Zamknij

Weterynarze nakazują ubój drobiu. To efekt ptasiej grypy w naszym regionie.

07:30, 29.04.2021 | J.K
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 90. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r.

Niestety epidemia drobiu zbliża się do nas wielkimi krokami. Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy o ogniskach w sąsiednich powiatach: płońskim i wyszkowskim, wczoraj zagrożenie potwierdzono także w powiecie ciechanowskim.

O skali zagrożenia niech świadczy przykład choćby z powiatu wyszkowskiego. 22 kwietnia stwierdzono zarażenie w miejscowości Przyjmy w gminie Brańszczyk, dziś tzw. "Obszar zapowietrzony” wysoce zjadliwą grypą ptaków HPAI obejmuje w tym samym powiecie, w gminie Brańszczyk: Nowe Budy, Stare Budy, Brańszczyk, Nowy Brańszczyk, Niemiry.

A najnowsze ogniska u kolejnych naszych sąsiadów, w powiecie ciechanowskim stwierdzono: w gminie Grudusk miejscowości: Zakrzewo Małe, Zakrzewo Wielkie, Humięcino, Humęcino-Retki i w gminie Regimin miejscowości: Jarluty Duże, Jarluty Małe.

Tym samym powiększył się też "Obszar zagrożony", w którym zakazuje się m.in. przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych oraz jaj czy wypuszczania drobiu lub innych ptaków, w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego. W tym obszarze dodatkowo nakazuje się nakazuje się m.in.:niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętów wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące.

Do obszaru zagrożonego w naszym sąsiedztwie zaliczono wyznaczone wsie w gminach Brańszczyk, Długosiodło i Wyszków oraz Grudusk, Regimin, Glinojeck i Ciechanów.

Równocześnie na coraz większym obszarze północnego Mazowsza nakazuje się ubój drobiu utrzymywanego w zakładach komercyjnych oraz zakazuje się utrzymywania ptaków w zakładach niekomercyjnych.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Andrzej Andrzej

0 0

Coraz lepiej. Teraz hodowcy będą mieli straty. A co z jajkami? Bo nie piszą np czy jeśli drób był zarażony zarażone mogą być też jajka i czy można się ich zjedzeniem zarazić. 16:52, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%