej choroby u drobiu oraz 8 przypadków u ptaków utrzymywanych w niewoli. ND powoduje znaczne straty w produkcji mięsa drobiowego, co dodatkowo obciąża sektor rolniczy.
Choroba niebieskiego języka (BT) to kolejne zagrożenie, które pojawiło się na terenie Polski. Dotyka ona bydło, owce, kozy oraz dzikie zwierzęta, takie jak sarny czy jelenie. W 2024 roku pierwsze ognisko BT stwierdzono 22 listopada, a ostatnie 20 grudnia. Choroba przenoszona jest przez owady kłująco-ssące, co utrudnia jej kontrolę. Służby weterynaryjne ostrzegają, że konieczne są wzmożone działania profilaktyczne.
W powiecie pułtuskim rozpoczęły się intensywne działania edukacyjne. Gminy organizują spotkania i szkolenia dla rolników, których celem jest przekazanie wiedzy na temat zagrożeń epizootycznych oraz skutecznej profilaktyki. Powiatowy Lekarz Weterynarii, Maksymilian Kowalski, podkreśla, że zagrożenie jest znaczne, dlatego tak ważne jest zaangażowanie wszystkich osób związanych z rolnictwem.
Weterynarze zachęcają wszystkich rolników do uczestnictwa w szkoleniach organizowanych w gminach. Wiedza na temat chorób zakaźnych oraz zasad bioasekuracji to klucz do ochrony hodowli – podkreślają.
Walka z chorobami zakaźnymi zwierząt wymaga ścisłej współpracy rolników, służb weterynaryjnych oraz całego sektora rolniczego. W obliczu rosnących wyzwań konieczne jest dalsze monitorowanie sytuacji epidemiologicznej, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz edukacja społeczeństwa.
Złoty Rydwan 21:10, 28.01.2025
Pryszczyca występuje teraz 60 km od granicy z Polską i Niemcami
i czy to przypadek,
nie sądzę...
Ostatnio w 1971 roku odnotowano w Polsce...
Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości
Oddam jakiemuś mlokosowi możliwość szkolenia za mnie🤣Niech biega,strzela,ja już 40-sto letni mężczyzna to emeryt,niech młodzież,ta z różowymi włosami,torebkami,pomalowanymi paznokciami idzie w kamasze,ja popatrzę🤣w razie wybuchu wojny zabieram plecak i w długą, niech bronią Ci,którzy do tego doprowadzili,ja podziękuję😁
Tim
18:04, 2025-05-14
Podwyżki dla nauczycieli od września?
Znam nauczycielkę,strasznie roszczeniowa i mściwa kobieta,ciągle krzyczy,że mało zarabia,ale na Riwierę Makarska co roku jeździ, Turcja,wycieczki egzotyczne,mnie nie stać.Mowi,że pracuje krótko,bo jej się nie chce pracować na etacie,niech *%#)!& zasuwa a ona nie musi się narobić.Poraza obłuda nauczycieli,niby taka elyta,intelygencja i co?Niestety,ale mają wszystkich za nic,a chcą być uważani,jako najważniejszy zawód i nawet chyba jej się udało,jest zawodem dla rodziny😁
Pawel
18:00, 2025-05-14
Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości
Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.
Czas
20:48, 2025-05-13
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska
Planeta płonie
Adam
20:49, 2025-05-10